آخرین اخبار

همه چیز درباره”خودرو نخرید”

حدودا یک هفته‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی کمپینی برای تحریم خرید خودروهای نو خودروسازان داخلی راه افتاده است.
این کمپین در واقع ادامه واکنش بازار خودرو به بیانیه مشترک وین و روشن شدن افق احتمال رفع تحریم ها محسوب می شود که در راستای آن، برخی خریداران با توجه به ورود احتمالی خودروسازان خارجی به ایران و ورود خودروهای نو با فناوری بالا و همچنین کاهش قیمت خودروهای داخلی تحت تاثیر این تحولات، از خرید خودرو دست کشیدند و آن را به آینده موکول کردند.

راه افتادن این کمپین، ابتدا بی اعتنایی خودروسازان داخلی را در پی داشت، اما با نزدیک شدن به انتهای دومین ماه تابستان که اوج گرمای بازار خودرو محسوب می شود و راکد ماندن نسبی بازار، انتقاد خودروسازان از این کمپین و ابراز نظرهای مردمی از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی شروع شد.

به زعم خودروسازان، قیمت فعلی خودرو نه تنها جای کاهش ندارد، بلکه با توجه به رشد دستمزدها و قیمت ارز مبادله ای باید افزایش نیز بیابد.

این در حالی است که محاسبات نشان می دهد شل شدن فعلی تحریم ها و رفع احتمالی آن در آینده، باعث حذف بسیاری از هزینه های سربار تولید خودرو مانند هزینه جابه جایی پول، حمل و نقل، خرید آزادانه قطعات و مواد اولیه از خارج، سرعت گردش نقدینگی، حذف هزینه های واسطه گری و… خواهد شد که در کاهش هزینه تمام شده خودرو کاملا موثر است.

از سوی دیگر، راه افتادن این کمپین را می توان حاصل ناراحتی پنهان شده و طولانی مدت مردم از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی دانست که با وجود این و به خاطر انحصاری بودن بازار خودرو، مجبور به خرید خودروهای داخلی بوده اند.

به نظر می رسد خودروسازان باید به جای مخالفت با این نوع کمپین ها، به محتوای آن توجه کرده و صدای پای رقابت و ورود رقبای جدید به بازار خودروی ایران را بشنوند؛ رقابتی که در هر چارچوبی که انجام شود، به هر حال معادلات قدیمی حاکم بر بازار خودرو را برهم زده و شکل جدیدی از کیفیت، قیمت، پاسخگویی، مسئولیت پذیری و خدمات پس از فروش را بر بازار حاکم خواهد کرد.

منبع:جام جم

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. بازار اشباه شده تمام سرمایه های مردم شده مشتی اهن پاره و کنار بنگاهها پارک شده برای فروش ولی دریغ که خریداری نیست .
    فرغون سازها بجای اینکه سرمایه مردم را به سوی تولید و صادرات جهانی بکار ببندند به مشتی اهن پاره بدرد نخور تبدیل کرده و بازار دلالی را رواج دادند موجب تورم و نابودی محیط زیست شدند و امروز خود در باتلاقی که ساخته اند گیر کرده و عنقریب است که بطور کلی نابود شوند .
    خود کرده را پشیمانی چه سود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *