آخرین اخبار

تعیین قیمت خودرو در دور دوم شورا

تعیین قیمت خودرو از سوی شورای رقابت که قرار بود ابتدای سال‌جاری صورت بگیرد با تاخیر 5 ماهه به اواخر مردادماه سال‌جاری موکول شد.

 شورای رقابت طبق روال معمول موظف است در ابتدای شروع هر سال با توجه به مدارک خودروسازان و مستندات بانک مرکزی درباره قیمت نهاده‌های تولید و نرخ تورم بخش صنعت به قیمت‌گذاری خودروهای داخلی بپردازد.

با این حال در سال‌جاری با توجه به گذشت 4 ماه نه تنها شورا به تعیین قیمت نپرداخته، بلکه تصمیم‌گیری در این باره را به اواخر مردادماه موکول کرده است. در این اتفاق اما چند دلیل عمده باعث تاخیر در قیمت‌گذاری شده است.

اولین دلیل بحث تاخیر بانک مرکزی در اعلام نرخ تورم صنعت خودرو بود، اما دلیل دوم تاخیر که بسیاری از کارشناسان آن را بهانه شورا عنوان کردند بحث استعلام از مجلس شورای اسلامی درخصوص قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت درخصوص بازارهای انحصاری بود.

موضوعی که 2 ماه زمان برد تا درخصوص آن تعیین تکلیف شود و عامل سوم پایان یافتن دوره 6 ساله شورای رقابت است که تعیین تکلیف درباره قیمت‌گذاری را به پایان مردادماه موکول کرد.

در همین‌باره رضا شیوا، رئیس شورای رقابت در نشست خبری مجازی با اشاره به اینکه در ابتدای مرداد ماه سال‌جاری دوره دوم فعالیت این شورا آغاز می‌شود، اظهار داشته که برای ارایه دستورالعمل قیمت خودرو در سال جدید هنوز به جمع‌بندی نرسیدیم و دلیل این امر این است که به پایان دوره 6 ساله شورای رقابت رسیدیم و در حال حاضر جلسه‌ای نداریم.

به گزارش  کارنت به نقل از دنیای اقتصاد، وی افزود: این بحث قرار است در اولین جلسه‌ای که در پایان مرداد‌ماه برگزار می‌شود، مطرح شود تا وضعیت قیمتی در سال 94 مورد بررسی قرار گیرد.تاخیر در تعیین قیمت خودرو در حالی همچنان ادامه دارد که خودروسازان در همان روزهای ابتدای سال‌جاری درخواست افزایش قیمت خود را روی میز شورای رقابت گذاشتند، اما رئیس شورای رقابت همواره در اظهارنظرهای مستقیم و غیر‌مستقیم خود تاکید کرد که نه تنها بازار کشش لازم برای افزایش قیمت خودرو را ندارد؛ بلکه خودروهای فعلی نیز ظرفیت افزایش قیمت بیش از این را ندارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *