آخرین اخبار

بازار خودروی ایران در انتظار تحولات جدید

در حالی که پس از اعلام بیانیه وین، حضور هیات‌های اقتصادی در ایران افزایش یافته، به نظر می‌رسد یکی از بازارهایی که سریع‌تر از بقیه از این بیانیه و افق احتمالی رفع تحریم‌ها اثر خواهد پذیرفت، بازار خودروی کشور باشد.

به گزارش کارنت، در حالی که پس از اعلام بیانیه وین، حضور هیات‌های اقتصادی در ایران افزایش یافته، به نظر می‌رسد یکی از بازارهایی که سریع‌تر از بقیه از این بیانیه و افق احتمالی رفع تحریم‌ها اثر خواهد پذیرفت، بازار خودروی کشور باشد.خودروسازان اروپایی از نخستین تاجرانی بودند که همراه هیات های تجاری به بازار ایران وارد شدند و حتی توافقات و قراردادهایی نیز منعقد کردند.

در همین حال به نظر می رسد ورود زودهنگام خودروهای خارجی به ایران، بازار کشور را تحت تاثیر قرار داده است؛ به طوری که اکنون بازار خودروهای داخلی در رکود به سر می برد و با وجود این که فصل تابستان، فصل رونق بازار خودروست، خرید و فروش چندانی در زمینه خودروهای نو صورت نمی گیرد.

همچنین بسیاری از خودروسازان داخلی اقدام به فروش فوق العاده یا همراه با تسهیلات خودروهای خود کرده اند که خود نشانه ای از تغییر بازار است. این تکاپو درخودروسازان چینی نیز وجود دارد؛ آنان که تا دیروز و به لطف تحریم ها خود را در بازار خودرو ایران ماندگار و پابرجای همیشگی می دانستند، اکنون جایگاه خود را متزلزل می بینند.

در همین حال دیروز مدیرعامل بزرگ ترین شرکت خودروساز کشور در نشستی مطبوعاتی، خبر از بروز تحولات جدیدی در بازار خودروی ایران داد؛ تحولاتی که شامل کاهش سهم خودروهای چینی، ورود بنز و فولکس واگن، فعال شدن رنو و پژو و سرانجام تحول در قیمت خودرو های داخلی به علت ورود خودروهای خارجی است.

شرایط سخت چینی ها برای ماندن در بازار خودروی ایران

به گفته مدیرعامل ایران خودرو با ورود شرکت های خودروساز اروپایی شرایط برای شرکت های چینی در بازار خودرو ایران سخت تر خواهد شد.

هرچند خودروهای چینی از نظر مشخصات فنی و کیفیت توان رقابت با خودروهای اروپایی را ندارند، اما قیمت مناسب محصولات چینی باعث شده تا خودروسازان این کشور از فرصت های ایجاد شده در دوران تحریم نهایت استفاده را ببرند. با ورود خودروسازان اروپایی به ایران، جا برای خودروسازان چینی تنگ خواهد شد و چینی ها برای حضور در بازار خودروی ایران، چاره ای جز تلاش برای ارتقای کیفیت محصولات خود ندارند.

وی افزود: چین باید نگاه خود را درباره خدمات پس از فروش «که گفته می شود صاحب اول و آخر خودروی چینی کسی است که این خودروها را می خرد» تغییر دهد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: سهم خودروهای چینی در سبد محصولات ایران خودرو حداکثر 5 درصد خواهد بود.

بنز در راه است

مدیرعامل ایران خودرو گفت: ایران خودرو بزودی قرارداد 10 ساله ای را برای تولید خودروهای تجاری با ساخت داخل مناسب، با شرکت خودروسازی بنز امضا می کند.

هاشم یکه زارع افزود: شرکت ستاره ایران واردکننده و شرکت تاپ خودرو تولیدکننده خودروهای سواری بنز در آینده نزدیک تولید و عرضه محصولات بنز را در کشور آغاز می کنند.

وی تصریح کرد: بنز از شرکای قدیمی ایران خودروست که بازار ایران را در پی تحریم ها ترک کرد، اما اکنون تمام قد تصمیم به حضور در بازار ایران دارد که دو تا سه ماه آینده دفتر آن در تهران افتتاح می شود.

وی همچنین گفت: ایران خودرو مذاکراتی با شرکت خودروسازی فولکس آلمان از قدرتمندترین و معتبرترین شرکت های خودروساز دنیا داشته است.

پژو از حضور در ایران مطمئن نباشد

مدیرعامل ایران خودرو تصریح کرد: ایران خودرو برای همکاری با شرکت های خودروساز خارجی فرش قرمز برای آنها پهن نمی کند.

در این راستا شرکت پژو بداند درخصوص رفتاری که در گذشته داشته است باید پاسخگو باشد و با وجود مذاکرات انجام شده و قراردادهای تنظیم شده با پژو این شرکت نباید مطمئن باشد که شریک اصلی ایران خودرو خواهد بود.

وی گفت: سیاست ایران خودرو در قبال کشورهایی که در جریان مذاکرات مواضع مناسبی در مقابل ایران اتخاذ نکرده اند و به حقوق حقه ایران توجه نکردند همان سیاست نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران است.

یکه زارع گفت: 22 درصد از فروش جهانی پژو مربوط به بازار ایران بود که در نتیجه خروج این شرکت از ایران این بازار بزرگ را از دست داد.

باز تنظیم قیمت خودروهای داخلی

مدیرعامل ایران خودرو درباره تغییر قیمت خودروهای داخلی با ورود خودروهای خارجی جدید گفت: هیچ خودروساز خارجی حتی با ساخت داخل، توان رقابت با خودروهای تولیدی ما را ندارد.

یکه زارع در عین حال افزود: خودروهایی که در داخل تولید می شود حداقل با یک فاصله قیمتی 30 درصدی ارزان تر از خودروهای خارجی تولید می شود.

این در حالی است که اکنون فاصله قیمتی میان خودروهای داخلی و خودروهای خارجی مونتاژی بسیار بیش از 30 درصد است؛ لذا مدیرعامل ایران خودرو با کاهش زبانی این فاصله به 30 درصد، نوعی باز تنظیم قیمت خودروهای داخلی را در ذهن مصرف کننده رقم زده است.

وی با بیان این که 5 تا 10 درصد از سبد خودروهای تولیدی ما را خودروهای لوکس تشکیل می دهد، گفت: بیشترین نیاز خودرویی ما به لحاظ قیمت بین 25 تا 35 میلیون تومان است و ما با در نظر گرفتن کشش بازار در این سطح حرکت می کنیم.

مذاکره مستقیم با رنو

وی رنو را از شرکای تجاری ایران خودرو دانست و افزود: شرکت رنوی فرانسه قرار بود از طریق شرکت رنوپارس 200 هزار دستگاه، ایران خودرو 150هزار دستگاه و پارس خودرو 150 هزار دستگاه و در مجموع 500 هزار دستگاه تندر 90 تولید و بخشی از آن را صادر کند.

مدیرعامل ایران خودرو با بیان این که این تولید محقق نشد، گفت: از زمان تولید تندر 90 در ایران تا امروز حداکثر 400 هزار دستگاه از این خودرو تولید شده است.

یکه زارع با بیان این که تندر 90 با شکل جدید تا آخر امسال به بازار عرضه خواهد شد، گفت: برای هر محصولی که به بازار عرضه می شود، عمری تعریف شده است و با توجه به این که مردم دوست دارند محصولات جدیدی را ببینند اگر من در آن زمان تصمیم گیر بودم هرگز سراغ فیس لیفت (تغییر شکل و ظاهر جدید) تندر 90 نمی رفتم.

بازارخودروی ایران دیگر بازار قبلی نخواهد بود

دکتر مهدی تقوی
کارشناس اقتصادی

چه خودروسازان بخواهند و چه نخواهند، بازارخودروی ایران پس از رفع احتمالی تحریم ها دیگر آن بازار سابق نخواهد بود.

دلایل متعددی در این باره وجود دارد. اما مهم ترین آن، شکستن انحصار دو خودروساز بزرگ در این بازار است که براساس آخرین آمار 94 درصد سهم بازار را در اختیار دارند.

اکنون شکل بازار به گونه ای درآمده است که دیگر برای شکستن انحصار نیازی به دستکاری تعرفه واردات نیست بلکه همین ورود خودروسازان خارجی و اقدام به تولید مشترک خودرو اثرش بیش از کاهش تعرفه واردات است.

ورود این خودروسازان فقط یک ورود ساده نیست چراکه خواه ناخواه خودروسازان داخلی را مجبور به تجدیدنظر درشیوه های تولید، بهره وری، مالی و قیمت فروش و سرانجام بهره وری خواهد کرد.

بدیهی است خودروسازان بین المللی تحت تاثیر شیوه های غیرشفاف اقتصاد خودرو قرار نمی گیرند چراکه عادت کرده اند به روش خود، بازارها را تحت تاثیر قرار دهند و می بینیم آنها به هرجا که رفته اند اقتصاد آن بازار را تحت تاثیر قرار داده اند. در ایران هم ماجرا همین گونه خواهد شد.

در شرایطی که یک خودروساز بین المللی در کنار خودروساز ایرانی استانداردهای خدمات پس از فروش، بازاریابی، قیمت و پاسخگویی را به نمایش می گذارد دیگر نمی توان خریداران رابا حرف راضی کرد و پیچاند! بلکه خریداران همان استانداردها را از خودروساز ایرانی مطالبه خواهند کرد.

این مطالبه در میان مدت دیگر جنبه های کمی و کیفی صنعت خودروی ایران را دربر خواهد گرفت حتی ورود خودروسازان خارجی می تواند سیاست های قیمت گذاری دولت و وزارت صنعت را نیز تحت تاثیر قرار دهد؛ چرا که دولت در این خودروسازان سهمی ندارد که بخواهد ضوابط قیمت را به آنان تحمیل کرده و آنان را وادار به قیمت گذاری دستوری کند.

لذا به نظرم بازار خودروی ایران از جهات مختلف این روز ها آبستن تحولات جدیدی است که این بار مصرف کننده ایرانی می تواند با نوع رفتار و مطالبه خود، روند تغییرات این بازار را به سود خود هدایت کند.

منبع: جام جم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.