آخرین اخبار

اخراج محترمانه پژو از ایران ؟

زیان‌های سنگین و اخراج یک شبه 8 هزارکارگر تنها یکی از تبعات بداخلاقی‌های برخی از کشورهاست در مواجهه با ایران زمان تحریم. پژو فرانسه یک شبه ایران را ترک کرد و هزینه کمرشکنی برای صنعت خودرو باقی گذاشت.

به گزارش کارنت به نقل از شهروند، از آن سو بازار 80 میلیون نفری ایران به انحصار معدودی از کشورها درآمد و تحریم بهانه‌ای شد برای گرانفروشی و حداکثر منفعت‌طلبی این کشورها از ایرانی‌ها. حالا شرایط اقتصاد ایران درآستانه دگرگونی قرار گرفته و ایرانی‌ها به خوبی این بداخلاقی‌ها را به یاد می‌آورند. این روزها درست در آستانه رقابت شدید برای حضور در بازار ایران، بداخلاق‌ها محترمانه اخراج می‌شوند تا آنها از ایرانی‌ها یک ضرب‌المثل کهن را یاد بگیرند که « در همیشه روی یک پاشنه نمی‌چرخد».

فرانسوی‌های نادم دستپاچه به ایران آمدند

حالا کارشناسان پژو دستپاچه به ایران آمده‌اند. حضور هیأت ١٢ نفره پژو در ایران در شرایطی اتفاق می‌افتد که هنوز فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، کشورش را به مقصد ایران ترک نکرده است با این حال اما حضور عجولانه این هیأت فرانسوی و استقرار آنها در ساختمان یکی از خودروسازان ایرانی رویدادی است که در رسانه‌های کشور مخابره شده است. پژو که با تشدید تحریم‌ها یک شبه ایران را ترک کرده و خسارت ٣,٢ تریلیون تومانی به صنعت خودروی کشور وارد کرده و موجب بیکاری ٨‌هزار کارگر شده بود حالا با پیشدستی کمپانی‌های بزرگ اتومبیل‌سازی آلمان، عجولانه خود را به ایران رسانده است.

این دست و پا زدن فرانسوی‌ها برای حفظ بازار ایران درحالی اتفاق می‌افتد که پژو با وجود 23 سال همکاری با ایرانی‌ها بارها و بارها بی‌اخلاقی خود را به ایرانی‌ها اثبات کرده بود و با وجود آن‌که خودروساز ایرانی مدعی شده بود در تولید محصولاتی مانند پژو 405 ، پژو پارس، سمند و روآ (سال ٩١ به خودکفایی رسیده)، اما سنگ‌اندازی‌های این کمپانی باعث شد که ایران‌خودرو نشان دهد که حرف‌ها و شعارهای بیهوده‌ای می‌داده و خودکفایی در عمل وجود نداشته و حتی در مورد محصولی مانند پژو 206 این خودکفایی، همان وابستگی زیرساختی بوده است. به جز این مدیران پژو تا زمانی که خط تولید پژو 405 در فرانسه جمع نشده بود، با تولید آن در ایران موافقت نکردند. با این حال پژو درست زمانی ایران را ترک کرد که امکان تولید مهم‌ترین قطعات 206 مانند موتور، اکسل، گیربکس و قوای محرکه در ایران فراهم نبود و خودروسازان ایرانی نسبت به مشتریان خود تعهد تولید داشتند.

به جز پژو حالا دیگر کمپانی فرانسوی یعنی رنو هم حالا اندکی پس از توافق هسته‌ای ایران، پیش‌فروش محصولات خود را با 5 میلیون تومان تخفیف به مشتریان ایرانی آغاز کرده است.  اما حالا دیگر برای جبران دیر است و ایران تصمیم ندارد مقابل بی‌اخلاقی فرانسوی‌ها کوتاه بیاید. اجباری که از سوی سران اقتصاد ایران به شرکت مدعی خودکفایی دیکته شده است. تلاش فرانسوی‌ها برای به دست آوردن بازار خودرو ایران با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شده است. از موضع‌گیری نمایندگان مجلس گرفته تا خودروسازان ایرانی که ادعا می‌کنند فرانسوی‌ها شانسی در بازار خودرو ایران ندارند و حضور کارشناسان پژو در ساختمان خودروسازان ایرانی جدی گرفته نشده است.

خداحافظی بازار ایران با فرانسوی‌ها و چینی‌ها

حالا صحبت‌ها حول محور لغو قرارداد با فرانسوی‌ها و خداحافظی بازار ایران با پژو تا‌ سال ٩٦ است. این در شرایطی است که حضور غول‌های خودروساز آلمانی در بازار ایران قوت گرفته است. کمپانی بنز در سفر هفته پیش هیأت آلمانی به ایرانی‌ها گفته است که تمام قد و قدرتمندتر از گذشته به ایران می‌آید و خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که دفتر بنز تا سه ماه آینده در ایران آغاز به کار خواهد کرد. علاوه بر این بنا شده است بنز با ایران قرارداد ١٠ ساله امضا کند و تولید خودروهای سنگین برای بازار ایران را نیز در دستورکار خود قرار دهد. بنز حتی ابراز تمایل کرده است تا ٥٠‌درصد از سهام یکی از شرکت‌های ایرانی را خریداری کند. حالا علاوه بر بنز، فولکس واگن نیز با ایرانی‌ها پای میز قرارداد آمده است و به‌زودی تولید خود را در ایران از سر می‌گیرد. به جز آلمانی‌ها غول‌های ژاپنی نیز برای حضور در ایران جدی‌تر از گذشته وارد عمل شده‌اند و سوزوکی نیز تا پای امضای قرارداد آمده است. به جز فرانسوی‌ها، چینی‌ها نیز دومین اخراجی‌های بزرگ از بازار ایران به شمار می‌روند. حالا رسانه‌های چینی از کاهش قابل توجه سهم خودروسازان چین در بازار ایران خبر داده‌اند و مسئولان ایرانی نیز اعلام کرده‌اند خودروهای چینی از این به بعد تنها ٥‌درصد از بازار کشور را در اختیار خواهند داشت.

زیاده‌طلبی، کره‌ای‌ها را از بازار ایران محروم کرد

کره‌ای‌ها گروه دیگری از چشم‌بادامی‌ها هستند که از بازار ایران محترمانه اخراج می‌شوند. بازار ٨٠‌میلیون نفری ایران که در شرایط تحریم به تسخیر چشم‌بادامی‌ها درآمده بود در حوزه لوازم خانگی نیز با بی‌اخلاقی‌هایی مواجه شد که در خاطر ایرانی‌ها مانده است. ولی‌اله افخمی‌راد معاون وزیر صنعت دراین‌باره به مهر اعلام کرد: محصولات شرکت‌هایی مانند سامسونگ و ال.جی در ایران بازار خوبی دارند، به همین دلیل ما از مدیران عامل این دو شرکت دعوت کردیم به ایران بیایند و در ایران سرمایه‌گذاری کنند تا محصولات آنها به صورت مشترک با ایران تولید شود.او ادامه داد: این تقاضا با هدف افزایش سرمایه‌گذاری در ایران و رونق اشتغال انجام شد اما سامسونگ و ال.جی از پذیرش این پیشنهاد امتناع کردند. حالا که اقتصاد ایران در شرایط دگرگونی است و ما به دنبال سرمایه‌گذاری مشترک با کشورهای خارجی هستیم دیگر کمتر به خرید کالای تمام شده کره‌ای‌ها تمایل داریم بنابراین در دستورالعملی جدید تعرفه واردات لوازم خانگی کره‌ای از ۴۰ به ۴۲ تا ۸۰‌درصد افزایش داشته است.علاوه بر لوازم خانگی حالا موضع‌گیری‌ها نسبت به واردات گوشی تلفن همراه از کره و چین افزایش داشته است به‌طوری که در روزهای اخیر موج شایعاتی در تلگرام و سایر اپلیکیشن‌های ارتباطی به راه افتاده است و ایرانی‌ها را با استدلال‌هایی نظیر تجهیزات استراق‌سمع در گوشی‌های سامسونگ، آنها را از خرید گوشی‌های کره‌ای منع می‌کند. به گفته افخمی‌راد کره سالانه ۴ تا ۵‌میلیارد دلار در ایران موبایل می‌فروشد بدون این‌که حاضر باشد یکی از کمپانی‌های تولیدی خود را در ایران راه‌اندازی کند.

ایتالیا خوش‌اخلاق‌ترین کشور در زمان تحریم

در مقابل بداخلاقی‌های گروهی از کشورها با ایران و در شرایط تحریم، عده‌ای از کشورها نیز وجهه حرفه‌ای خود را برای حضور در بازار ایران حفظ کردند. ایتالیا یکی از این کشورهاست که در اولویت سرمایه‌گذاری و تجارت با ایران در شرایط پساتحریم قرار گرفته است.

احمد پورفلاح رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا با اشاره به این موضوع گفت: در میان کشور‌های‌ اروپایی ایتالیا تنها کشوری است که تراز تجاری ایران نسبت به آن مثبت است؛ به این معنی که ایتالیا بیشتر از آن‌که به ایران جنس بفروشد از ایران جنس خریده است. او با بیان این‌که ایتالیا در زمان تحریم‌ها، بسیار ملایم با ایران برخورد کرده است، ادامه داد: رئیس کنفدراسیون صنایع ایتالیا با صراحت و شجاعت اعلام کرد که ایتالیا آن‌قدر پول‌ ندارد که بتواند نفت را از کشور دیگری به غیر از ایران خریداری کند، چراکه برای این کار باید تجهیزات نفتی خود را براساس نفت کشور‌های دیگر مانند لیبی یا الجزایر تغییر دهد که هزینه زیادی خواهد داشت.

پورفلاح با بیان این‌که همواه روابط ایران و ایتالیا در عالی‌ترین سطح بوده است، به ایسنا عنوان کرد: ایتالیا به دلیل بداخلاقی نکردن در سال‌های اخیر، در حال حاضر شانس بالایی برای حضور در بازار ایران دارد. به‌طورکلی ایتالیا برای روابط تجاری با ایران از مزیت‌هایی نسبت به کشور‌های دیگر برخوردار است.

برچسب ها

یک نظر

  1. چه نظراتی
    یارو فکر کرده بچه بازیه
    اون اخراج اون استخدام…..هیتلر هم اینقدر قدرت از خودش نشون نداد خخخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *