آخرین اخبار

رئیس شورای رقابت:خروج دلالان خودرو از بازار موجب بهبود وضعیت شده است

«رضا شیوا» رئیس شورای رقابت گفت: در حال حاضر دلالان بازار خودرو از این بازار خارج شده اند و با این امر ما توانسته ایم وضعیت خودرو را در کشور بهبود بخشیم.

به گزارش کارنت به نقل از ایرنا، «رضا شیوا» رئیس شورای رقابت، «علی ارسلان منصوری» رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو و «احمد نعمت بخش» رئیس انجمن خودروسازان چهارشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری به بررسی تحولات بازار خودرو پرداختند.

رئیس شورای رقابت در این برنامه درباره وضعیت رکود بازار خودرو گفت: توافق وین یک اتفاق ویژه است لذا به همین دلیل از همه نظر باید در وضع برنامه ریزی اقتصاد کشور تجدیدنظر کنیم و در حال حاضر دولتمردان هم سخت در تلاش هستند که ببینند بعد از تحریم ها چه باید کرد.

شیوا در ادامه با اشاره به این که در حال حاضر سیاست انقباضی در کشور برای مهار تورم حاکم است، افزود: باید بر اساس عرضه و تقاضا عمل کرد، لذا ما در رکورد به سر می بریم و باید در نظر داشت که این مسئله تنها به صنعت خودرو مرتبط نیست و صنایع دیگر نیز با این امر مواجه هستند.

وی با بیان این که در رکود نباید افزایش قیمت داشته باشیم، تصریح کرد: در رکود باید تشویق به افزایش تقاضا صورت گیرد.

رئیس شورای رقابت با بیان این که تعرفه خودرو در کره پایین است، خاطرنشان کرد: اکنون دلالان بازار کنار رفته اند و با این امر ما توانسته ایم وضعیت خودرو را در کشور بهبود بخشیم.
شیوا در ادامه و در پاسخ به این پرسش که «آیا این موضوع درست است که انحصار بسیار سنگین در دست یک خانواده قرار دارد؟» گفت: در گذشته حدود یک سال پیش هر فرد حقیقی و حقوقی می توانست خودرو وارد کند، به طوری که این دسته نمی توانستند خدمات پس از فروش داشته باشند، بنابراین غیر قانونی بودند.

وی ادامه داد: باید کسانی که خودرو وارد می کنند، خدمات پس از فروش را به مردم عرضه دارند، لذا تمام نمایندگی ها باید به تمام افراد حقیقی و حقوقی داده شود که خدمات پس از فروش داشته باشند.
رئیس شورای رقابت افزود: اگر قرار باشد فقط یک نمایندگی خودرو وارد کند، در این صورت «کیا» و «هیوندای» 75 درصد واردات کشور را در حوزه خودرو به خود اختصاص می دهند که این مسئله انحصار کامل به حساب می آید.

در ادامه، «علی ارسلان منصوری» رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو نیز در خصوص وضعیت بازار خودرو اظهار داشت: تا زمانی که کیفیت به این نحو باشد، استقبالی از تولیدات داخلی نمی شود.

وی افزود: قبل از تحریم امیدی نبود خودروی روز با قیمت مناسب وارد کشور شود ولی اکنون خودرو با قیمت مناسب وارد کشور می شود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در پاسخ به این پرسش که «آیا در شرایط فعلی بازار، شما شورای رقابت را مسئول می دانید؟» گفت: اگر شورای رقابت تشکل های صنفی و اتحادیه های صنفی را قابل می دانست، خیلی بهتر بود اما آن ها نظری از ما نخواستند.

وی با اشاره به این که تمام اعضای صنف ما از این دولت راضی هستند، افزود: این مردمان کوچه و بازار بودند که دولت را تعیین کردند.

منصوری همچنین با اشاره به این که کف بازار قیمت خودرو پایین تر از قیمت ها است، تصریح کرد: نسبت به کیفیت خودرو اعتراض داریم.

همچنین «احمد نعمت بخش» رئیس انجمن خودروسازان کشور که به صورت تلفنی در این برنامه حاضر بود، درباره علت درخواست خودروسازان داخلی مبنی بر افزایش قیمت، گفت: ما برای این درخواست افزایش قیمت را داشتیم که هزینه هایمان نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است یعنی سال گذشته ارز مبادله ای 2540 تومان در محاسبات شورای رقابت برای ما حساب شده و این ارز اکنون 2960 تومان شده که بیش از 16 درصد افزایش قیمت پیدا کرده است.

او ادامه داد: وزیر محترم صنعت برای حمایت از صنایع فولاد، تعرفه فولاد را که 4 تا 6 درصد بوده، به 10 تا 15 درصد افزایش داده و خرید هم با ارز آزاد صورت می گیرد.
رئیس انجمن خودروسازان افزود: همچنین حقوق و دستمزد 17 درصد افزایش پیدا کرده که این رقم با درنظر گرفتن هزینه های جانبی به 22 درصد می رسد، ضمن این که آب و برق و گاز هم گران شده و لذا ما مدارکمان را به شورای رقابت ارسال کرده ایم.

نعمت بخش گفت: شورای رقابت در سال 92 عنوان کرده بود که هر سه ماه یک بار تورم بخشی سه ماهه را روی قیمت خودرو اعمال می کند که بعد از مدتی در نظر گرفتن این موضوع به هر 6 ماه یک بار و سپس هر 9 ماه یک بار موکول شد و بعد از آن نیز اعلام کردند که تورم بخشی یک ساله را روی قیمت خودرو اعمال خواهند کرد؛ لذا سال گذشته که به ما 3 درصد افزایش قیمت دادند، دیگر اجازه افزایش قیمت نداشتیم و اکنون با گذشت 5 ماه از سال منتظر هستیم تا شورای رقابت به درخواست ما ترتیب اثر دهد.

رئیس انجمن خودروسازان در ادامه با اشاره به این که یکی از واردکنندگان اتومبیل هایش در گمرک متوقف شده بود و پس از مدت ها توانست آن ها را ترخیص کند، گفت: شرکت های خودروسازی روش های مختلفی را درنظر گرفته اند، منتهی به نظر من وضعیت بازار تحت آثار روانی صدا و سیما و برخی رسانه ها قرار گرفته است.

رئیس انجمن خودروسازان همچنین با بیان اینکه حداقل دو سال طول می کشد خودرویی جدید وارد بازار شود، اظهار داشت: قرار است خودروهای جدید 30 تا 40 درصد قطعات ساخت داخل را داشته باشند لذا قیمت خودرو کاهش پیدا نمی کند.

او در پایان با بیان اینکه «ایران خودرو» و «ساپیا» بیش از 80 درصد بازار را در اختیار دارند، افزود: از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت در تلاش هستیم تا وام 15 میلیونی را برای خرید خودرو از طریق بانک ها به مردم ارائه کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *