آخرین اخبار

تردد خودرو و موتورسیکلت در بستر دریاچه ارومیه غیرقانونی است

معاون امور تالاب ها و پارک های ملی دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تردد خودرو و موتورسیکلت در بستر دریاچه ارومیه با هدف تفریح و گشت در این پارک غیرقانونی و خطرناک است.

به گزارش کارنت به نقل از ایرنا، مسعود باقرزاده کریمی روز شنبه افزود: عبور و مرور در بستر خشک شده دریاچه ارومیه سبب از هم گسیختگی تبلور نمک های موجود در آن می شود که در این حالت برای بروز گرد و غبار نمکی آماده می شود.
وی با بیان اینکه این کار غیر قانونی است اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست تحت هر شرایطی مانع این کار می شود و با متخلفان برخورد خواهد کرد.
باقرزاده کریمی ادامه داد: سست شدن نمک های بستر دریاچه ارومیه خطر بزرگی برای منطقه خواهد بود زیرا حوضه را برای بروز ریزگردهای نمکی آماده می کند و در این صورت مانع شدن از بروز گرد و غبار نمکی بسیار مشکل خواهد بود.
وی افزود: البته به برخی از کامیون ها برای بارگیری محموله نمک جمع شده از بستر رودخانه مجوز داده شده و مسیری حدود 6 متر برای تردد آنها در نظر گرفته شده است که اجازه خروج از این خط تعیین شده را ندارند.
معاون امور تالاب ها و پارک های ملی دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تردد کامیون های حمل نمک برداشت شده از بستر نیز قبل از پل میان گذر دریاچه و در حاشیه بستر امکان پذیر است.
وی تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست دقت و نظارت کافی را برای جلوگیری از تردد و گشت و گذار خودروها و موتورسیکلت ها در بستر دریاچه ارومیه اعمال خواهد کرد.
دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا است. آب این دریاچه بسیار شور است و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.
این دریاچه چند سالی است با بحران خشکی مواجه شده و بیش از 95 درصد آب خود را از دست داده است، اکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه با تصویب 26 پیشنهاد در قالب مصوبه ای تلاش می کند این حوضه آبی ارزشمند را نجات دهد.
بعد از اینکه دریاچه ارومیه درصد زیادی از آب خود را از دست داد، یکی از نگرانی مسوولان و اهالی منطقه ، بروز گرد و غبارهای نمکی بود که به عنوان عاملی مخرب اهالی منطقه را تهدید می کند از این رو کارشناسان زیادی تاکنون نسبت به پایداری تثبیت نمک بستر دریاچه هشدار داده اند زیرا در غیر اینصورت فاجعه ریزگردهای نمکی، منطقه را فرا خواهد گرفت.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.