آخرین اخبار

ثبت سفارش واردات 3700خودرو از طریق نمایندگی‌های غیررسمی

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان، انحصار در واردات خودرو صرفا از طریق نمایندگی ‌های رسمی را فاقد موضوعیت دانست و گفت: تا کنون حدود 3700 دستگاه خودرو از طریق عقد توافقنامه بین واردکننده غیر نماینده و نماینده رسمی به حوزه ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است.

به گزارش کارنت ، وحید منایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: دستورالعمل بهمن پارسال وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای اجرای کامل ماده 4 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مبنی برلزوم ارائه خدمات گارانتی و وارانتی به کالاهای سرمایه ای و مصرفی بادوام نظیر خودرو، تنظیم و صادر شده است.

وی با اشاره به مباحثی در مورد واردات خودرو با ارز مرجع 1226 تومانی و فروش آن با ارز آزاد در بازار نیز توضیح داد: براساس گزارش سازمان توسعه تجارت، تخصیص ارز به واردات خودرو همانند سایر کالاها تا تاریخ 18تیرماه 1391 بر اساس سیاست‌ها و ضوابط عمومی بانک مرکزی صورت پذیرفته و در واقع ارز تخصیص داده شده به خودرو نیز ازهمان نوع ارزی بوده که به سایر کالاها تخصیص یافته و تا آن زمان عنوان ارز مرجع، مبادلاتی یا آزاد تعریف ضابطه مندی نداشته است.

منایی گفت: ناگفته نماند که با حادتر شدن شرایط اقتصادی درآن مقطع زمانی و با تشکیل مرکز مبادلات ارزی عملا از تاریخ 4 مردادماه همان سال تخصیص ارز برای واردات کالاها حسب نظر بانک مرکزی براساس اولویت بندی صورت می گرفته، به نحوی که از تاریخ یاد شده خودروهای وارداتی در اولویت 9 و 10 قرار گرفته است.

وی در عین حال بیان کرد: همچنین از چهارم مرداد تا 30آبان سال 1391، گمرک بر اساس نرخ ارز مرجع، تنها نسبت به محاسبه ارزش برای دریافت حقوق و عوارض گمرکی اقدام کرده است.

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان در ادامه گفت: در دستورالعمل صادره مسیر واردات برای اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد نمایندگی رسمی به روشنی ترسیم شده است، به نحوی که واردکنندگانی که توانایی اخذ نمایندگی رسمی ندارند نیز می‌توانند از طریق عقد توافقنامه ارائه خدمات گارانتی و وارنتی با نماینده رسمی نسبت به ثبت سفارش و واردات خودرو اقدام کنند.

او خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات موجود و به استناد دستورالعمل صادره تا کنون حدود 3700 دستگاه خودرو از طریق عقد توافقنامه بین واردکننده غیر نماینده و نماینده رسمی به حوزه ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است.

منایی همچنین اظهار کرد: دراین ارتباط باتوجه به زمان سپری شده از اجرایی شدن دستورالعمل یاد شده و با هدف تقویت و انسجام درمراحل عملیاتی آن پیشنهاداتی به وزیر صنعت معدن وتجارت ارایه شده که درصورت صلاحدید به مبادی ذیربط ارجاع خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *