آخرین اخبار

شرکت‌های اقماری موجب افزایش قیمت خودرو

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان آنکه دولت باید از تصدی‌گری در صنعت خودرو خارج شده و وظیفه نظارتی خود را انجام دهد، گفت: وجود شرکت‌های اقماری چندلایه در صنعت خودرو باعث افزایش قیمت نهایی خودرو می‌شود. رضا رحمانی درباره افزایش دوباره قیمت خودروهای تولید داخل، افزود: وقتی تولید خودرو در داخل دچار مشکل است، تنها راه جبران مشکلات، بالا رفتن قیمت خودرو است، درحالی‌که باید شمارگان، تنوع و کیفیت محصولات افزایش یابد تا صادرات انجام شود. وی ادامه داد: وقتی هیچ‌یک از این موارد وجود ندارد، تنها راه باقیمانده که بسیار هم غلط است، افزایش قیمت خودروست و تا وقتی که این موارد حل نشود خودروسازان به‌دنبال افزایش قیمت هستند.

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد، وی با درخواست از مسوولان برای تلاش جهت حل مشکل صنعت خودرو کشور، افزود: زمانی که در کمیسیون صنایع افزایش قیمت خودرو را بررسی می‌کردیم به این نتیجه رسیدیم که چون ایران‌خودرو و سایپا شرکت‌های اقماری و هرکدام از آنها شرکت‌های بسیار زیاد دیگری در زیرمجموعه خود دارند، پس باعث افزایش قیمت خودرو می‌شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: شرکت اول قطعه را به شرکت زیرمجموعه خود و آن شرکت قطعه تولیدی را به دیگر شرکت‌های زیرمجموعه تا لایه‌های پایین تر سفارش می‌دهد و وقتی لایه پایین این قطعه را ساخت و به شرکت بالادست خود تحویل داد تا به دست شرکت اصلی برساند، هر کدام سود کلانی را از آن قطعه دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: فرض کنید همه این شرکت‌ها که به‌صورت یک زنجیره هستند 10 درصد به قیمت یک قطعه اضافه کنند و اگر چهار دست بچرخد، می‌شود 40 درصد که باعث افزایش قیمت خودرو اصلی خواهد شد. رئیس کمیسیون صنایع مجلس اظهار کرد: یعنی چه لزومی دارد این شرکت‌های خودروساز حدود 100 شرکت اقماری داشته باشند، مگر نمی‌شود کار را به بخش خصوصی سپرد تا قطعه تولید و شرکت‌های اصلی خودروساز این قطعات را از شرکت‌های خصوصی با بهترین کیفیت و کمترین قیمت خریداری کنند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. نماینده جان اشتباه میکنی؛ اگر 4 دست معامله صورت بگیرد و در هر طرف معامله 10 درصد سود داشته باشد در نهایت مصرف کننده 46.4 درصد سود به سوداگران پرداخت کرده نه 40 درصد
    مثلا قیمت یک قطعه 50000 تومان (50000 باضافه 10 درصد سود میشود 55000 تومان باضافه 10 درصد در معامله دوم میشود 60500 تومان و الخ… و در 4 دست معامله نهایتا به 73205 تومان میرسد که اگر نسبت سود آن را حساب کنید 46.4 درصد میباشد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *