آخرین اخبار

ایران خودرو به دنبال یک شریک اروپایی غیرفرانسوی است/۳۰۷ جایگزین پژو۴۰۵ نمی‌شود

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از بررسی افزایش قیمت خودروها در شورای رقابت خبرداد و گفت: انباشت خودرو در پارکینگ‌های خودروسازان صحت ندارد.

هاشم یکه‌زارع در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات ایران خودرو با شرکای خارجی گفت: در حال حاضر مذاکرات با شرکای خارجی در جریان است و البته ایران خودرو به دنبال شریک چهارم خود است اما این امر به این معنا نیست که این شریک در درجه چهارم همکاری ما قرار دارد بلکه به طور قطع ما به دنبال یک شریک اروپایی غیرفرانسوی در کنار پژو، سوزوکی و رنو هستیم. البته ایران خودرو پس از انتخاب شریک چهارم خود حجم همکاری های شرکای خود را مورد ارزیابی قرار داده و شریک اول خود را اعلام خواهد کرد .

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در خصوص جایگزینی پژو ۴۰۵ با پژو ۳۰۷ در همکاری جدید ایران خودرو با پژو گفت: اگر قرار باشد همکاری با پژو ادامه پیدا کند، به مرور محصولات جدیدی در راستای این همکاری وارد بازار می‌شوند که یکی از آنها می‌تواند خودروی ۳۰۷ باشد اما هم اکنون مشخص نیست که ۳۰۷ جایگزین کدام محصول فعلی ایران خودرو باشد.

وی با بیان اینکه پروسه تولید یک محصول جدید با شرکای بین المللی حدود 1.5 سال زمان می‌برد، تصریح کرد: بعد از تولید این محصولات قیمت آنها نسبت به محصولات فعلی تولید داخل قیمت بالاتری خواهند داشت، البته این موضوع در مورد محصولات اروپایی صدق می‌کند.

یکه‌زارع ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت چارچوب‌های انعقاد قرارداد برای ما مشخص کرده است اما وارد جزئیات نمی‌شود و بنابراین، این چارچوب‌ها همانند صادرات، حجم خودکفایی و یا سرمایه گذاری و تأسیس مراکز تحقیقات مشخص است و خودروسازان باید در چارچوب آنها فعالیت نمایند.

عضو شورای سیاستگذاری خودرو در خصوص برخی اخبار منتشره در خصوص انباشت خودرو در پارکینک‌های این شرکت گفت: این موضوع به دلیل وجود عدم خریدار صحت ندارد و هم اکنون از ابتدای خط تولید یک خودرو تا شماره گذاری آن حدود ۱۶ روز زمان می‌برد، این درحالی است که در گذشته این پروسه سه ماه طول می‌کشید.

وی با بیان اینکه فروش ویژه خودرو به کارمندان دستگاه‌های دولتی موضوع جدیدی نیست، افزود: شرکت‌های خودروساز با انعقاد قراردادهایی تسهیلاتی را برای خرید خودرو برای کارمندان دستگاه‌های مختلف از جمله دولتی درنظر می‌گیرد.

مدیرعامل ایران خودرو با خودداری نسبت به اظهار نظر در خصوص پرداخت غرامت بنز به این شرکت، این موضوع را یک مساله درون شرکتی دانست و همچنین در مورد پرداخت غرامت شرکت پژو به این شرکت در ازای قطع همکاری‌ها تصریح کرد: در حال حاضر مشغول بررسی دریافت غرامت از شرکت پژو هستیم ولی هنوز نتایج نهایی کسب نشده است.

یکه‌زارع در رابطه با قیمت خودرو این روزها که شرکت‌های خودروساز افزایش قیمت‌ها را دارند، تصریح کرد: شورای رقابت براساس یک فرمول قیمت خودرو را تعیین می‌کند در این فرمول شاخصه‌های مختلفی با احتساب هزینه‌های تولید در نظر گرفته شده است که در نهایت قیمت‌های نهایی تعیین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید منتظر ماند و دید بعد از تشکیل جلسه شورای رقابت کدام خودرو مشمول افزایش قیمت‌ خواهد بود، خاطرنشان کرد: اینکه می‌گویند با توجه به رکود باید قیمت خودرو نیز کاهش پیدا کند فقط اظهارنظرهای شخصی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *