آخرین اخبار

اتفاقی که مردم را بی بنزین گذاشت

«در حال به روز رسانی است»، این دلیل اتفاقی است که بامداد روز گذشته بسیاری از مردم را بی‌بنزین گذاشت.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، بامداد روز گذشته بسیاری از جایگاه‌های سوخت کشور با مشکل مواجه شده و مردم را در صف انتظار بنزین نگه داشتند. این اتفاق اما گویا برنامه ریزی شده بوده و قرار نبوده است که مشکل ساز شود.

به گفته داوود عربعلی، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی کشور، آنچه که بامداد روز گذشته مردم را در امر سوخت گیری با مشکل مواجه کرد، به روزرسانی سامانه پخش هوشمند بوده است.

به روزرسانی ای که این بار دچار یک نقص شد و بسیاری از جایگاه‌ها را از تامین بنزین مردمی که بخش قابل توجهی از آن ها شاید این روزها در حال سفر هستند، واداشت.

در این بین یک علامت سوال بزرگ در ذهن ایجاد می شود و آن اینکه چرا این به روز رسانی، آن هم در روزهایی که بسیاری بار سفر بسته‌اند، از قبل به اطلاع مردم نرسیده است؟

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، دلیل این عدم اطلاع رسانی را جلوگیری از تشویش ذهن مردم دانست و گفت: «به طور کلی سیاست ما این است که درباره مسایلی که ذهن مردم را درگیر می‌کند، اطلاع رسانی نکنیم.»

به گفته داوود عربعلی به روزرسانی سامانه پخش هوشمند چندین و چند سال است که در حال انجام است، اما این بار این امر مشکل آفرین شده است.

صحبت های سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خود یک علامت سوال دیگر را ایجاد می کند. آیا این عدم اطلاع رسانی ذهن مردم را مشوش و خاطر آن ها را مکدر نکرد؟

بی شک اگر مردم می دانستند که قرار است چنین به روز رسانی ای اتفاق بیفتد، برنامه سفرشان را به روز می کردند و مجبور نمی شدند در ساعات اولیه بامداد در صف انتظار بنزین بایستند.

اما از سوی دیگربیژن حاج محمدرضا، رییس اتحادیه جایگاه داران در گفت‌وگو با ایسنا، سامانه پخش هوشمند را مورد انتقاد قرارداد: «استدلال دولت قبل برای راه‌اندازی این سامانه این بود که دولت هیچ‌گونه آمار تفکیک‌شده‌ای از مصرف سوخت ندارد اما امروز پس از هفت سال دولت به خواسته خود رسیده است و تمام آمارها را در دست دارد. در حال حاضر نیز تمام جایگاه‌های ما مجهز به سیستم فیلمبرداری خودکار است که تمام عملکرد‌ها را لحظه به لحظه ثبت و ضبط می‌کند.»

وی ادامه داد: این یک سیستم بی‌نظیر نیست و عیوب خودش را دارد، ضمن این‌که دیگر یک سیستم قدیمی به حساب آمده و تاخیر در سوخت‌گیری را موجب می‌شود.

مسوولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اما معتقدند که این سامانه با وجود تک نرخی شدن بنزین نه تنها همچنان کارایی خاص خود را دارد، بلکه کمک حال مردم و کانالی برای اعمال نظارت‌های لازم خواهد بود.

شاید جای تاکید دارد که اگر این به روز رسانی، که به گفته مسوولان جدول زمان بندی آن از پیش طراحی شده است، از قبل به اطلاع مردم رسیده بود، یک سامانه به روز رسانی نشده مردم را در صف انتظار نگه نمی داشت.

البته چندی پیش بود که موضوع تک نرخی شدن بنزین هم مردم را در امر سوخت با مشکل مواجه کرده بود. چرا که در آن مورد هم اطلاع رسانی لازم انجام نشده بود و مردم بی خبر از همه جا در صف انتظار پمپ بنزین ماندند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *