آخرین اخبار

پبش‌بینی بذرپاش از آینده بازار خودرو

عضو هیات رئیسه مجلس مطرح کرد: خودروسازان با افزایش قیمت خودرو به بهانه بالا رفتن قیمت‌های تعیین کننده نهایی در تولید به نارضایتی مردم از بازار خودرو دامن زدند.

 مهرداد بذرپاش که در مصاحبه تلفنی برنامه روزآمد در این باره سخن می‌گفت با بیان اینکه مردم حق دارند از بازار خودرو و افزایش قیمت‌ها رضایت نداشته باشند، بیان کرد: بخشی از هزینه‌ خودروسازان مربوط به خرید مواد اولیه و قطعاتی است که با ارز صورت می‌گیرد. زمانی که افزایش قیمت ارز صورت گرفت، شرکت‌های داخلی خودروساز ارز را با قیمت بالای سه هزار و 600 تا سه هزار و 800 تومان خریداری کردند، زیرا به بسیاری از آنها ارز مبادله‌ای تعلق نمی‌گرفت و بازار آزاد محل خرید آنها بود. حالا که ارز به قیمت زیر سه هزار و 600 تومان برگشته، کاهش 400 تا 500 تومانی توقع مردم را به سمت کاهش قیمت خودرو برده است.

او با بیان اینکه مردم با در خواست افزایش قیمت مجدد مخاف هستند، گفت: یک اشتباه راهبردی در صنعت خودرو این بود که در مقطعی خودروسازان کشور از تامین‌کنندگان داخلی استفاده نکردند و از آنجایی که بخش اعظم خودرو را قطعه‌سازی پوشش می‌دهد، تدارک صنایع خودروسازی ایران با چین شد. شرکت‌های داخلی از شرکای چینی به بهانه 20 درصد ارزان‌تر شدن مواد اولیه خود تامین می‌شدند تا اینکه قیمت ارز بالا رفت و نسبت سوددهی تغییر کرد.

مديرعامل سابق گروه خودروسازی سايپا افزود: در حالی که این سیاست منطقی نبود و باعث شد بسیاری از شرکت‌های قطعه‌ساز داخلی کنار بروند.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه موضع مجلس در این خصوص جدی است،گفت: همواره دعوای رئیس مجلس و وزیر صنعت این سیاست‌گذاری‌های صنعت خودرو بوده که وزیر صنعت بوده که اعداد و ارقام خودروسازان را قبول داشته و پشت آنها ‌ایستاده است. اما مجلس هم به سهم خودش کم‌کاری کرده است.

بذرپاش افزود: یکی دیگر از سیاست‌های استباه این است که خودروسازان ما سهام و بانک می‌خرند که این قضیه برای آنها بار مالی عظیمی دارد، زیرا نرخ سود تسهیلات بانکی‌ بالا است و آنها را ناتوان‌تر می‌کند. بنابراین افزایش قیمت خودرو دیگر توجیهی ندارد. قیمت خودرو بیش از این افزایش پیدا نمی‌کند و همه دست‌اندرکاران صنعت خودرو، دولت، مجلس و مردم از مدیریت صنعت خودرو کشور ناراضی هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *