آخرین اخبار

تخلفات مرگبار در جاده‌های کشور اعلام شد

کاهش ۸ درصدی تلفات در مرحله نخست طرح تابستانه، تمهیدات عید فطر،‌ اعلام تخلفات مرگبار، واکنش به استاندارد نبودن پراید برای تردد بین شهری، آخرین خبر از افزایش نرخ جریمه‌های رانننگی و … از مهمترین موضوعات نشست رئیس پلیس راهور ناجا بود.

به گزارش کارنت به نقل از تسنیم، سردار تقی مهری در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به آغاز دومین مرحله سفرهای تابستانی، از پایان ماه مبارک رمضان اظهار داشت: پس از پایان مرحله نخست طرح تابستانی در ابتدای ماه رمضان، مرحله دوم اجرای این طرح از پایان ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با اشاره به برگزاری جلسات هماهنگی با کمیسیون ایمنی راه و تمامی دستگاه‌های مسئول در اجرای این طرح، از اجرایی شدن آن با محوریت پلیس خبر داد و خاطرنشان کرد:‌ ان‌شاءالله با اجرای این طرح شاهد کاهش تصادفات، تلفات و خسارات در تابستان 94 باشیم.

وی در خصوص نتایج به دست آمده در مرحله نخست این طرح گفت‌: خوشبختانه با توجه به همکاری مردم در مرحله اول طرح تابستانه، 8 درصد از وقوع تصادف و تلفات جاده‌ای کاسته شد.

آمادگی 100 درصدی پلیس برای سفرهای عید فطر

مهری در ادامه با اشاره به درپیش رو بودن عید سعید فطر افزود: با توجه به تعطیلات عید فطر پیش بینی می‌شود، بعد از اتمام نماز عید سعید فطر و به خصوص در شهر تهران، حجم بالایی از سفرها را شاهد خواهیم بود.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه موج سفرهای عید فطر از چهارشنبه آغاز می‌شود از پیش بینی ممنوعیت و محدودیت‌ها در برخی جاده‌ها به خصوص محورهای شمالی، جاده کرج به چالوس، هراز، فیروزکوه و برخی محورهای دیگر خبر داد و گفت:‌ همه همکاران ما در پلیس راهور در راستای انجام مأموریت خود برای ایام تعطیلات عید سعید فطر از روز چهارشنبه با آمادگی کامل در استان‌های شمالی و استان‌های همجوار حضور فعال دارند تا با اجرای خدمات بیشتر و مضاعف و به کارگیری تجهیزات انسانی بتوانند سفر خوبی را برای هموطنان رقم زنند.

اعلام 4 تخلف مرگبار در جاده‌های کشور

وی در ادامه با اشاره به آمار تلفات جاده ای در تابستان سال 93 خاطرنشان کرد: در تابستان 93 نزدیک به 5 هزار نفر از هموطنان ما در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست دادند و این در حالی است که بیش از 80 درصد تصادفات کشور به دلیل تخطی از سرعت مطمئنه، عدم توجه به جلو، انحراف به چپ و همچنین عدم رعایت حق تقدم رخ داده بود.

مهری همچنین با اعلام خطوط قرمز پلیس در مرحله دوم طرح تابستانه گفت: سرعت غیرمجاز، حرکت مارپیچ و غیرمتعارف، تجاوز به چپ و اقدامات خطرساز از جمله خطوط قرمز ما در این طرح است که پلیس حتماً در برابر این موارد، برخورد قاطع و قانونی را با رانندگان متخلف انجام می‌دهد چرا که حفظ جان هموطنان مهمترین خواسته پلیس است.

واکنش رئیس پلیس راهور به استاندارد نبودن پراید در تردد بین شهری

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در پاسخ به سؤالی در مورد غیراستاندارد بودن خودروی پراید برای تردد در جاده‌ها نیز گفت: پلیس نسبت به شماره‌گذاری خودروهایی که تاییدیه وزارت صنعت، سازمان ملی استاندارد و محیط زیست را دارا هستند، مکلف است و تاکنون هیچ گزارشی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و شورای عالی ایمنی استاندارد مبنی بر عدم استاندارد بودن این خودرو برای ترددهای برون شهری به دست ما نرسیده است.

مهری با اشاره به شماره‌گذاری دو مدل جدید از اسکانیا از دوازدهم ماه جاری، خاطرنشان کرد: ما به عنوان پلیس در مورد اسکانیاهای تولید شده قبلی نیز هنوز دغدغه داریم و گرچه این شرکت برای رفع برخی نواقص آن فراخوان زده است ولی به نظر ما باید مستمراً فراخوان داده شود تا اسکانیاهایی که قبلاً شماره‌گذاری شده‌اند تمام نواقصشان رفع شود.

سه وزیر پیشنهاد افزایش مبلغ جرائم رانندگی را امضا کرده‌اند

رئیس پلیس راهور ناجا در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص بازدارنده بودن یا نبودن جرائم رانندگی گفت: در حال حاضر به نظر می‌رسم جرائم رانندگی فعلی بازدارندگی خود را از دست داده‌اند و نیازمند بازنگری در نرخ جرائم هستیم از این رو پیشنهاد ما به منظور عمل به قانون و به منظور افزایش مبالغ جرائم رانندگی تقدیم دولت شده است و موضوع در حال بررسی در کمیسیون اجتماعی دولت است.

وی با بیان اینکه این پیشنهاد به امضای سه وزیر دادگستری، کشور و راه رسیده‌است ابراز امیدواری کرد تا تصمیم مناسبی برای کنترل رفتار رانندگان متخطی گرفته شود.

نصب 1800 دوربین ثبت تخلف در جاده‌های کشور

مهری در ادامه با اعلام خبر توسعه کنترل هوشمند جاده‌ها از طریق دوربین‌های ثبت تخلف اظهار داشت: از سال‌های گذشته برنامه‌هایی به منظور ثبت تخلفات سیستماتیک در برخی از محورهای برون‌شهری از جمله در محورهای تهران به مشهد، اصفهان به شیراز و محورهای شمالی از جمله فیروزکوه، هراز و چالوس انجام شد و در تفاهم‌نامه‌ای که بین پلیس و سازمان راهداری منعقد شده است، قرار است 1800 دوربین توسط سازمان راهداری تهیه و برای کنترل و ثبت تخلفات د ر مسیر جاده‌ها نصب شود.

وی افزود:در حال حاضر اقدامات اولیه در راستای اجرای این توافقات انجام شده و امیدواریم با نصب هرچه سریعتر این دوربین‌ها شاهد کاهش تلفات و تخلفات رانندگی در محورهای مواصلاتی کشور باشیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به پرسشی مبنی بر برخورد پلیس با مخدوش کنندگان پلاک خودروها گفت: مخدوش کردن پلاک تخلف نیست، بلکه یک جرم محسوب می‌شود و کسانی که این اقدام را انجام می‌دهند به مراجع قضایی معرفه شده و در قانون مجازاتی از 6 ماه تا یکسال حبس برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

افزایش نظارت بر تردد ناوگان حمل و نقل عمومی

مهری در خصوص کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی در جاده‌ها همزمان با اجرای مرحله دوم طرح تابستانه نیز گفت: برنامه خاصی پیش‌بینی شده و گشت‌های پلیس در طول اجرای این طرح تقویت شده است تا با حضور حداکثری در محورهای مواصلاتی، بر سرعت و امنیت این ناوگان عمومی نظارت بیشتری داشته باشند.

رئیس پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌های انجام شده با سازمان راهداری نسبت به آموزش رانندگان حمل و نقل عمومی در تابستان امسال اقدامات لازم انجام شده است.

ترافیک چند ساعته سال گذشته تکرار نمی‌شود

وی در ادامه در پاسخ به خبرنگار تسنیم در مورد ترافیک چندین ساعته مسافران در عید سعید فطر سال گذشته گفت:‌ در طرح ویژه عید فطر امسال که با تمرکز خودرو، امکانات و آماده‌باش کامل پلیس راهور در مسیرهای پرتردد اجرا می‌شود، پلیس با استفاده از تمام نیروهای خود در صدد است که ترافیک روان‌تری را رقم زند البته هموطنان باید این امادگی را داشته باشند که با توجه به ظرفیت جاده‌ها که به یکباره آمادگی حجم بالای خودروها را ندارند، زمان مسافرت طولانی‌تری را سپری خواهند کرد و ترافیک بیشتری را شاهد خواهند بود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در مورد تعیین تکلیف افراد بی‌سواد برای دریافت گواهینامه نیز اظهارداشت: برابر قانون کسانی که سنی کمتر از 30 سال دارند، در صورت عدم دارا بودن سواد خواندن و نوشتن گواهینامه رانندگی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *