آخرین اخبار

4 عامل کاهش‌دهنده قدرت خودرو

امروزه تقویت و ایجاد تغییر در خودروها به امری عادی و معمولی تبدیل شده است. این تغییرات اگرچه در پاره‌ای از موارد به زیباتر شدن خودرو کمک می‌کند اما گاهی باعث اشکال در عملکرد آن نیز می‌شود.

به گزارش کارنت به نقل از صمت، بنابراین توجه به اثرات جانبی این کار ضروری به نظر می‌رسد. تیونینگ خودرو شامل تغییر قطعات داخلی و خارجی می‌شود که هر یک می‌تواند به‌نوبه خود روی عملکرد آن تاثیرگذار باشد. مراکز حرفه‌ای تقویت اتومبیل در جهان به صورت علمی به این کار دست می‌زنند و برای تعویض قطعات وسواس زیادی نشان می‌دهند تا دست‌کم عملکرد خودرو دچار اختلال نشود. بنابراین در هنگام اعمال تغییرات باید به نکات زیادی توجه کرد تا کار نتیجه مثبتی دربر داشته باشد. در ادامه به 5 عامل که باعث کندشدن خودرو می‌شود، اشاره می‌کنیم.

چرخ‌های بزرگتر
این روزها حتی خودروهای چند منظوره نیز با چرخ‌های 22اینچی عرضه می‌شوند. حال باید پرسید با صرف‌نظر از زیبایی بیشتر، در ازای پرداخت مبلغ بیشتر برای این چرخ‌ها چه چیزی عاید مشتریان می‌شود؟ شتابگیری کندتر، خط ترمز طولانی‌تر، لاستیک‌های گران‌تر، خرابی سیستم تعلیق و تاب برداشتن رینگ در صورت افتادن در چاله‌های خیابان. اما با توجه به این معایب چرا از چرخ‌های بزرگتر استفاده می‌شود؟ این موضوع بستگی به استفاده شما از اتومبیل دارد. اگر کسی قصد دارد در مسابقات سرعت شرکت کند، می‌تواند با خرج کردن یک ماه حقوق خود رینگ‌های 18اینچی کارخانه را فدای مدل 22اینچی آن کند. لاستیک‌های پهن‌تر هندلینگ خودرو را بهتر می‌کند اما در عوض شتاب را کاهش و خط ترمز را افزایش می‌دهد. مگر اینکه وزن چرخ‌های جدید از مدل استاندارد سبک‌تر باشد. بنابراین اگر به دنبال اسپرت کردن رینگ‌های اتومبیل خود هستید، به دنبال سبک‌ترین آن‌که محصول یک نشان(برند) معروف است، بشد. علاوه بر سبکی، مقاومت، استحکام و امنیت بیشتری دارد. هیچ چیز بدتر از آن نیست که با افتادن در نخستین دست‌انداز، رینگ 200 دلاری شما ترک بردارد.

لاستیک‌های ارزان
تایر درست همان چیزی است که خودرو را به حرکت درمی‌آورد، متوقف می‌کند و در سر پیچ‌ها روی جاده حفظ می‌کند، بنابراین لاستیک قطعه بسیار مهمی محسوب می‌شود. راه‌های زیادی برای صرفه‌جویی وجود دارد اما خرید لاستیک ارزان، یکی از آنها نیست. بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان روی مسابقات، ارتباط با مشتریان و آزمایش‌های مختلف سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی می‌کنند اما واقعا یک کمپانی چینی که از دوچرخه گرفته تا باتری و لاستیک تولید می‌کند، چنین دقتی دارد؟ خرید یک لاستیک از کمپانی‌های نام‌آشنا و معروف به ایمنی خودرو کمک زیادی می‌کند.

مکنده هوای سرد
بسیاری فکر می‌کنند با بکارگیری مکنده هوای سرد می‌توانند توان خودروی خویش را تا حد زیادی بالا ببرند. اما در واقعیت شرایط اینچنین نیست، فقط افرادی می‌توانند چنین تصوری کنند که «منیفولد» هوای اتومبیل‌شان دچار مشکل باشد. بهترین کیت افزایش توان، درنهایت 15 اسب بخار به قدرت اتومبیل اضافه می‌کند اما با مکنده هوای سرد کوچکترین افزایش توانی احساس نمی‌شود. وقتی محصولات نشان(برند)هایی نظیر «K&N»، «کامپتک» یا «موزن» فقط تا درصد کمی می‌توانند توان خودرو را افزایش دهند، از یک مکنده هوای سرد 20 دلاری چه انتظاری می‌توان داشت؟

لوله اگزوز نامناسب
لوله اگزوز بزرگتر فشاری را در پشت خودرو ایجاد می‌کند که می‌تواند توان آن را افزایش دهد اما اگر مناسب با اندازه منبع اگزوز یا «منیفولد» دود انتخاب نشود، توان زیادی را می‌گیرد. البته در صورت انتخاب صحیح قدرت بسیار کمی را به خودرو اضافه خواهد کرد. اگر قصد تعویض آن را دارید باید «منیفولد» و سایر قطعات مربوط به آن نیز عوض شوند تا تاثیر خود را به درستی نشان دهد؛ در غیراین صورت تعویض لوله اگزوز جز کاهش توان اثر دیگری ندارد.

دانش قلابی
گاهی اوقات برخی کمپانی‌های نوظهور لوازمی را معرفی می‌کنند که می‌توانند به راحتی توان خودرو را افزایش دهند اما این لوازم و قطعات هیچ‌گونه پشتوانه علمی ندارند و به همین دلیل کمپانی‌های سازنده آنها به سرعت ناپدید می‌شوند. استفاده از وسیله‌های عجیب و غریب تنها باعث صدمه دیدن اتومبیل می‌شود و هیچ سود دیگری ندارد. بهترین راه تقویت یک خودرو بررسی مرحله به مرحله قطعات آن است. برای انجام تیونینگ اصولی باید به ترتیب قطعات قابل تقویت را تعویض کرد و نتیجه را موردبررسی قرار داد، در غیراین صورت عملکرد خودرو کاهش می‌یابد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.