آخرین اخبار

ایران پایگاه خودروسازی آلمان در خاورمیانه می شود

افخمی راد گفت: تنها کشور آلمان پیشروی سرمایه گذاری در ایران بوده و کشورهای دیگر تنها برای فروش کالاهای خود در کشور با ما به گفت و گو مذاکرات پرداخته‌اند.

به گزارش کارنت ولی الله افخمی راد رئیس سازمان توسعه و تجارت در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: امروز همايش فرصتهاي همكاري اقتصادي و تجاري ايران و اروپا با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت و مقامات ارشد ايراني و اروپايي و با مشاركت 180 شركت خارجي و 100 شركت ايراني در اتاق بازرگاني وين پايتخت اتريش برگزار مي‏ شود.

رئيس سازمان توسعه و تجارت با اشاره به اينكه وزير صنعت و معدن و تجارت در راستاي افزايش تعامل تجارت ايران و اروپا عهده‏ دار تبيين و تشريح مواضع اقتصادي ايران در اين همايش است تصريح كرد: بعد از مذاكرات سياسي حالا وقت اين است كه اين مذاكرات در بعد اقتصادي در بين ذي نفعان مربوطه يعني تجار و بازرگانان ايراني و اروپايي صورت گيرد.

مهندس افخمي درخصوص خبر مندرج در جرايد مبني بر افزايش تعرفه كالاهاي صنعتي كره‏ جنوبي تصريح کرد: در مصاحبه با نشريه كره اي “يا نهاب” پيرامون آينده بازار صادراتي كره در ايران اعلام نمودم.

افخمی راد در پاسخ به این سوال که چه کشورهایی تاکنون خواهان سرمایه گذاری در ایران هستند گفت: با بهبود فضاي بين المللي و حل و فصل مناقشه هسته اي، هيات سياسي-اقتصادي بلندپايه آلماني مركب از مقامات ارشد سياسي و صاحبان صنايع بزرگ آن كشور در مذاكرات خود با توجه ثبات سياسي و امنيتي، وجود نيروي متخصص و جوان و زيرساختهاي لازم در ايران خواستار سرمايه گذاري بمنظور ايجاد قطب‏هاي صنعتي آلمان براي پوشش و تامين نيازهاي منطقه گرديدند.

وی ادامه داد: تنها کشور آلمان پیشروی سرمایه گذاری در ایران بوده و کشورهای دیگر تنها برای فروش کالاهای خود در کشور با ما به گفت و گو مذاکرات پرداخته‌اند. مطلب مهمی که چین سالها به دنبال این ارتباط نزدیک با کشور آلمان و پایگاه خودروساز شدن در آسیا بود.

عليرغم اينكه جمهوری اسلامی ایران شرايط كشورهاي مختلف را براي رعايت مصوبات شوراي امنيت درك مي نمايد ليكن كشورهايي كه با آينده نگري تلاش داشتند در عين رعايت چارچوبهاي بين المللي، همكاريهاي اقتصادي با ايران ادامه دهند براي همكاري و دسترسي به بازار ايران اولويت خواهند داشت و انتقاد اينجانب و اعمال محدوديت از طريق وضع تعرفه بالاتر به طور ويژه متوجه عملكرد شركتهاي كره اي ال‏ جي و سامسونگ بود كه عليرغم درخواستهاي مكرر براي تعميق بومي سازي محصولات توليدي و لوزام خانگي كه بازار گسترده اي در ايران دارد تنها به صادرات محصول نهايي اقدام نموده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *