آخرین اخبار

ماجراي 46هزار خودرو فروش نرفته + سند

انتشار یک تصویر از پارکینگ ایران خودرو که مملو از خودروهای صفر کیلومتر بود با بازتاب فراوانی همراه شد اما مدیرعامل ایران خودرو، آنرا متعلق به بهمن 92 دانست و جدید بودنش را رد کرد.

یکی از موضوعاتی که طی هفته های اخیر در افکار عمومی و رسانه مورد بحث جدی قرار می گیرد، کمپین نخریدن خودروهای ایرانی است. اگرچه این کمپین به علت گرانی این محصولات و عدم تناسب قیمت فعلی آن به کیفیت و خدمات ارائه شده، مطرح شده اما در عین حال، نباید از تاثیرات آن روی کارگران ایرانی شاغل در این کارخانجات و سودی که رقبای چینی از این وضعیت می برند، غفلت کرد.

 ماجرا از آنجا داغ تر شد که وزیر صنعت به عنوان مسئول ارشد تولیدات کارخانجات ایرانی سازنده خودرو، در اظهاراتی تند، از عباراتی مانند “ضد انقلاب” در توصیف حامیان این کمپین استفاده کرد که با واکنش شدید رسانه ها و حتی حامیان دولت مواجه شد.

 در عین حال، انتشار یک تصویر از پارکینگ ایران خودرو که مملو از خودروهای صفر کیلومتر بود نیز با بازتاب فراوانی همراه بود که مدیرعامل ایران خودرو، آنرا متعلق به بهمن ۹۲ دانست و جدید بودنش را رد کرد.

 به همین خاطر، اهمیت میزان تولید و فروش خودروسازان ایرانی پس از راه افتادن کمپین فوق، موضوعی است که برای رسانه ها و افکار عمومی اهمیت ویژه ای دارد. بررسی های صبحانه در این خصوص نشان می دهد طبق اعلام رسمی مسئولان یکی از ۲ خودروساز بزرگ کشور تعداد قابل توجهی از خودروهای تولیدی آنها، فروش نرفته است.

 طبق گزارش رسمی کامیار عطایی معاون اقتصادی ایران خودرو به مسئولان سازمان بورس که نسخه ای از آن به دست ما رسیده، اعلام شده است که در مردادماه سال جاری، تعداد ۲۸ هزار و ۴۰۰ دستگاه از اتومبیل های خانواده پژو، تعداد ۶۷۰۰ دستگاه از خانواده سمند، تعداد ۲۲۰۰ دستگاه تندر، ۱۵۰۰ دستگاه دنا، ۹۲۶ دستگاه رانا، ۲۲۹ دستگاه سوزوکی و ۲۲۰۰ دستگاه سایر محصولات جدید و وانت در ایران خودرو تولید شده که از این میان، ۳۱ هزار و ۹۰۰ دستگاه از گروه پژو، ۴۸۰۰ دستگاه از گروه سمند، ۲۵۰۰ دستگاه از خودورهای تندر، ۶۰۴ دستگاه از خودروهای دنا، ۱۳۰۸ دستگاه از اتومبیل های رانا، ۱۱۲ دستگاه از خودروهای سوزوکی و ۲۶۰۰ دستگاه از سایر محصولات و وانت به فروش رفته است.

83566_949

 

فروش ایران خودرو در 5 ماه اول سال 94
طبق اعلام مذکور، از مجموع ۴۲ هزار و ۴۴۵ دستگاه اتومبیل تولید شده در مردادماه، ۴۴ هزار و ۱۶ دستگاه آن فروش رفته، یعنی چیزی حدود ۲ هزار دستگاه بیش از تولید مردادماه.

اما در عین حال، آمار رسمی ایران خودرو از میزان تولید و فروش در مدت زمان سپری شده از سال ۹۴ تا پایان مردادماه، به این صورت است که مجموعا ۲۳۳ هزار و ۱۷ دستگاه اتومبیل تولید شده است که از این میان، ۱۸۶ هزار و ۹۲۶ دستگاه از تولیدات مذکور به فروش رفته و جمعا ۴۶ هزار و ۹۱ خودرو، به فروش نرفته است.

83565_562

گزارش ایران خودرو از تولیدات 6 ماه اول سال 93
اگرچه بررسی ها، برای پیدا کردن همین گزارش در سال گذشته، نتیجه ای در بر نداشت اما یادداشت های توضیحی صورت های مالی شرکت ایران خودرو درباره دوره شش ماهه منتهی به 31 شهریور سال 93، نشان از تولید 269 هزار و 46 دستگاه خودرو دارد که 3 هزار و 944 دستگاه آن، از فروش برگشته بوده است. حال مشخص نیست این برگشت از فروش به معنای داشتن عیب و دلیل خاص برای عدم فروش است یا همان معنای عدم تمایل خریداران به خرید این تعداد اتومبیل تولید شده در ایران خودرو است.

منبع: افکارخبر

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. البته این فروشها برمیگردد به ثبت نامهای قبلی که با هر حیله به نام مشتریان سند زدند و انصراف انها را نپذبرفتند .
    مشکل این است که دیگر کسی ثبت نام نمیکند و گر نه با این امار فروش دغدغه ای نخواهند داشت که هرروز در بوق و کرنا کنند و برای مردم خط و نشان بکشند .
    همان امار کم کردن تولید روزانه به میزان 400 دستگاه که ماهیانه با کسر تعطیلیها به 10 هزار دستگاه میرسد خود موید دروغ بودن این امارهاست . ضمن اینکه چند روزی هم تعطیلات تابستانی را ادامه دارتر کرده اند شاید فرجی شود .

  2. دروغ تا چه حد .مثلا شما 10 تا خودرو ساختید 13 تا فروش داشتید مگه داربم مگه میشه.پس ای پارکینگ های لب تا لب مال ساختمون خونه ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *