آخرین اخبار

قیمت وارداتی‌ها در پسا تحریم

در حالی بازار خودروهای وارداتی طی چند ماه گذشته تاکنون در سراشیبی کاهش قیمت قرار گرفت که با تحقق توافق هسته‌ای برخی از پیش‌بینی‌ها از کاهش بیشتر قیمت این خودروها در ماه‌های آینده خبر می‌دهند.

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد، کاهش قیمت وارداتی‌ها در حالی مطرح است که بسیاری از کارشناسان معتقدند توافق هسته‌ای ایران و 1+5 منجر به کاهش قیمت خودروهای داخلی نخواهد شد. با این وجود آنها نسبت به کاهش قیمت خودروهای وارداتی اظهار امیدواری می‌کنند و معتقدند که بازار خودروهای وارداتی کاهش 10 تا 15 درصدی خواهد داشت. موضوعی که وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته به نقل از خبرگزاری مهر به آن اشاره مستقیم داشته است و در تازه‌ترین اظهارنظر خود با تاکید براینکه قیمت خودروهای داخلی کاهش نمی‌یابد از احتمال کاهش قیمت وارداتی‌ها با شرط نزول قیمت ارز خبر داده است. کاهش قیمت خودروهای وارداتی در حالی مطرح می‌شود که مشتریان خودرو مدت‌ها است در انتظار نتایج مذاکرات هسته‌ای و تاثیر آن بر قیمت خودرو بودند. حال آنکه کارشناسان نوسانات شاخص بورس، کاهش قیمت ارز و طلا یک روز بعد از توافقات و همچنین امیدواری به رونق کسب‌وکار را نخستین نشانه‌های توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی می‌دانند و معتقدند که برخی از این شاخص‌ها از جمله نرخ ارز بر قیمت خودروهای وارداتی تاثیر می‌گذارد.

در همین زمینه، برخی دیگر از کارشناسان به آزادسازی دارایی ارزی بلوکه شده ایران، و تاثیر آن در کاهش نرخ ارز اشاره می‌کنند و اینکه این موضوع تاثیر بسزایی در کاهش قیمت خودروهای وارداتی خواهد داشت. به طوری که شاهد کاهش 10 تا 20 میلیونی قیمت خودروهای وارداتی با توجه به کاهش نرخ ارز خواهیم بود.

بنابر نظر کارشناسان، قیمت خودروهای وارداتی تحت‌تاثیر دو عامل نرخ ارز و هزینه‌های واسطه‌گری تعیین می‌شود که با تغییرات قیمتی این دو عامل، شاهد افت و خیز قیمت خودروهای خارجی خواهیم بود، اما در کنار نظرات تاثیرگذاری نوسانات ارزی بر قیمت وارداتی‌ها برخی دیگر از کارشناسان امید چندانی به کاهش نرخ ارز ندارند و معتقدند که کاهش نرخ ارز در حال حاضر تحت‌تاثیر جو روانی حاکم بر بازار به دلیل توافق هسته‌ای است. اختلاف‌نظر درباره تغییرات صورت گرفته در نرخ ارز در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان و فعالان بازار نسبت به کاهش هزینه‌های واسطه‌گری نیز اختلاف‌نظر بسیاری دارند. این اختلاف‌نظرها باعث شده تا پیش‌بینی‌ کاهش قیمت خودروهای وارداتی همانند بحث کاهش قیمت خودروهای داخلی با تردید روبه‌رو شود و بسیاری از مشتریان با این پرسش مواجه شوند که آیا قیمت خودروهای وارداتی کاهش می‌یابد یا خیر؟

عدم تاثیر نرخ ارز در کاهش قیمت؟

کاهش نرخ ارز در حالی به یکی از عوامل اصلی در پیش‌بینی قیمت خودروهای وارداتی بدل شده است که بسیاری از کارشناسان بازار نوسانات قیمت ارز طی هفته گذشته و با حصول توافق هسته‌ای را موقتی و کوتاه‌مدت می‌دانند و معتقدند که این دوره زودگذر خواهد بود. برهمین اساس آنها بر تاثیر جو روانی توافق هسته‌ای بر نرخ ارز تاکید دارند و معتقدند که دولت علاقه‌ای به کاهش نرخ ارز ندارد؛ بنابراین تاثیر کاهش قیمت ارز بر قیمت خودروهای وارداتی گزینه چندان محتملی نیست. در همین راستا فربد زاوه، کارشناس خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» معتقد است که دولت علاقه‌ای به کاهش بیش از اندازه ارز ندارد. با این حال تغییرات کمی در نرخ ارز شاهد خواهیم بود که تاثیر 5 درصدی در قیمت خودروهای وارداتی خواهد داشت. زاوه به تک‌نرخی شدن قیمت ارز اشاره می‌کند و می‌گوید: در صورتی که دولت ارز را تک‌نرخی کند و به قیمت سه هزار تومان عرضه کند، مسلم است که قیمت خودروهای وارداتی کاهش خواهد داشت.

در همین باره یکی از واردکنندگان خودروهای وارداتی نیز می‌گوید: شش ماه تا یک سال پس از توافق هسته‌ای می‌توان درباره تغییرات نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت خودروهای خارجی اظهارنظر کرد. وی تغییرات نرخ ارز را در کوتاه‌مدت حائز اهمیت می‌داند و معتقد است که در بلندمدت این گزینه برای کاهش قیمت وارداتی‌ها چندان محتمل به نظر نمی‌آید. اما در کنار نوسانات نرخ ارز و تاثیرپذیری وارداتی‌ها از این موضوع عامل دیگری وجود دارد که ممکن است قیمت وارداتی‌ها را متاثر از خود کند.

بر این اساس بعد از اعمال تحریم‌ها بسیاری از واردکنندگان خودرو توانایی خرید از شرکت مادر را نداشتند. به همین دلیل بازار واسطه‌گری گرم شد و بسیاری از آنها با خرید از واسطه‌ها، تحریم‌ها را دور زدند تا بتوانند خودروی موردنظر خود را وارد کنند. حضور واسطه‌ها نیز منجر به افزایش قیمت خودروهای وارداتی شد. حال که توافق هسته‌ای ایران و کشورهای غربی محقق شده و در آینده نزدیک تحریم‌های ایران رفع می‌شود، بسیاری از کارشناسان نسبت به حذف این واسطه‌ها و تاثیر آن در قیمت خودرو تاکید دارند و معتقدند این موضوع موجب کاهش 10 درصدی قیمت خودروهای وارداتی خواهد شد. این در حالی است که برخی واردکنندگان خودرو چنین نظری ندارند.

در همین باره یکی از واردکنندگان خودرو می‌گوید: به جز نمایندگی‌ها، دیگر واردکنندگان نیز قبل از تحریم‌ها از واسطه‌ها خرید خود را انجام می‌دادند که بعد از اعمال تحریم‌ها این موضوع موجب افزایش 2 تا 3 درصدی هزینه‌واردکنندگان شد؛ بنابراین این موضوع تاثیر چندانی در قیمت ندارد. با این حال فربد‌زاوه معتقد است که حذف هزینه واسطه‌گری 10درصد بر قیمت وارداتی‌ها تاثیرگذار خواهد بود. وی مطرح کردن اینکه تحریم‌ها تاثیری در افزایش هزینه‌های جانبی واردکنندگان خودرو نداشته است را بیشتر بهانه‌ای برای ثبات قیمتی خودروهای وارداتی می‌داند و معتقد است که رفع تحریم‌ها تاثیر جدی در برخی هزینه‌ها به‌خصوص هزینه‌های واسطه‌گری خواهد داشت. به اعتقاد وی در این میان تنها یک عامل می‌تواند دخیل باشد تا هزینه‌های خودروهای وارداتی کاهش نیابد و آن هم دخالت وزارت صنعت است. زاوه با بیان اینکه دولت علاقه‌ای به کاهش خودروهای وارداتی ندارد، می‌گوید: در ابتدای سال گذشته که نرخ دلار از 4 هزار تومان به 3 هزار و اندی تغییر کرد و قیمت خودروهای وارداتی در آستانه کاهش قرار داشت به ناگاه دولت به افزایش هزینه وارداتی‌ها پرداخت. وی افزود: دولت برای جبران کاهش هزینه واردکنندگان تعداد خودروهای فرسوده‌ای را که باید از رده خارج شوند افزایش داد؛ بنابراین اگر دولت بار دیگر چنین کاری انجام دهد شاهد افت قیمت وارداتی‌ها در آینده نخواهیم بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *