آخرین اخبار

رکود درصنعت خودرو به دلیل کمپین نیست / اقتصاد دچار اولین بحران درونزا شد

سعید لیلاز می گوید: خودروسازان در رکود اقتصادی که اقتصاد ایران با آن روبروست، کمترین آسیب را دیده اند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس مسایل اقتصادی ، با بیان اینکه در حال حاضر دولت با 650 هزار میلیارد تومان انواع تعهدات و بدهی روبروست،گفت: این اتفاق کوچکی نیست؛650 هزار میلیاردتومان بدهی دولت معادل 22 سال بودجه عمرانی کشور به قیمت سال جاری است.

به گزارش کارنت به نقل از خبر آنلاین، وی افزود: این عدد یعنی ما تا 22 سال آینده منابعی که می توانستیم برای توسعه زیربناها هزینه کنیم،خرج کرده ایم.

لیلاز با اشاره به اینکه در دولت اصلاحات ضریب نفوذ مصرف خودرو به دو دهک بالایی اقتصاد اختصاص داشت،گفت: اینکه گفته شود رکود در صنعت خودرو به دلیل کمپین نخریدن خودروست، نهایت ساده اندیشی است به این دلیل که ریشه رکودی که امروز در اقتصاد کشور حاکم شده، کمترین زیان را به خودروسازان وارد کرده است.

او ادامه داد: بحران از آنجا شروع شد که 75 میلیون نفر برای یارانه ثبت نام کردند و این تعداد بار تعهدی برای دولت ایجاد کرد که از توان دولت اش است.

این کارشناس مسایل اقتصادی با بیان اینکه تولید خودروسازان در دوسال روی کار آمدن دولت روحانی دوبرابر بیشتر از سالهای پایانی دولت احمدی نژاد است، گفت: این درحالی است که در سایر صنایع رکود بیشتر دیده می شود؛ مثلا هم اکنون آمارها نشان می دهد که یک سوم محصولات فولادی روی زمین مانده یا تولید سیمان به یک سوم کاهش یافته است.

به گفته وی این آمارها نشانه عمق رکود است و می توان به صراحت گفت با اولین بحران اقتصادی درونزای اقتصاد ایران روبرو شده ایم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. بالاخره یه کارشناس باسواد دیدیم که درد اقتصاد را بدونه.لایک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *