آخرین اخبار

تضمین به عدم ترک ناگهانی ایران

در حالی خودروسازان خارجی علاقه‌مند به حضور در ایران هستند که تولید‌کنندگان داخلی در قرارداد مشارکت با خارجی‌ها خواستار تضمین‌هایی برای جلوگیری از قطع ناگهانی همکاری طرف مقابل هستند.این ماجرا از زمانی کلید خورد که به دنبال تشدید تحریم‌ها، برخی خودروسازان غربی توجهی به قرارداد خود با خودروسازان داخلی نکردند و ایران را ترک کردند.

این موضوع موجب خسارت‌های مالی گسترده به خودروسازان ایرانی شد. بر همین اساس خبر رسیده که مسوولان صنعت خودروی کشور شروطی را برای تضمین ادامه همکاری تنظیم کرده‌اند.

در همین زمینه، هاشم یکه زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در آخرین نشست خبری خود به این موضوع اشاره و تاکید کرده بود که قرارداد با طرف خارجی باید به نحوی تنظیم شود که آنها به راحتی نتوانند بازار ایران را ترک کنند و اگر در مقاطعی بازار را ترک کردند، دچار خسارت شوند.بنابراین غول‌های خودروسازی جهان در شرایطی می‌توانند به بازار ایران وارد شوند که شروط مورد نظر خودروسازان ایرانی در ارائه تضمین‌ها را قبول کنند.

بسیاری از کارشناسان داخلی در این باره معتقدند که در تنظیم قرارداد همکاری به‌طور طبیعی باید تضمین‌هایی در نظر گرفته شود که اگر یک طرف قرارداد بی‌دلیل همکاری خود را قطع کرد یا از ادامه همکاری سرباز زد، خسارت وارد شده به طرف اصلی را پرداخت کند.یکی از انتقادات مطرح شده هنگامی که پژو ایران را ترک کرد، موضوع عدم دریافت ضمانت از سوی شرکت‌های ایرانی از این خودروساز بود.

محمدرضا نجفی‌منش در همین رابطه می‌گوید: خودروسازان ایرانی در قراردادهای جدید خود باید شروط خود را مطرح کنند و در چارچوب قراردادهای جهانی از ضمانت‌های بین‌المللی بهره بگیرند.وی دریافت ضمانت بانکی و در نظر گرفتن جریمه‌های سنگین برای طرف خاطی را جزو مهم‌ترین بخش‌های هر قرارداد می‌داند و معتقد است که هر چند باید زمینه را برای حضور خارجی‌ها هموار کنیم اما باید با دریافت تضمین‌های لازم از بروز خسارت در آینده جلوگیری کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *