آخرین اخبار

این روزها چشم بادامی ها در بازار خودرو چه می کنند؟

اخبار ورود خودروسازان بزرگ جهان به ایران، این روزها مردم را امیدوار کرده است که کیفیت خودروها بهتر شود و قیمت ها کمی کاهش یابد.ازسوی دیگر چشم بادامی ها نیز این روزها احساس خطر می کنند و به نظر می رسد بساط خودروهای چینی در ایران به زودی محدود خواهد شد چرا که  با دستیابی به توافق هسته‌ای و مذاکرات گسترده خودروسازان اروپایی برای حضور در ایران، فرایند کاهش سهم خودروسازان چینی از بازار خودروی ایران آغاز شده است.

سال‌های 1391 و 1392 شرکت‌های تولیدکننده خودروهای چینی در ایران تحت تاثیر تحریم‌های خارجی و کاهش بیش از 50 درصدی تولید خودروهای داخلی توانستند جای پای خود را در بازار ایران محکم کرده و تولید خود را افزایش دهند.

چشم بادامی ها در بازار خودرو چه می کنند؟

اگرچه روند رشد تولید خودروسازان چینی در ایران در چند سال گذشته ادامه داشت اما در سال جاری با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای و احتمال بالای ورود خودروسازان اروپایی به ایران، کارشناسان از آغاز دوره کاهش سهم و خروج برخی خودروسازان چینی از بازار ایران می‌گویند. در جدیدترین رویداد در این زمینه مدیر شرکت خودروسازی چری چین از کاهش سهم بازار این شرکت در ایران خبر داده است.

جانگ گویی بینگ در این زمینه اظهار کرده که هرچند در سال گذشته شاهد استقبال خوب از محصولات تولیدی خود در ایران بودیم اما امسال به دلیل روند تاثیرگذاری مذاکرات هسته‌ای، شاهد کاهش تمایل ایرانیان به این محصولات هستیم.

البته پیش از این نیز یک کارشناس صنعت خودرو پیش‌بینی کرده بود که با ورود خودروسازان اروپایی به بازار خودروی ایران، برخی از خودروسازان چینی که محصولات بی‌کیفیت تولید می‌کنند از این بازار حذف خواهند شد.

شهرام آزادی در این زمینه اظهار کرده بود: «با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای خودروسازان بزرگ جهانی وارد ایران شده و به تولید مشترک با خودروسازان داخلی خواهند پرداخت». به گفته عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، «با این روند برخی از خودروسازان چینی که محصولاتشان کیفیت پایینی دارد قطعا از بازار خودروی ایران حذف خواهند شد و اگرخودروسازان اروپایی بتوانند محصولاتی با قیمت پایین و اقتصادی در ایران تولید کنند، عرصه بیش از پیش بر خودروسازان چینی تنگ خواهد شد».

البته حضور خودروسازان بزرگ جهانی تنها خودروسازان چینی حاضر در ایران را تهدید نمی‌کند بلکه کارشناسان معتقدند که ایران خودرو و سایپا نیز اگر در جهت بهبود کیفی محصولات خود حرکت نکنند در آینده بخشی از بازار خود را به رقبای اروپایی واگذار خواهند کرد. کیفیت پایین خودرو در ایران، چه خودروهای تولید داخل و چه خودروهایی که از برخی از کشورها مانند چین به ایران وارد می‌شده است، اعتماد عمومی به بازار خودرو را از بین برده و مشتریان ایرانی اغلب به دنبال خرید خودروهای ساخت کشورهای اروپایی هستند و انتظار دارند با لغو تحریم‌ها قیمت تمام شده این خودروها پایین بیاید.

تویوتا و میتسوبیشی در راه بازار ایران

در هر حال اخبارخوش خودرویی در راه است و به عنوان مثال خبر رسیده که در چند روز آینده، خودروسازان ژاپنی، مانند تویوتا و میتسوبیشی با خودروسازان، فعالان و سرمایه‌گذاران ایرانی این حوزه، ویدئو کنفرانس مشترکی خواهند داشت.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران گفت: در چند روز آینده قرار است در اتاق تهران، خودروسازان ژاپنی، مانند تویوتا و میتسوبیشی با خودروسازان، فعالان و سرمایه‌گذاران ایرانی این حوزه، ویدئو کنفرانسی داشته باشند و به بررسی تعاملات و فرصت‌ها بپردازند.

سیده فاطمه مقیمی افزود: سفارت ایران در ژاپن و اتاق بازرگانی تهران در این ویدئو کنفرانس نقش دارند و چنانچه این تعاملات به نتیجه برسد و از دیگر سو مشکلات بانکی و جابه‌جایی پول نیز برطرف شود، می‌توان انتظار داشت چشم‌انداز عمومی اقتصاد و خصوصا صنعت حمل و نقل و ترانزیت روشن‌تر از قبل شود.

اروپایی ها در راه ایران

در این بین زمزمه های ورود خودروسازان خارجی به ایران نیز شدت گرفته است. در این میان براساس جدیدترین اخبار به دست آمده، دو خودروساز بزرگ آلمانی جزو پیشگامان این عرصه بوده و نمایندگان آنها برای مذاکره در این زمینه هم‌اکنون در تهران به سر می‌برند.

نمایندگان این دو شرکت خودروساز آلمانی همراه با هیات بلندپایه اقتصادی آلمان به سرپرستی معاون صدراعظم این کشور وارد ایران شده‌اند و مذاکراتی با مسوولان صنعتی کشور خواهند داشت.

حضور نمایندگان این دو شرکت در ایران در حالی است که شرکت فولکس‌واگن تجربه حضور و تولید محصولاتش را در ایران دارد به‌گونه‌ای که حدود یک دهه پیش برخی از محصولات این شرکت در یکی از خودروسازان داخلی تولید می‌شد.

البته آلمانی‌ها تنها مشتاقان حضور در بازار خودروی ایران نیستند به‌گونه‌ای که پیش از آنها رقبای فرانسوی‌شان تقریبا به توافق نهایی برای حضور در صنعت خودروی ایران دست یافته‌اند.

مذاکرات فشرده بین خودروسازان داخلی و دو شرکت پژو و رنو در ماه‌های گذشته در جریان بوده و آنها آنطور که خودروسازان داخلی اعلام کرده‌اند، به توافقات نهایی برای آغاز همکاری‌های مشترک نیز دست یافته‌اند.

در این زمینه دو خودروساز فرانسوی پذیرفته‌اند که برای حضور مجدد در بازار ایران باید نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم، انتقال تکنولوژی، تولید محصولات جدید و به‌روز و صادرات محصولات از سایت‌های تولیدی ایران اقدام کنند.

البته گذشته از آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها، خودروسازان آمریکایی نیز علاقه‌ای به واگذار کردن بازار ایران به رقبای خود ندارند به‌گونه‌ای که در ماه‌های اخیر با ارسال پیام‌هایی علاقه خود را برای حضور در بازار ایران ابراز کرده‌اند.

ذوق زدگی ممنوع!

در ای میان هر چند اخبار خوب هر روز روی خط رسانه ها می روند و هر چند بسیاری  از مردم نیز تصور می‌کنند با برداشته شدن تحریم‌ها و ورود خودرو‌های قدر اروپایی و آمریکایی به کشور و حتی به تولید رسیدن آن‌ها در کشور، اوضاع خودرویی بهتر می‌شود و گرانی‌ها ارزان خواهد شداما به نظر می رسد  تا تعرفه‌های بالای ورود خودرو به کشور وجود دارد و تا زمانی که بازار خودرو در کشور انحصاری است، گشایشی در این موضوع صورت نخواهد گرفت و در واقع با حضور غول های خودروسازی جهان نیز سهم مردم همین پراید و 206 خودمان خواهد بود!

درواقع لغو تحریم ها تنها به رونق خودروسازان سرمایه دار و واردکنندگان پول دار کمک می کند و در عمل تفاوتی برای قشر متوسط و ضعیف کشور ایجاد نمی شود و این ذوق زدگی ها بی مورد به نظر می رسند و نتیجه ای جز دلزدگی به همراه نخواهند داشت پس باید هشیار بود.

منبع:شفاف

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *