آخرین اخبار

نگاهی به آینده بازار خودرو؛ وارداتی‌ها ارزان‌تر هم می‌شوند

کاهش قیمت خودروهای وارداتی ادامه دارد. رییس شورای رقابت بابیان این مطلب گفت: بازارخودروهای داخلی تغییرات چندانی نخواهد داشت اما روند کاهشی در بازارخودرو های وارداتی ادامه دارد.

بیشترین تغییر قیمت‌ها در دوران بعد از توافق را در بازارخودرو های وارداتی شاهد هستیم. روند کاهشی که به ادامه آن‌هم امیدواری‌های وجود دارد. این در حالی است که مصرف‌کنندگان هنوز هم از اختلاف قیمت خودرو در ایران و کشورهای منطقه گلایه دارند.

قبل از این اصلی‌ترین چالش در بازارخودرو های وارداتی به انحصار واردات مربوط می‌شود. چالشی که وزارت صنعت سعی کرد با ابلاغ یک دستورالعمل که بر اساس آن واردات خودرو از طریق نمایندگی‌ها ممکن بود، مسئله را حل کند. این دستورالعمل در ادامه اصلاح و قرار شد که واردکنندگان غیررسمی نیز امکان واردات داشته باشند و خدمات پس از فروش را از نمایندگی‌ها بخرند. امتناع نمایندگی‌ها از فروش خدمات پس از فروش سبب شد مشکل همچنان باقی بماند و دعوای انحصاری یا رقابتی بودن بازار ادامه داشته باشد. به‌این‌ترتیب اختلاف قیمت خودروهای وارداتی با کشورهای منطقه همچون امارات نیز باقی ماند.

اکنون با آغاز دوران پسا توافق احتمال حضور نمایندگی‌های رسمی در بازارخودرو کشورمان وجود دارد و باید دید که آیا حضور آنها می‌تواند تأثیری بر قیمت‌ها بگذارد یا خیر؟

رضا شیوا رییس شورای رقابت در این خصوص به وجود هزینه‌هایی ازجمله تعرفه 45 درصدی واردات خودرو، مالیات بر ارزش افزود، هزینه شماره‌گذاری و … اشاره کرد و گفت: اختلاف قیمت کنونی در بازار ایران و خارج از ایران به خاطر وجود این هزینه‌ها است. واردکننده این هزینه‌ها را می‌پردازد و به‌طور طبیعی می‌خواهد که با دریافت از مصرف‌کننده آن را جبران کند.

وی با اشاره به اینکه نرخ واقعی خودرو به‌اضافه هزینه‌ها و سود حداکثر هفت‌درصدی که خدمات پس از فروش نیز در دل آن قرار دارد، نرخ خودروهای وارداتی را تعیین می‌کند، گفت: مشکلی که درگذشته داشتیم این بود که برخی از نمایندگی‌های ما نماینده واقعی نبودند و خودشان واسطه بودند. این به خاطر شرایط تحریمی بود و اکنون امکان حضور نمایندگی رسمی شرکت‌های خودروی دنیا در ایران فراهم می‌شود لذا تنوع خودروهای وارداتی در کشور بیشتر خواهد شد.

به گفته وی افزایش تنوع موجب رقابتی شدن بازار می‌شود و احتمالاً در قیمت‌ها نیز اثرگذار است زیرا فروشندگان برای جلب مشتری مجبور خواهند بود که سود کمتری را در نظرگیرند.

شیوا همچنین با اشاره به اینکه بازار در شرایط رکود است و تقاضا برای خرید خودرو زیاد نیست، گفت: بعد از توافق قیمت خودروهای وارداتی کاهش‌یافته و این روند کاهشی احتمالاً تا شش ماه آینده نیز ادامه خواهد داشت. بعد از حضور نمایندگی‌های رسمی و افزایش تنوع و شکل‌گیری بازار رقابتی نیز می‌توان به کاهش قیمت‌ها امیدوار بود.

وی افزود: توجه داشته باشید که توافق هسته‌ای باعث آسان شدن امکان نقل‌وانتقال پول شده است و این یعنی کاسته شدن از هزینه‌هایی که بر قیمت کالا اثر دارد. به‌این‌ترتیب بازارخودرو های وارداتی یک‌روند کاهشی را در پیش دارد.

رییس شورای رقابت در خصوص نرخ خودروهای داخلی نیز گفت: در بازار داخلی نیز باید امیدوار باشیم که بازارخودرو های زیر 2000 سی‌سی رقابتی شود و شرکت‌های خودروسازی خوب دنیا به ایران آمده با سرمایه‌گذاری مستقیم یا مشارکت با خودروساز داخلی وارد عرصه شوند تا در فضای رقابتی شاهد کاهش این گروه از خودروها باشیم. البته بارها تأکید کرده‌ایم که برای رسیدن به این مرحله نیاز به زمان‌داریم.

شیوا در پایان خاطرنشان کرد: بازارخودرو های داخلی به نسبت خودروهای وارداتی تغییرات چندانی نخواهد داشت.

 

منبع: فرارو

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *