آخرین اخبار

“خرید خودروی صفر ممنوع”، کمپینی برای گرانی

کمپین “خرید خودروی صفر ممنوع” با هدف مقابله با افزایش قیمت خودرو ایجاد شده است، ولی به نظر می رسد، عملی شدن شعار این کمپین با شرایطی که بازار و صنعت انحصاری خودروی کشور دارد، در نهایت به افزایش قیمت خودرو بیانجامد.

به گزارش کارنت به نقل از خبرگزاری تسنیم، “خرید خودرو صفر ممنوع ” عنوان کمپینی است که هفته‌های اخیر در شبکه‌های مجازی و فضای سایبری تشکیل شده است. هدف اصلی این کمپین ترغیب مردم به  نخریدن خودروهای داخلی است.

افرادی که در این گروه ها عضویت دارند در هفته های اخیر این پیام را مخابره می کنند که “خودرو نخرید تا ارزان شود “؛ فعالان این گروه ها معتقدند خودروهای موجود در بازار بدون هیچ دلیلی گران بوده و مردم باید برای کاهش قیمت‌ها از خرید‌ آنها جلوگیری کنند.

کمپین نه به خرید خودرو زمانی با استقبال مردم در جامعه رو به رو شد که خودروسازان داخلی بر طبل گرانی کوبیدند آنهم زمانی که نتایج مذاکرات هسته ای اعلام شد و مردم در انتظار کاهش قیمت‌ها بعد از توافق هسته ای بودند!

هر چند تشکیل این کمپین ها در شبکه‌های اجتماعی موضوع جدیدی نیست اما فعالیت گسترده کمپین “خرید خودروی صفر ممنوع” باعث شده تا این پرسش مطرح شود که آیا نخریدن خودروهای داخلی منجر به کاهش قیمت و یا جلوگیری از افزایش قیمت‌ خودرو خواهد شد؟

به نظر می‌رسد اینگونه موضع‌گیری ها تأثیر چندانی در تغییر قیمت خودرو نداشته باشند زیرا در نهایت خریداران بعد از وقفه چند ماهه بنا به نیازهای خود مجبور به خرید خودرو می شوند و حتی می توان پیش بینی کرد بعد از رکود چندماهه،  بازار با انبوه تقاضای انباشته مواجه شده و در نهایت قیمت‌های بازار هم روند افزایشی را تجربه کند.

نباید این نکته را نادیده گرفت که هنوز سهم زیادی از بازار خودروی کشور در انحصار دو شرکت خودروساز قرار دارد که اقدامات این شرکت ها نقش زیادی را در تغییرات قیمتی انواع محصولات در بازار دارد. بنابراین نخریدن محصولات این دو شرکت را نمی توان راه علاج بی سامانی قیمت خودرو در بازار دانست چرا که قیمت‌ها انحصاری و تاحدی دولتی تعیین می شود، بلکه مسئولان باید با سیاست گذاری های مناسب مانع افزایش  غیر اصولی قیمت خودرو شده و اقدامات لازم را برای حمایت از مصرف کنندگان انجام دهند.

درحالی پنج ماه از سال 94 می‌گذرد که بازار خودرو همچنان با بلاتکلیفی روبه رو بوده و اظهارات متفاوتی در مورد سرنوشت قیمت آن اعلام می‌شود. این در حالی است که مردم با امید به نتایج مثبت مذاکرات هسته ای و تأثیر آن بر کاهش قیمت خودرو از ماه قبل دست از خرید کشیده اند ولی این انتظار با اعلام نتایج مذاکرات به سر رسید زیرا شرکت های خودروساز با اعلام اینکه هزینه های تولید افزایش پیدا کرده از ارسال درخواست‌های افزایش قیمت محصولات خود به شورای رقابت خبر دادند.

هرچند خودروسازان درخواست افزایش مجدد قیمت ها را به شورای رقابت ارسال کردند ولی این شورا ماه هاست جلسه‌ای نداشته و علت آنهم عدم معرفی اعضای جدید از سوی  سه قوه است و همین موضوع عاملی شده تا بازار قیمت خودرو همچنان بلاتکلیف باشد.

برخی کارشناسان و فعالان بازار خودرو معتقدند که دولت برای تعیین تکلیف قیمت خودرو با همکاری دستگاه های مربوطه باید وارد عمل شود زیرا هنوز تکلیف مردم و خودروسازان در سرنوشت قیمت خودرو نامشخص است و این امر خود بر التهابات بازار می افزاید.

دولت برای مدیریت قیمت خودرو باید با رقابتی شدن بازار ضمن ملزم کردن خودروسازان به تولید محصولات متنوع و با کیفیت حمایت های لازم را برای کاهش هزینه های تولید در کشور انجام دهد تا در نهایت قیمت گذاری این صنعت ساماندهی پیدا کرده و خریداران و خودروسازان از بلاتکلیفی خارج شوند.

وضعیت فعلی خودروی داخلی و کیفیت پایین آن به طور حتم برای مردم و مسئولان پوشیده نیست اما آنچه که نباید مورد غفلت قرار گیرد این است که تحریم خرید خودروی تولید داخل در حالی از سوی برخی تبلیغ می شود که هم اکنون اقتصاد ایران نیازمند حمایت از تولید داخل است.

کمپین هایی از قبیل منع خرید خودروی صفر هر چند با این هدف راه اندازی می شود که حق مشتری است که در ازای پرداخت وجه بالا کالای با کیفیت خریداری کند ولی نباید موجب تخریب تولید داخل هم شود.

از همین رو خودروسازان و مردان شماره یک صنعت ایران باید از این قبیل پیام ها عبرت گرفته و با جدی گرفتن این هشدارها دست به کار شوند. امید می رود مردم ایران شاهد روزی باشند که خودروی داخلی با کیفیت بالا و قیمت مناسب را بخرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫8 نظرها

 1. خرید خورو صفر ممنوع. ملت شریف ایران سلام.گول تحلیل های جانبدارانه و دروغ اینهارو نخورید.اینها از ترس ورشکستگی این تحلیل های کذب و منتشر می کنند تا اتحاد ما رو بشکنند و مثل چند سال بیش مارو به دام بیاندازند.ما دیگه گول نمی خوریم وباهم متحد می مانیم تا برگشت قیمت به چند سال بیش و رسیدن به کیفیت جهانی.نشانه پیروزی ما هم اینکه ایران خودرو هفته پیش 5 روز خط تولید شو تعطیل کرد.ملت عزیز اندکی صبر سحر نزدیک است.ان شاالله.

  1. حق با شماست دوست عزیز مدتیست کارشناسان با تجزیه و تحلیل جانبدارانه سعی در سست کردن اراده مردم دارند و دائم از در خطر بودن صنعت مهم کشور حرف میزنند. در حالی که خودشان اکثر صنایع حیاتی این کشور را با واردات بی رویه از چین از بین بردند.

 2. جناب بهلول و آروین مردم هفت خط تر اینها هستند اتفاقا هر چه بیشتر بر این طبل بکوبند گندش بیشتر نمایان میشود .
  یه هفته ای میشه از نانوانیها گرفته تا بقیه معابر عمومی عمده سخن مردم به خاک مالیدن پوز این شرکت ها هست.

 3. چه قدر این اخبار طرفدارانه بیان شده.واقعا دیگه دارن احساس خطر میکنن.بالاخره اتحادمون داره نتیجه میده.اینا فکر میکنن ما به اونا نیاز داریم و انقدر نمیفهمن که اونا به ما نیاز دارن.دوستان زمزمه ی خبر های خوش جدیدی در راه است.زنده باد ایرانی فهیم

 4. کدوم تولید داخل؟ خودتونو مسخره کرین یا ملتو؟ از فرانسه ماشین وارد میکنین از چین قطعه.

 5. واقعا که شرم آوره …

  اصلا از رو نمیرن

  زیر پوشش داشتن صنعت خودرو ماشین 30-40 سال قبل و از رده خارج رو تا امروز با بدترین کیفیت و بالاترین قیمت ممکن قالب میکنن به مردم بدبخت !

  نمیگن ما چه لجنی تولید کردیم
  نمیگن ایمنی این ابوطیاره چقدر بده
  نمیگن کیفیت قطعات که از چین میارن از تولیدات خود چین هم بدتره
  نمیگن چقدر کشته و زخمی بخاطر این ماشین کاغذی داغ دل مردم شده
  نمیگن تصادفات چقدر نقص عضو و فاجعه به خانواده ها تحمیل کرده

  فقط و فقط میگردن دنبال مقصر
  یه روز میگن مردم خیانت کردن و شبکه اجتماعی درست کردن
  یه روز میگن صنعت خودرو نداشته باشیم وابسته میشیم
  یه روز میگن فرصتهای شغلی از بین میره
  یه روز میگن رییس جمهور قبل عوامانه حرف زده
  یه روز میگن ما رو نگهدارید و پولهای زحمت کشیده خودتون رو بریزید تو حلقوم گشاد ما تا اقتصاد ضربه نخوره

  همه مقصرن جز خود این…!
  همه…

 6. عزیزان وسروران سلام .بااندکی تامل می توان دریافت که عامل تمام این مصیبتها (تحمیل محصولات بی کیفیت خودروسازان داخلی به مردم به مدت 36 سال ) خود ما هستیم البته این درسته که ما انتخاب دیگری نداریم برای خرید خودرو چون آقایان ذینفع به بهانه حمایت از تولید ملی 36 سال است که محصولات مشابه وارد نمیکنند (ولی دریغ از پیشرفت درتولید) اما این راهم بدانید انطور هم نیست که دبیر انجمن خودروسازان ایران (آقای احمد نعمت بخش میگویند) که اگر مردم هم نخرند بازقیمت نه تنها تغییر نمی یابد بلکه افزایش خواهد داشت . قابل ذکر است که این خودرو سازان داخلی وقتی با عدم خرید روبرو شوند انتخاب دیگری نخواهند داشت چون آنقدر محصولات شان بی کیفیت هست بازار دیگری غیر از بازار داخلی برایشان وجود ندارد واگر احیانا هم به کشورهای چون عراق یا افقانستان صا در کنند آنقدر باید آنرا ارزان بدهند که برایشان به صرفه نیست .وبسی جای تاسف دارد که وقتی خبر نگاری ازآقای احمد نعمت بخش ( دبیر انجمن خودروسازان ایران ) میپر سد که آیا شما هم خودرو پرایدسوار می شوید با گستاخی وصف ناپذیری به تمام ملت ایران وکسانی که ازین محصول استفاده میکنند توهین کرده ودر جواب خبر نگار میگویند ( جمع اش کنید بابا انتظار دارید من هم مثل شما خودرو سوار شم منبع خبر 20:30) پس عزیزان نخرید تا ازین توهین ها 36 سال از سوی خودروسازان به ما نشود …. نخرید

 7. دوستان حربه جدید ایران خودرو وسایپا جهت ایجاد نوعی جو روانی برای برون رفت این دوشرکت خائن ازرکود دیشب اعلام شد :
  1-پرداخت وام برای خریداران این قراضه های (که درواقع همان مقروض کردن مشتریان بدبخت می باشد که نه تنها گرفتار بدهی وقسط وام میشوند بلکه هزینه دیگری جهت تعمیرات پی در پی ومداوم این آهن آلات از بدو خرید تا زمان مالکیت باید بپردازند)
  2-افزایش قیمت محصول به شرط افزایش کیفیت ᴉᴉᴉᴉ باعرض پوزش ازتمام خواننده گان یک ضرب المثل مثل چینی میگوید احمق کسی است که از یک سوراخ دوبار گزیده شود عزیزان ما که 35 سال به علت بی اطلاعی وسادگی گزیده شدیم لطفا این بار مواظب باشید که دستتان نیشتر نخورد چون همه گان میدانیم بسی جای خیال و توهم است که دنبال کیفیت ازین دو خودروسازباشیم ونیز میدانیم که فن افزایش قیمت نوعی جو روانی در بازار ایجاد میکند که عوام میگویند پس برویم تا ماشین گران نشده ٬واینطوریست که دوخودروساز ودولتمردان وآقایان ذینفع به هدف خود (فروش هرچه بیشتر آهن قراضه ودرنتیجه سود بیشتر ) خواهند رسید
  دوستان این محصولات آنقدر بی کیفیت هستند که جایی برای مشتریان آنطرف مرز ندارند پس لطفا هوشیار باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *