آخرین اخبار

خودروسازان چینی نگران‌تر از همیشه

در حالی کاهش سهم خودروهای چینی در بازار ایران با توافق هسته‌ای پیش‌بینی می‌شد که روز گذشته یک خبرگزاری چینی به نقل از «جانگ گویی بینگ»، مدیر شرکت خودروسازی «چری» کاهش سهم چینی‌ها در بازار خودرو ایران را با ورود شرکت‌های غربی تایید کرد.

کاهش سهم چینی‌ها در بازار خودروی ایران در حالی زنگ خطر را برای خودروسازان این کشور به صدا در آورده است که واردات خودروهای چینی در سال 2014 رشد 7/ 7 درصدی نسبت به سال 2013 داشته است. این در حالی است که طبق آمارهای گمرک این سهم در حال کاهش است. در همین رابطه «جانگ گویی بینگ»، مدیر شرکت خودروسازی «چری» در گفت‌وگو با شبکه خبری «شین هوا وانگ» تاکید کرده هر چند که در سال گذشته شاهد استقبال خوب محصولات تولیدی خود در ایران بوده‌ایم، اما از امسال به‌دلیل روند تاثیرگذاری مذاکرات هسته‌ای، شاهد کاهش تمایل ایرانیان به این محصولات هستیم.

آمار افزایشی واردات از چین در حالی به گفته این مدیر خودروسازی با کاهش مواجه است که در سه ماه ابتدای سال جاری ارزش دلاری خودروهای چینی وارد شده به کشور 5 میلیون و 410 هزار دلار بوده، حال اینکه این رقم در سه ماه اول سال گذشته 26 میلیون و 500 هزار دلار بود.

به‌دنبال توافق هسته‌ای بسیاری از شرکت‌های خودروساز اروپایی منتظر رفع تحریم‌های بین‌المللی ایران هستند تا سریعا وارد بازار ایران شوند. در همین راستا برخی از کارشناسان پیش‌بینی‌های بسیاری نسبت به کاهش سهم چینی‌ها در بازار ایران دارند. این در حالی است که پیش از قوت گرفتن نتیجه مذاکرات هسته‌ای برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که سهم چینی‌ها در بازار خودرو ایران از 7 درصد به بیش از 10 درصد افزایش پیدا کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *