آخرین اخبار

گزینه‌ای مناسب در میان دست‌دوم های 50 میلیون تومانی

وقتی صحبت از حضور خودروهای چینی در کشورمان ميشود، بي برو و برگرد دو موضوع در ذهنمان نقش مي بندد: هويت و اصالت آنها و البته كيفيتی كه هميشه زير سوال بوده است. اگرچه بزرگترين دلايل ورود خودروهاي چيني به كشورمان تحريم هاي اعمال شده است، روند ورود آنها به كشور را تسريع بخشيده است اما همچنان بر اين اعتقاديم كه با به كاربردن ترفندهای مختلفي از جمله كاهش جدي تعرفه گمركي، مي توانستيم شاهد حضور محصوالاتي به مراتب باهويت تر و معتبرتر درکشورمان باشیم.

چيني ها البته از يك لحاظ خيلي هم بد نيستند و آن هم در مقام مقایسه با برخی تولیدات داخلی است كه بعضا با كيفيت پايين تري به ملت عرضه مي شوند. آنها حداقل از طراحی به روزتر و تجهیزات بیشتري سود می برند و نمایندگانشان نيز به هنگام فروش رویکرد مناسب تري به بحث مشتری مداری و خدمات پساز فروش دارند تا بلكه مشتری هاي سرخورده از صنعت سیاست زده داخلی را بیشتر به سوی خود جذب نمایند. به هرحال امروز حضور گسترده خودروهای چینی در سطح شهر موضوعی انکارناپذیر بوده و به همین دلیل هم پرداختن به مشخصات فنی آنها در مقالات خودرویی امری اجتناب ناپذیر است.

به همين سبب این بار به نسخه ديگري از محصولات چيني پرداخته ايم که اگرچه با چراغي خاموش حضور خود در بازار کشورمان را اعلام کرده است اما درحال حاضر از چيني هايي به حساب مي آيد كه از فروش نسبتا خوبی برخوردار است. این مدل در دو تیپ EC7 و ECRV (نمونه هاچبک) ارائه شده که نمونه مورد آزمایش ما تیپ سدان EC7 میباشد. امگرند EC7 كه از آن به عنوان امگرند 718 نيز ياد ميشود، توليد بخش امگرند Emgrand كمپاني جيلي است كه اولين بار آن را در سال 2009 در نمايشگاه شانگهاي به نمايش گذاشت.

جیلی امگرند1

اين بخش كمپاني جيلي البته به غير از دو مدل ياد شده، مدل EC8 را نيز در قدوقواره اي بزرگتر توليد ميكند كه به مراتب لوكس تر از EC7 است. اين خودروساز همچنين قرار است در سال جاری یعنی 2015 نيز نسخه EC9 خود را روانه بازار كند كه برپايه كانسپت Emgrand KC (معرفي شده در نمايشگاه شانگهاي 2013) و پلتفرم ولوو S80 توليد شده است. اگر بخواهیم طراحی جیلی امگرند را در دو واژه خلاصه کنیم باید به آن القاب محافظه‌کارانه و عامه پسند را بدهيم.

دو فاکتوری که البته در فروش بالای هرخودرویی تاثیرگذار هستند. درواقع هیچ مشخصه خاصي وجود ندارد که باعث شود تا برخی آن را نپسندند. EC7 در بين چيني هاي وارد شده به كشورمان داراي طرحي قابل قبول بوده و اين امتياز خود را بيش از هر چيز ديگر مديون شباهتش به طرح هاي غربي است. در جلوي آن، دماغه خودرو که کمی به سمت جلو کشیده شده است با سپربزرگ و چراغ هایي نسبتا کشیده ترکیب شده اند تا ضمن تداعي برخی محصولات رنو، چندان بي شباهت به محصولات آمريكايي بالاخص جنرال موتورز هم نباشد. نمای جانبی خودرو با توجه به خط کمر رو به بالا و ستون C متمایل به انتهای صندوق نیز قابل قبول و روبه جلو ارزیابی می شود اما نقطه قوت طراحی آن را باید در نمای عقب و در ترکیب شکل چراغ ها با لبه برآمده صندوق دانست که ضمن جذاب كردن اين بخش به خوبي ردپای طراحي عقب نسل فعلي مرسدس S کالاس نيز در آن مشاهده مي گردد. البته ناگفته نماند اين موضوع باوجود اينكه به يك امتياز براي آن تبديل شده است اما چندان هم از ايراد هميشگي وارد بر طراحي چيني ها يعني همان كپي برداري محض به دور نمانده است. با تمام اين حرف ها اما بايد معترف بود كه طراحی خودرو در ترکیبی هوشمندانه از چند طرح مختلف، اتومبيلي را پديد آورده كه از ديد مصرف‌کننده عمومی  زيبا به نظر ميرسد.

در داخل کابین نیز همین احساس رضایت نصفه ونیمه با ما همراه است. فضای سرنشینان جلو و عقب کاملا مناسب کلاس خودرو است و ترکیب جلو داشبورد از دو بخش زیرین و رويين شكل مي گيرد كه كيفيتي متفاوت دارند. بخش زيرين ازپلاستیکي سخت بی‌کیفیت اما بخش رویین آن ازمتريالي با کیفیت تر ساخته شده است. رودری ها از همان جنس بخش زیرین بوده و قاب دریچه ها و اطراف دسته دنده از جنسي با كيفيت و شبه‌کروم ساخته شده اند تا سازنده خود هم تكليفش را در طراحي و توليد بخش هايي از اين خودرو نداند. علاوه بر این تجهیزات مناسبی در این خودرو به چشم می خورد كه از سطح تجهيزات ديگر رقباي هموطنش بيشتر است.

جیلی امگرند2

تجهيزاتي كه صفحه نمایش 6/5 اینچی با قابلیت پخش DVD و اتصال USB ، شیشه جلو وعقب با سیستم HSEA سبز رنگ، سانروف برقی، آینه های جانبی گرم شونده برقی، آینه وسط مات شونده، کلیدهای کنترلی روی فرمان، فرمان قابل تنظيم، چراغ های خودکار جلو، تهویه خودکار، حسگر دنده عقب، شش کیسه هوا، صندلی برقی راننده با تنظیم هشت حالته بخشي از آن به شمار ميرود. مجموعه تجهیزاتي كه می تواند در كنار امكانات و سيستم هاي ايمني چون ايربگ هاي پرده اي، سيستم هاي ABS و EBD و چرخ هاي ديسكي، مشوق خوبی برای خرید خودرویی در این کلاس باشد. با اين سطح تجهيزات اگرچه جیلی امگرند همچون طراحي ظاهري اش، در بخش داخلي خود نيز نمره قبولی دریافت مي كند اما به ياد داشته باشيد كه اين نمره قبولي در ميان دیگر رقباي چيني و يا داخلي به دست آمده است كه در سطحي پايين تر از آن قرار دارند.

اما جیلی امگرند از حیث توانایی های فنی چگونه ارزیابی می شود؟ آنچیزی که براي اكثر مصرف‌کنندگان معمولي این کلاس حائز اهمیت است نه توانایی های فنی فوق العاده بالا بلکه راحتی کابین و سواری نرمي است كه در طول يك سفر شهري بسيار مهم است و شتاب گیری و فرمان پذیری در اولویت های بعدی قرار دارند. در جيلي همه چيز نسبي است! و اين موضوع حتي براي ميزان صدای ورودی به داخل كابين نيز صادق است. صداي اين موتور در دورهاي پايين آرام بوده اما از دور سه هزار به بعد به داخل اتاق نفوذ مي كند.

 

راحتی کابین باوجود فنربندی مک‌فرسون درجلو و بازوهای Trailing در عقب برای طی كردن مسافت های درون شهري تا سرعت 60 کیلومتر در ساعت نمره قبولي مي گيرد و باوجود اينكه کم وبیش مي تواند انتظارات شما را در عبور از دست اندازها برآورده كند اما قطعا قرار نيست كه سواري خوب يك ژاپني اين رده را به شما عرضه كند. براي EC7 از سوي امگرند دو پيشرانه 4 سيلندر 1.5 و 1.8 ليتر بنزيني در نظر گرفته شده است كه اين نشان از بي سليقگي و يا شايد هم عدم توانايي هاي فني در ارائه يك موتور پرقدرت دارد چراكه حتي پيشرانه 1.8 ليتري آن هم با 137 اسب بخار قدرت، خيلي موتور توانمندي نشان نمي دهد. نمونه هاي وارد شده به كشورمان نيز از موتور 1.8 ليتري بهره ميبرند كه قدرت فوق را از طریق یک گیربکس دستی پنج دنده به تایرهای 215 میلیمتری منتقل می‌کند تا این خودروی 1280 کیلوگرمی در عرض 12 ثانیه ( عدد اعلامی از طرف کمپانی) به مرز سرعت صد کیلومتر در ساعت برسد. درحقيقت باوجود اينكه جیلی امگرند خودروی سریعی نيست اما به نظر ميرسد كه اگر با کمی حوصله پشت فرمان آن بنشینید و با سرعت 120 كيلومتر در بزرگراه ها رانندگي كنيد، بتواند از عهده وظايف خود برآيد.

جیلی امگرند3

هرچند با روند رو به رشدي كه چيني ها دارند، به نظر نميرسد اين ضعف از ديدشان مخفي بماند و احتمالا در نسخه هاي جديد محصولاتشان اين نقيصه را رفع خواهند كرد اما به هرحال آنچه مشخص است اين است كه فعلا پرداخت 50 ميليوني براي نسل فعلي خودرويي كه در ترافيكهاي پرحجم شهري فاقد جعبه دنده اتوماتيك است، براي خريداران ايراني كمي سنگين به نظر ميرسد. درمجموع بايد گفت كه اگر شرایط بازار و چینی بودن خودرو را درنظر بگیریم جيلي امگرند نه از نقطه ضعف بارزی رنج نمی برد و نه از نقطه قوت مشخصی! درواقع رانندگي با اين خودرو قرار نيست يك رانندگي خاطره انگیز باشد بلكه بيشتر مناسب خريداراني است كه در خريد خود به دنبال رفع نیازهای روزمره شهري و سفري يك خانواده چهارنفری هستند اگر قیمت گران خودروهای ژاپنی و كره اي و كیفیت و خدمات پایین خودروهای وطنی را در نظر بگيريم جیلی امگرند EC7 گزینه مناسبی خواهد بود.

وضعیت بازار :

جیلی EC7 دنده ای مدل 2013 در بازار خودروهای چینی از فروش بهتری برخوردار بوده و قیمت دست دوم این خودرو در زمان نگارش این مقاله( شهریور 94) در محدوده 50 میلیون تومان می باشد و رقیب مستقیم این محصول در بازار کشورمان جک J5 می باشد .

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *