آخرین اخبار

رایزنی دایملر درباره شروع مجدد فعالیت در ایران

دایملر همانند سایر شرکتهای غربی که بدنبال سود بردن از پایان تحریمهای اقتصادی هستند، درصدد است با کامیونها، ونها و اتوبوسهای خود به بازار ایران بازگردد و ممکن است در این راستا با ایران خودرو که بزرگترین خودروساز کشور است، پیمان همکاری ببندد.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، هاشم یکه زارع، مدیرعامل شرکت ایران خودرو در اظهاراتی عنوان کرد که این شرکت ممکن است با دایملر که سازنده خودروهای تجاری و لوکس است، قرارداد همکاری امضا کند و در همین راستا دایملر ممکن است ظرف دو تا سه ماه آینده دفتری در تهران دایر کند.

مدیرعامل ایران خودرو گفت: مرسدس بنز که زیرمجموعه دایملر است برای همکاری با این شرکت ابراز علاقه کرده است با اینهمه وی به جزئیات مالی شراکت احتمالی با دایملر اشاره ای نکرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، دایملر در سال 2010 در پی افزایش تنشهای سیاسی، از ایران خارج شد و 30 درصد سهمی که در جوینت ونچر موتور دیزلی با ایران خودرو داشت، را واگذار کرد. همچنین برنامه اش برای صادرات کامیونهای سه محوره را لغو کرد. این شرکت یکی از خودروسازان اروپایی بسیاری است که پس از توافق هسته ای که زمینه را برای برداشته شدن تحریمهای بین المللی علیه تهران هموار کرده است، به دلیل جذابیت بازار خودروی ایران، تمایل دارند به این کشور بازگردند.

تحلیلگران موسسه آی اچ اس اتوموتیو پیش بینی کرده اند اگر تحریمهای ایران برداشته شوند، بازار خودروی این کشور ممکن است حدود 10 درصد در سالهای 2016 و 2017 رشد کند و مجموع فروش آن در بلندمدت به طور متوسط به 1.7 میلیون دستگاه برسد.

بودو اوبر، مدیرمالی دایملر در لندن به خبرنگاران گفت: موقعیت ما از نظر مدلهای کامیون و خودرو موقعیت خوبی است با اینهمه هنوز زود است جزئیات بیشتری از برنامه خود برای بازگشت به ایران را اعلام کنیم اما ما با شرکای تجاری خود در تماس هستیم تا درباره نحوه شروع مجدد فعالیتمان مذاکره کنیم.

دایملر حاضر به اظهار درباره جزئیات مذاکره با ایران خودرو نشد.

به گزارش ایسنا، جمعی از مدیران گروه دایملر به تازگی در راستای افزایش مجدد همکاری‌ها و توسعه بازار محصولات این شرکت در ایران از شرکت محور خودرو بازدید به عمل آورده و با مدیران ارشد این شرکت دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این بازدید که مدیران ارشد شرکت دایملر در منطقه خاورمیانه و بخش قوای محرکه دایملر حاضر بودند، طرفین گفت‌وگوهایی را مبنی بر افزایش همکاری در خصوص تامین محورهای کامیون‌های بنز تولید شده در شرکت ایران خودرو دیزل و همچنین تولید محورهای اتوبوس، مینی‌بوس، کامیون و کامیونت مورد نیاز بازار ایران به منظور پوشش نیازهای کشور و رقابتی کردن محصول نهایی انجام دادند.

تحلیلگران دویچه بانک در گزارشی به تاریخ 16 ژوییه پیش بینی کردند اگر صادرات آلمان به ایران به سطح پیش از تحریم یک دهه قبل بازگردد، به معنای 4.5 میلیارد یورو (4.9 میلیارد دلار) درآمد بالاتر برای شرکتهای آلمانی خواهد بود. فولکس واگن که بزرگترین خودروساز اروپاست هم چندی قبل به بلومبرگ اعلام کرد برای حضور در ایران، این شرکت تحولات جاری را تحت نظر دارد با این‌همه هنوز تصمیمی در این باره نگرفته است و اقدامات بیشتر احتمالی از سوی این شرکت با تحولات آتی مشخص خواهند شد.

برای فولکس واگن که در نیمه اول سال 2015 بزرگترین خودروساز جهان از نظر میزان فروش شناخته شد، فروش خودرو در ایران به رشد در خارج بازارهای بزرگی مانند اروپا و آمریکای شمالی کمک خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *