آخرین اخبار

چرا کمپینی‌ها «ضدانقلاب» هستند؟!

کامبیز نوروزی – حقوقدان – درباره کمپین «نه به خرید خودرو صفر» و سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص این کمپین، یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، در این یادداشت که در روزنامه شرق به چاپ رسیده، آمده است: از حدود دو سال پیش که متنی به نام پیش‌نویس منشور حقوق شهروندی توسط معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری منتشر شد، از جمله نقدهای متعدد بنیادین و مفصلی که نگارنده بر آن متن داشت، یکی هم این بود که اگر قانون اساسی و قوانین عادی که هم‌اینک موجود است، در دستگاه دولت و وزارتخانه‌ها رعایت شود، بخش اعظم آنچه به‌عنوان حقوق شهروندی شناخته می‌شود در کشور حاصل خواهد شد و نیازی به متن و منشور و بیانیه تازه‌ای نیست. نمونه‌های زیادی برای نشان دادن درستی این ادعا در دست است، اما آخرین و ساده‌ترین نمونه از این بی‌توجهی‌ها به حقوق شهروندی را می‌توان در آخرین مصاحبه آقای وزیر صنعت، معدن و تجارت آشکارا مشاهده کرد.

به گزارش ایرنا، آقای وزیر صنعت در نشست خبری خود، «راه‌اندازی و حمایت از کمپین نخریدن خودرو را خیانتی به منافع ملی عنوان کرد». همچنین به گزارش فارس، ایشان افزود: «ایجاد این کمپین خلاف و گناه است و کار ضدانقلاب است که به ضرر اقتصاد داخل خواهد بود».

نگارنده اقتصاددان نیستم و چیزی هم از اقتصاد خودرو و خودروسازی نمی‌دانم و اساساً این یادداشت، فارغ از این موضوعات است. مسأله این است که عده‌ای، براساس نگاه و تحلیل خود، تبلیغی را در اعتراض به کیفیت و قیمت خودروهای تولید داخل مطرح کرده‌اند و نامش ظاهراً شده است «کمپین نخریدن خودرو صفر داخلی».

فارغ از اینکه حرف و ادعای طرفداران این کمپین درست است یا نه، یک نکته آشکار و بدیهی است که این اشخاص بر اساس حقوق قانونی و شهروندی خود سخنی را بیان کرده و اعتقاد خود را مطرح کرده‌اند. سؤال اساسی این است که چه‌چیز یا عاملی به آقای وزیر حق می‌دهد که گروهی از افراد را، ولو بدون ذکر نام، با اوصافی از قبیل «ضدانقلاب» و «خیانت به منافع ملی» مورد خطاب قرار دهد؟

آقای وزیر محترم پا را از این نیز فراتر گذاشته و در هیأت یک «صاحب فتوا» حکم به «گناه بودن» این کمپین داده‌اند. دقت زیادی لازم نیست تا بدانیم این نسبت‌ها، قانوناً و شرعاً، نسبت‌های سنگین و دشواری هستند. اصلاً فرض کنیم حرف‌هایی که در این کمپین گفته شده، غلط است. باز هم آیا صفت‌هایی چون خیانت به منافع ملی و ضدانقلاب و گناه را می‌توان در مورد آن به کار برد؟

تکرار مکرر است اینکه کرامت انسانی افراد محفوظ و حیثیت انسان‌ها محترم است و آحاد ملت حق آزادی بیان دارند و دولت موظف به تأمین آزادی‌های فردی و اجتماعی است و کسی را نمی‌توان به صرف بیان نظرش مورد مؤاخذه قرار داد و تا جرم کسی در دادگاه صالح اثبات نشده است، بی‌گناه است و دولت در برابر ملت مسئول است و باید از حقوق مصرف‌کننده در مقابل تولیدکننده حمایت کرد و… .

در ساخت‌های اداری و تفکرات معتقد به حقوق شهروندی، این شیوه از ابراز بیان با گفت‌وگوی متقابل و روش‌های اقناعی و در جهت رفع مشکلات حتی مورد استقبال هم قرار می‌گیرد. اما جوهر نگاهی که در سخنان کوتاه وزیر صنعت، معدن و تجارت آمده، همان است که در ابتدای کلام آمد و آن اینکه در ساخت دولت و فرهنگ برخی مقام‌های دولتی، مفهومی به نام حقوق شهروندی، جا و مکان چندانی ندارد. اگر جز این بود، آقای وزیر، چنین تند و بی‌محابا و بی‌مهار، کسانی را که به ساده‌ترین شکل و بنا به ادراکات خود و در حدود قانون چیزی را که اعتقاد دارند، بیان کرده‌اند، این‌گونه نمی‌راند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫9 نظرها

 1. اگه داشتن ماشین خوب و باکیفیت جرم و حرف ضد انقلابیه باید تمام افراد کشور چه مردم عادی وخواص رو باید دستگیر کنید(هر انسانی چه بد وخوب راحتی خودشو میخوادغیر از اینه) وتو این روزها به نظر میرسه هر کی کاسه داغتر از آش شده وحرفها عجیب قریب میزنه.

  1. چطور باید عضو بشم ،آخه زیاد از شبکه های اجتماعی تلگرام و … سر در نمیارم

 2. ملت شریف ایرن سلام.دیگر چیزی به نابودی این خاینین و ظالمین که سالهاست درحق ملت شریف غیور ورنج کشیده ایران ظلم می کنند نرسیده و نشانه ان هم عصبانیت فرغون سازان و بعضی از مسیولین است که دیگر خبری از پولهای باد اورده ای نیست که همش رنج و زحمت سالها کار وجان کندن مردم عزیز بوده است.هر ایرانی که غیرت وغرور داشته باشد با توهین هایی از قبیل خاین و متوهم و…. که این روزها اینها به ما می کنند حتی با ارزانی هم از این ها خودرو نمی خرد.ان شاالله.

 3. واقعا اقای وزیر امروز ولوله ای در بازار بود و مردم همدیگر را دعوت میکردند تا زمانی که این اقا وزیر صنعت است بهیچوجه به سراغ خودرو داخلی نروند .
  فکر میکنم مجلس باید در یک حرکت انقلابی و مردمی با طرح سه فوریتی کار توهین کنندگان به ملت بزرگ و شریف ایران را یکسره کند تا دیگران جایگاه خود را درک کنند و بدانند انها نوکر مردم هستند نه ولی نعمت و اقا بالا سر .

 4. سلام.مردم نخرین.من به این مدل خاىن بودنم افتخار میکنم شماهم سرتونو بخاطر این خیانت بالا بگیرید.الان وقتشه کمپین برکناری این بی خداهارو راه بندازیم.یکی نیس به این وزیر بگه تویی که صدای کلنگ قبرت داره میاد چی میگی؟تو کی هستی ک فتوا بدی؟ایشالارحمان تو اون دنیا سرب داغ بریزن تو اون چشای کسایی که خیلی راحت به مردم بی حرمتی میکنن اونم به این مردم

 5. کشتن مردم چی ؟ با جان مردم بازی کردن قتل عمد نیست ؟ گناه نیست؟
  دوست دارم بدونم ماشین شخص آقای وزیر و مدیران صنعت خودرو سازان داخلی چیه ؟؟؟!!!!!

 6. آریو سایپا = اس 300 سابق = زد 300 شرکت زوتای چین
  ساینا = 232 سابق = تیبا جدید فقط با چراغ های جدیدتر و شش میلیون گرانتر

  این است خودروسازی ملی و داخلی
  فقط جلوپنجره و چراغ عوض کردن
  و قیمت بالا بردن

 7. بنده بخاطر توهین های وزیر و مشاور انجمن خودروسازان و نیز نعمت بخش . خودرویی را که ثبتنام کردم انصراف دادم. و با مراجعه سازمان حمایت از مصرف کننده خسارتم را از شرکت سایپا گرفتم. نمیخرم . اگه کیفیت و قیمت اصلاح نشد ماتشین خارجی میخرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *