آخرین اخبار

خودروسازان نمره قبولی در بهره‌وری نگرفته‌اند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازار انحصاری که برای تولیدکنندگان خودرو کشور ایجاد شده است، گفت: خودروسازان داخلی، از موقعیت بازار بدون رقیب با کاهش قیمت و افزایش کیفیت بهره گیری کنند.

بهروز نعمتی انتظار مردم برای کاهش قیمت و افزایش کیفیت خودرو را بجا دانست و با اشاره به بازار انحصاری که در اختیار خودرو سازان است، افزود: رفتار خودروسازان باید طوری باشد که این بازار انحصاری که براثر تعرفه ها برای آنان ایجاد شده را غنیمت شمرده و به بازسازی، افزایش کیفیت و کاهش قیمت بپردازند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس با بیان آنکه این فرصت به زودی از آنان گرفته خواهد شد و رقبای جدی وارد بازار خواهند شد، تاکید کرد: خودروسازان داخلی نباید به گونه ای رفتار کنند که نتوانند در شرایط رقابت سهمی به خود اختصاص دهند.

او تعیین تعرفه 40 درصدی و امکانات مختلف دولتی و ارز ارزان را از جمله عواملی که موجب شده فعلا آنان یکه تاز بازار خودروی داخلی باشند، دانست و گفت: بازار رقابتی بالاخره اجازه تداوم این روند را نخواهد داد بنابراین خودروسازان برای رساندن خود به جایگاه اصلی باید از هم اکنون اقدام کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خواستار آن شد تا خودروسازان داخلی برای رقابت پذیر شدن و افزایش کیفیت گام برداشته و رضایت مردم را جلب کنند تا در آینده مردم همچنان به آنها مراجعه کنند.

او با اشاره به وجود تعدادی از شرکت های بزرگ در کنار خودروسازانی که زیان‌ده بوده و دو خودروساز بزرگ کشور زیان آنها را جبران می کنند، افزود: باید این شرکت ها منحل شوند زیرا قرار نیست حیاط خلوت هایی که برای عده ای بوجود آمد ادامه یابد و گریبان خودروسازها را بگیرد و آنان نیز دست در جیب مردم کنند.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس در خصوص وضعیت بهره وری در خودروسازی های ایرانی نیز گفت: نمی شود گفت بهره وری در شرکت های خودروسازی وجود ندارد اما آنچه تاکنون ما در بهره وری از خودروسازها توقع داریم، ایجاد نشده است.

به اعتقاد عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، خودروسازان نمره قبولی در بهره وری نگرفته اند و باید از همه ظرفیت ها بهره گیری کنند تا تولیدات کیفی داشته و قیمت هم متناسب شود.
گفتنی است، شرایط اقتصادی جدید کشور باعث شده مردم در انتظار کاهش قیمت بسیاری از کالاها و خدمات داخلی باشند به طوری که صنعت خودروی داخلی اکنون در تیررس بیشتر این انتظار قرار گرفته است.

اما برخلاف این انتظار عمومی آنها تصمیم گرفته اند قیمت محصولات خود را افزایش دهند و این تصمیم به افزایش قیمت در حالی صورت می گیرد که به علت رکود چندین ماهه در بازار خودرو، قیمت برخی خودروها ارزان تر از قیمت کارخانه است و شورای رقابت هم که بعنوان مسئول تعیین قیمت خودرو مشخص شده تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده است.

منبع: ایرنا

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *