آخرین اخبار

درمان‌های این بیمار اورژانسی جواب نمی‌دهد

یک تولیدکننده قطعات خودرو گفت: ملت ایران هنوز به این نتیجه اساسی نرسیده که صنعت یک ضرورت است و همه باید برای آن فداکاری کنند.

به گزارش کارنت، فرشید شاه محمدی مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده قطعات خودرو در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مشکلات موجود در صنعت صرفا مختص این استان نیست، بلکه مشکلاتی عمومی است و باید در سطح ملی حل شود.

وی ضمن اشاره به مشکلات متعدد در صنعت، از جمله کمبود نقدینگی و کمبود منابع مالی، بر وجود ایرادات ریشه‌ای در مدیریت صنعت تاکید کرد که رفع آنها نیازمند توجه جدی است.

شاه‌محمدی گفت: ما یک کشور واردکننده هستیم و منابع داخلی را خرج واردات می‌کنیم و در چنین شرایطی وقتی قصد توسعه بخش صنعت را داریم، پول نداریم. از سویی به مردم یارانه نقدی می‌دهیم و زمانی که می‌خواهیم توسعه صنعتی ایجاد کنیم باز هم پول نداریم.

این تولیدکننده قطعات خودرو ادامه داد: گاهی آنقدر موانع در حوزه صنعت زیاد می‌شود که سرمایه‌گذار وحشت می‌کند در این بخش سرمایه‌گذاری کند در نتیجه چراغ‌های صنعت کم‌سو و کم‌سوتر می‌شوند.

وی ضمن اشاره به مشکلاتی که قانون کار، بیمه و دارایی و … برای این بخش ایجاد کرده است، عنوان کرد: این مشکلات با پرداخت یک وام سنگین بلندمدت به صنعتگر و ارجاع آن به ستاد تسهیل خاتمه نمی‌یابند و اقداماتی که در حال حاضر برای این بیمار اورژانسی انجام می‌شود کارهای ساده و پیش پا افتاده‌ است و درمان‌کننده درد این بخش نیست.

شاه‌محمدی افزود: زمانی صنعت کشور در مسیر توسعه قرار خواهد گرفت و مشکلات پایان خواهد یافت که همه آحاد کشور اعم از دولت و ملت بسیج شوند و در این مسیر گام بردارند، اما ما هنوز نتوانستیم این اتحاد و حرکت یگانه را در جامعه به وجود آوریم.

وی ضمن تاکید به فرار سرمایه‌ها از کشورمان گفت: کارگران هند و فیلیپین در دیگر کشورها کار می‌کنند و پول به کشورشان می‌برند، اما ما در سطوح مختلف به دنبال فرصتی هستیم تا پول ایرانی‌ها از کشور خارج شود.

این تولیدکننده قطعات خودرو با بیان اینکه با فرار این سرمایه‌ها، سبد منابع داخلی کشور خالی می‌شود و با این شرایط چطور می‌توان توسعه پیدا کرد، ادامه داد: هر کشوری که می‌خواهد توسعه پیدا کند، اول باید سرمایه‌اش را تامین کند بعد مسیر تولید را تسهیل کند.

شاه‌محمدی گفت: از سویی دیگر فضای صنعتی شدن و توسعه باید آنقدر هموار شود که مردم مشتاقانه پول و عمرشان را صرف این راه کنند، اما در حال حاضر در نظام دلالی، دلالان در این اقتصاد وارداتی وابسته مصرفی ممکن است چندین برابر یک تولید کننده ثروت‌اندوزی کنند، بدون اینکه مشکلاتی که بر سر راه یک تولیدکننده است به آنها تحمیل شود.

این تولیدکننده قطعات خودرو خاطرنشان کرد: ملت ایران هنوز به این نتیجه اساسی نرسیده که صنعت یک ضرورت است و همه باید برای آن فداکاری کنند.

وی ضمن اشاره به درخواست رئیس جمهور از مردم کشورمان مبنی بر صرف نظر از یارانه‌های نقدی و پاسخ مثبت تعداد کمی از ملت ایران به این درخواست، عنوان کرد: ما مردم ایران با اینکار به توسعه جواب منفی دادیم و گفتیم لطف کنید آن 45 هزار تومان را به ما بدهید.

شاه محمدی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه‌های ما از صنعت فاصله دارند و قدرت ارائه فناوری‌های کاربردی را ندارند و اگر هم دارند فوق‌العاده ضعیف است، گفت: دانشگاه‌هایمان در تولید نظریات توسعه درمانده‌اند و کاری نمی‌کنند. تنها در این فکر هستند که چند مقاله را در نشریات خارجی به چاپ برسانند و از این کشور بروند.

این فعال صنعتی عنوان کرد: برای توسعه در کشور نیاز به فکر بزرگ داریم و در زمینه‌های نظری و کاربردی باید افکار آحاد مردم را آماده کرد.

وی با بیان اینکه یک دولت بزرگ مصرف‌کننده، خودش ضد توسعه است، تصریح کرد: دولت ایران 80 میلیونی، 4 میلیون و 100 هزار نفر کارمند دارد و این در حالی است که دولت ژاپن با جمعیتی متجاوز از 125 میلیون نفر تقریبا 300 هزار کارمند دارد.

شاه محمدی، دولت بزرگ و چاق را مانع توسعه دانست و ضمن تاکید بر فرمایشات رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی و نام‌گذاری‌هایی که طی سال‌های اخیر عنوان کرده‌اند، گفت: هیچ کدام از شعارهای اقتصادی اجرایی نشده است و این پیکر بزرگ حجیم، تحرک لازم را ندارد، در نتیجه آن نظریات با ارزش، همه در این لایه‌های سازمانی از بین می‌رود.

این تولیدکننده قطعات خودرو بیان کرد: دولت باید یک نقشه راه ارائه دهد که طی 10 سال کارمندان دولت را از چهار میلیون و 100 هزار نفر به 400 هزار نفر تنزل دهد و این نیروی کار در بخش خصوصی به ارائه خدمات بپردازند، اما در حال حاضر هیچ نقشه‌ای برای این کار نداریم.

وی پرداخت یارانه نقدی به مردم، دولت بزرگ و چاق، فرار مغزها، فرار سرمایه‌ها، واردات و قوانین دست‌وپاگیر و موانع بر سر راه تولید را از جمله چالش‌ها برشمرد که از این طریق منابع هدر می‌رود.

شاه‌محمدی خاطرنشان کرد: با این سازوکار ضعیف و ناکارآمد نمی‌توان مدیریت توسعه کرد، ما به فکر تغییرات اساسی بنیادی نیستیم و همینطور دلمان را به جلسات ستاد تسهیل خوش کرده‌ایم که دوای درد ما نیست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. *دست خدا با جماعت است* “یدالله مع الجماعه” گفت:

    آقای قوطی ساز میشه بفرمایید مردم دیگه باید برای شما قوطی ساز ها و فرغون سازها چه فداکاری کنند.ملت ما که دست رنج یه عمرشونو واسه فرغون های شما دادن.بعدشم جونشونو تو فرغونهای شما دادن. از خدا بترس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *