آخرین اخبار

بازار خودرو در هفته‌ای که گذشت + قیمت روز

بازار خودرو ایران در حالی این روزها با تشدید رکود دست‌و‌پنجه نرم می‌کند که این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی به منشأ اخبار و شایعات تبدیل و حتی دستمایه طنز کاربران نیز قرار گرفته است.

به گزارش کارنت، یکی از اخباری که شبکه‌های اجتماعی طی دو سه هفته گذشته مانور زیادی روی آن داده‌اند، به پر شدن انبار و پارکینگ‌های خودروسازان مربوط می‌شود تا جایی که حتی اکبر ترکان، مشاور رئیس‌جمهوری نیز به آن اشاره کرده است. وی به تازگی عنوان کرده که در یکی از پارکینگ‌های خودروسازان کشور 80 هزار خودرو پارک است و این نشان از افت شدید تقاضا دارد. با این حال اما خودروسازان پر بودن پارکینگ‌ها را موضوع چندان عجیبی ندانسته و تاکید دارند که رکود بازار تنها به اندازه چند هزار دستگاه، روی تولید و فروش آنها اثر گذاشته است.

به گفته خودروسازان، از لحظه ای که خودرو از خط تولید خارج می‌شود تا وقتی که به دست مشتریان می‌رسد، حدود سه هفته طول می‌کشد و در این بازه زمانی کارهای مربوط به تسویه حساب با مشتریان، بیمه و… انجام می‌گیرد.خودروسازان البته تاکید می‌کنند که رکود بازار بر تولید و فروش آنها اثرگذار بوده، اما نه آنقدر که فروش متوقف و تولید آسیبی جدی ببیند. خودروسازان این را هم می‌گویند که در حال حاضر و با توجه به رکود فعلی بازار، چند هزار دستگاه مازاد تولید دارند و این موضوع باید به نحوی در برنامه تولیدشان مدیریت شود. اظهارات خودروسازان در شرایطی است که شبکه‌های اجتماعی پی‌در‌پی عکس‌هایی هوایی از جاده مخصوص منتشر می‌کنند که از پر بودن پارکینگ آنها (شرکت‌های خودروساز) حکایت دارند. حالا این «پربودن پارکینگ‌ها» طبیعی است یا غیرطبیعی، موضوعی است که در آینده و با بررسی آمار فروش و تولید خودروسازها مشخص خواهد شد.
بازار خودروهای صفر همچنان در وضعیت قرمز 

رکود حاکم بر بازار خودرو در حالی ادامه دارد که به گفته یک دست‌اندرکار بازار، فروش خودروهای دست دوم رونق قابل توجهی پیدا کرده است. با وجود آنکه بازار خودرو به‌دلیل پافشاری مشتریان نخریدن خودروهای داخلی همچنان در رکود به‌سر می‌برد، اما فعالان بازار از مراجعه مشتریان به مراکز فروش خودروهای دست دوم خبر می دهند.

به عقیده فعالان بازار، هر چند یکی از دلایل کاهش تقاضا در بازار خودرو عدم افزایش قدرت خرید مردم است، اما موضوع دیگر َآن است که مشتریان باور دارند قیمت خودروهای داخلی کاهش می یابد و به همین دلیل برخی از آنها با فروش خودرو خود سعی دارند از ضرر و زیان مالی احتمالی در آینده جلوگیری کنند.با وجود آنکه رکود بازار خودرو از اواسط سال گذشته تاکنون ادامه دار بوده است، اما جنس رکود پس از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 تغییر یافته است. هر چند رکود موجود در بازار به‌دلیل انتظار کاهش قیمت خودرو پس از قرائت بیانیه هسته‌ای لوزان در اوایل سال جاری شکل گرفت، اما پس از امضای توافق هسته‌ای این موضوع در میان مردم قوت یافت. به عقیده کارشناسان، بازار خودرو کشور نیازمند یک شوک جدی است تا بتواند به حالت عادی خود بازگردد. در شرایطی که مشتریان با خوش‌بینی نسبت به رفع تحریم‌ها سودای کاهش قیمت را در سر دارند و در کمپین‌های مختلف خودرویی در شبکه‌های اجتماعی یکدیگر را از خرید خودروی صفر داخلی منع می‌کنند، اما‌ مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در هفته جاری راهبرد صنعت خودرو در دوران پساتحریم را منتشر کرده است تا تصویر روشنی از آینده خودروسازی را ارائه کند. تصویر روشنی که به عقیده خودروسازان بدون افزایش 8 تا 10 درصدی قیمت غیرممکن خواهد بود. با این حال، مشتریان با توجه به تغییرات قیمتی در بازار انتظار دارند که خودروسازان قیمت خود را کاهش دهند.
روند تداومی کاهش قیمت داخلی‌ها

با نگاهی به بازار خودروی کشور در هفته جاری متوجه خواهیم شد که کاهش قیمت خودروهای داخلی همچنان ادامه دار است، به‌طوری‌که برخی از خودروهای داخلی در هفته جاری کاهشی بین 200 هزار تا 3 میلیون تومان را تجربه کرده‌اند.

براساس گفته فعالان بازار پژو 206 تیپ 5 کاهش قیمت 200 هزار تومانی را تجربه کرد و در حال حاضر با قیمتی برابر با 35 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین پژو 206 صندوقدار در مدل V8 با کاهشی 100 هزار تومانی روبه‌رو شده و هم‌اکنون 36 میلیون و 400 هزار تومان قیمت دارد.اما از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد که این محصول پرتیراژ ایران خودرو در هفته‌جاری حدود 28 میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از تثبیت قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو پارس نیز که افت قیمتی 100 هزار تومانی را تجربه کرده، در حال حاضر 34 میلیون و 400 هزار تومان است.

به گفته فعالان بازار، رانا بدون تغییر قیمت در حال حاضر حدود 30.5 میلیون تومان قیمت دارد. دنا نیز حدود 41 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. سری هم به بازار تیبا و پراید بزنیم. در حال حاضر پراید 111 قیمتی برابر با 20 میلیون تومان دارد که از افت 100 هزار تومانی حکایت می‌کند. تیبا نیز هم‌اکنون 23.5 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از کاهش 100 تومانی قیمت این خودرو خبر می‌دهد. پراید مدل 131 نیز با ثبات قیمت در هفته جاری هم‌اکنون حدود 19.5 میلیون تومان به فروش می‌رسد. برای خرید مدل 132 پراید هم در حال حاضر باید 19 میلیون و 900 هزار تومان هزینه کرد که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر حکایت می‌کند.
افت میلیونی تندر

فعالان بازار اما از تداوم افت قیمت تندر-90 صحبت به میان می‌آورند. به گفته آنها، مدل E2 این خودرو با کاهشی 800 هزار تومانی در حال حاضر حدود 37 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین پارس تندر 2 میلیون تومان کاهش قیمت داشته است و هم‌اکنون در بازار به قیمت حدود 39 میلیون تومان به فروش می رسد. تندر اتومات نیز هم‌اکنون بین 46.5 تا 47 میلیون تومان قیمت دارد که این موضوع از ثبات قیمتی این خودرو در بازار حکایت دارد.
کاهش قیمت وارداتی‌ها

آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، بازار خودروهای وارداتی در هفته جاری کاهش قیمت بین 500 هزار تا 4 میلیون تومان را تجربه کرده است. این افت قیمت در شرایطی است که واردات خودرو به کشور کاهش بیش از 50 درصدی در سال‌جاری داشته است. به گفته برخی از نمایشگاه‌داران پایتخت، کاهش قیمت خودروهای وارداتی به‌دلیل کاهش تقاضایی است که در بازار خودرو کشور وجود دارد.در حالی که بازار خودروهای وارداتی نیز از نبود مشتری کلافه است، واردکنندگان به تخفیف محصولات خود روی آورده‌اند تا از این طریق بتوانند نظر مشتریان را جلب کنند. به عقیده کارشناسان تخفیف‌های نجومی واردکنندگان به‌دلیل نزدیک شدن به سال میلادی جدید و عرضه خودروهای مدل 2016 به بازار است؛ بنابراین آنها قصد دارند خودروهای مدل قدیمی خود را هر چه زودتر به فروش برسانند.

اما قیمت خودروهای خارجی در بازار نیز با افت‌و‌خیز روبه‌رو بوده است؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون هیوندایی سوناتا LF کاهش 4 میلیون تومانی را تجربه کرده است و قیمتی برابر با 152 میلیون تومان دارد. توسان نیز با کاهش دو میلیون تومانی هم‌اکنون حدود 140 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. مدل النترا نیز نیم میلیون تومان افت قیمت داشته، در حال حاضر بین 107 تا 110 میلیون تومان به فروش می‌رسد. از بازار خودروهای کیا نیز خبر می‌آید مدل اسپورتیج قیمتی برابر با 142 تا 144 میلیون تومان دارد و اپتیما نیز 1 میلیون تومان گران‌تر است. همچنین سراتو نیز حدود 113 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در بازار اما تویوتا کمری GLX با کاهشی یک میلیون تومانی هم‌اکنون حدود 176میلیون تومانی است.

بین دیگر محصولات تویوتا، یاریس‌هاچ بک بدون تغییر قیمت هم‌اکنون 106 میلیون تومان به فروش می‌رسد و مدل RAV4 نیز حدود 200 میلیون تومان قیمت دارد. همچنین برای خرید لندکروز GXR صفر 2015 نیز به‌عنوان یکی از گران قیمت‌های بازار، در حال حاضر باید بین 600 تا 630 میلیون تومان هزینه کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. درهمه جای دنیا خودرو باکیفیت وبا ابشن بالا باشرایط خوب وباحداکثر سود چهار درصد بهمردم عرضه میکنندولیدرایراننیمی ازمبلغ را اول وباقی راچندماه بعد هنگام تحویل میگیرند و یک اتومبیل بی کیفیت تحویل میدهند ورا میگراند شرایطی اقایان این کلاهبرداریست نه شرایطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *