آخرین اخبار

دفاع تمام‌قد وزیر از خودروسازان/ نعمت‌زاده: چه کسی گفته خودرو ارزان می‌شود؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه چه کسی گفته خودرو ارزان می‌شود؟ گفت: عده‌ ای به حق یا ناحق موضوعی را درباره اینکه “خودرو نخرید ارزان می‌شود” مطرح می‌کنند اما ما، خودروسازان و شورای رقابت نگفته‌ایم که خودرو ارزان می‌شود.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، محمدرضا نعمت‌زاده امروز – دوشنبه – در نشستی خبری به مناسبت هفته دولت، اظهار امیدواری کرد که در سال جاری صادرات خودرو به دو برابر افزایش یابد.

وی با بیان اینکه خودروسازان ما مشکل خاصی ندارند، اظهار کرد: سال گذشته ۵۰ درصد افزایش تولید داشتیم که امسال هم رشد خواهیم داشت البته نه به آن اندازه، بلکه رشد ۲۰ درصدی تولید را برای سال جاری پیش‌بینی کرده‌ایم.

نعمت زاده با بیان اینکه تاثیر توافق نهایتا روی قیمت خودروهای وارداتی است، اظهار کرد: این موضوع در صورتی محقق می‌شود که قیمت ارز کاهش یابد که خوشبختانه دولت با ذکاوت و بدون دخالت در بازار، قیمت ارز را تثبیت کرده است.

ثبات قیمت خودروی داخلی به معنی کاهش قیمت است

وزیر صنعت، معدن وتجارت با بیان اینکه قیمت خودروهای داخلی تابع تورم داخلی است، گفت: اگر خودروسازان قیمت خودرو را افزایش ندهند در اصل یعنی قیمت را کاهش داده‌اند، چراکه تورم در این مدت افزایش داشته اما قیمت خودرو ثابت مانده است.

وی با بیان این‌که من به دنبال گران‌شدن خودرو نیستم، گفت: قطعا من هم به دنبال ارزان‌شدن خودرو هستم، اما نه به قیمت ضرر کردن کارخانه‌های تولیدی.

نعمت‌زاده با بیان این‌که کارخانه سایپا امسال نیز ضرر خواهد داد، گفت:‌ اگر این کارخانه‌ها ضرر بدهند باید در مدت کمی کار را تعطیل کنند. در سال گذشته 2.2 میلیارد دلار برای واردات 106 خودرو هزینه کردیم، در حالی که کل ارزبری مواد اولیه و قطعات برای تولید یک میلیون و 200 هزار خودرو در کشور حدود 1.9 میلیارد دلار بوده است.

کاهش 50 درصدی واردات خودرو در پنج ماهه نخست سال

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کاهش 50 درصدی واردات خودرو در پنج ماهه نخست سال ادامه داد: اگر تولید داخلی حمایت نمی‌شد ما امروز مجبور بودیم دست‌هایمان را در مقابل خارجی‌ها بالا ببریم. در حال حاضر نیز وجود 80 هزار خودرو در انبار خودروسازان، عجیب نیست. ما زمانی که دولت را تحویل گرفتیم بیش از 200 هزار خودرو در انبارها وجود داشت.

خودروی گران‌قیمت تولید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد

نعمت‌زاده با بیان این‌که خودروی گران‌قیمت تولید نکرده و نخواهیم کرد، ادامه داد: چراکه خریدار این خودروها در میان عموم مردم وجود ندارند و به صرفه نیست. اگر کسی خودرو با قیمت بالا می‌خواهد می‌تواند از خودروهای وارداتی استفاده کند، چراکه ماشینی تولید می‌کنیم که عموم مردم می‌خرند.

هزینه تولید خودرو کاسته شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مشکلات خودروسازان نیز اظهار کرد: خودروسازان در سال گذشته حدود 1000 میلیارد تومان از بدهی بانکی‌شان را کم کردند و مشکل خاصی ندارند. از سوی دیگر با افزایش تولید و صرفه‌جویی توانستند هزینه تولید خودروهایشان را نیز کاهش دهند.

به گفته وی در حال حاضر در بخش فولاد و خودروسازی شرکت دولتی نداریم و تنها در معدن دولت فعالیت‌هایی دارد که در لیست واگذاری هستند یا واگذار شده‌اند و سپس برگشته‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *