آخرین اخبار

مذاکره ایران خودرو با فیات برای تولید خودرو ارزان

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا از مذاکره بزرگ‌ترین خودروساز کشور با فیات ایتالیا خبر داد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا گفت: مذاکره ایران خودرو با فیات برای تولید خودرو ارزان مدتی است شروع شده که تا حصول توافق ادامه خواهد داشت.

به گزارش کارنت به نقل از اقتصادنیوز احمد پورفلاح  با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه فیات به عنوان یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان ایتالیا، پیش از انقلاب هم سابقه تولید خودرو در ایران را داشته است، عزم خود را جزم کرده تا دوباره به بازار خودرو کشور باز گردد.

او گفت: فیات این توانایی را دارد تا خودروهایی ارزان را با همکاری ایران خودرو به تولید برساند و جایگزین برخی محصولات قدیمی خود کند تا توده مردم بتوانند با قیمتی مناسب مالک خودرویی با امکانات روز شوند.

پورفلاح افزود: قطعا فیات مصمم است تا وارد بازار ایران شود که با توجه به وضعیت اقتصادی نه چندان مناسب امروز اروپا نمی تواند سرمایه‌گذاری مستقلی در کشور برای تولید خودرو داشته باشد و این راه را برگزیده تا در یک همکاری مشترک با ایران خودرو محصولات خود را وارد سبد محصولات بزرگ‌ترین خودروساز خاورمیانه کند.

رئیس اتاق ایران و ایتالیا گفت: بازار ایران کشش بالایی برای خودروهای ارزان و با کیفیت دارد و اگر فیات در یک همکاری مشترک بتواند محصولی با یک قیمت اقتصادی را وارد بازار ایران کند، قادر خواهد بود بخشی از سهم بازار را به خود اختصاص دهد.

او افزود: مذاکره ایران‌خودرو با فیات به دور از چشم بخش خصوصی صورت گرفته و هنوز قطعه‌سازان در جریان ریز این مذاکرات قرار نگرفته‌اند.

واکنش مدیرعامل ایران خودرو به ورود فیات
اما هرچند با اعلام این خبر خیلی‌ها گمان کردند احتمال همکاری خودروسازان ایرانی و آمریکایی به صفر رسیده است (حداقل در مقطع زمانی فعلی)، اما هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو در نشست خبری دو هفته پیش خود به نکته‌ای بسیار ظریف اشاره کرد تا مشخص شود پروژه حضور آمریکایی‌ها در «جاده مخصوص» همچنان فعال است.

طی آن نشست، از یکه زارع در مورد حضور کارشناسان پژوی فرانسه در «جاده مخصوص» پرسیده شد و وی در پاسخ عنوان کرد که آنها هنوز در ایران خودرو مستقر نشده‌اند و در آینده ممکن است کارشناسانی از خودروسازانی دیگر مانند فولکس واگن آلمان و فیات ایتالیا در این شرکت (ایران خودرو) استقرار پیدا کنند.

اشاره یکه زارع به «فیات» نکته کلیدی اظهاراتش بود، چه آنکه وی در حاشیه نشست آن روز و در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگار «دنیای اقتصاد» تلویحا حضور این خودروساز ایتالیایی در ایران خودرو را تایید کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *