آخرین اخبار

موتورسیکلت 140 میلیون تومانی ب ام و در تهران / تصاویر

گران ترین قیمتی که فعلا برای فروش موتورسیکلت های لوکس در ایران وجود دارد، مربوط به BMW S 1000RR مدل 2014 است. این موتورسیکلت 140 میلیون تومان قیمت دارد.

BMW  حالا مدل S1000RR را که به نوعی تبدیل به یکی از برترین در کلاس ابرموتورسیکلت ها گشته را تحت عمل جراحی قرار داده تا آن را باز هم بیش از پیش بی نظیر نماید، به این منظور دو مساله ی عملکرد و هرچه راحت تر کردن استفاده ی راکب از امکانات وسیله در دستور کار قرار گرفته اند.حالا توان پیشرانه 6 اسپ بخار دیگر نیز افزایش یافته و به عدد باورنکردنی 199 اسب بخار-برابر با 148KW –بالغ می گردد.مهندسین همچنین وزن وسیله را نیز 4 کیلوگرم دیگر کاهش داده اند که در نهایت عملکرد آن را به نسبت مدل قبلی

حدود 10 درصد ارتقا خواهد بخشید.در سمت دیگر یک محدود کننده ی الکتریکی سرعت تلاش می کند تا جان رانندگان جوان این هیولا را نجات دهد،زاویه ی نشتن بر روی زین نیز کمی کمتر شده و بی ام دبلیو حالا برای اولین بار از کروز کنترل بر روی یک ابرموتورسیکلت استفاده می کند.مدل جدید در یک کلام بی رقیب است.

BMW S1000RR را این روزها می توان تعیین کننده ترین ابرموتورسیکلت موجود در بازار به شمار آورد و این در حالی است که تنها پنج سال از تولید اولین مدل آن می گذرد.این وسیله در نوع خود سریع ترین،به نوعی ساده ترین و در عین حال هوشمند ترین موشک 1000 سی سی است که می توان تصورش را نمود و حالا با مدل جدید به نظرمی رسد حداقل تا پایان سال 2014 بتواند این لقب را برای خود حفظ نماید.طراحی مدل جدید در مقایسه با مدل پیشین در یک کلام کاربردی تر شده و می توان خطوط شکسته ی بیشتری را در نمای آن مشاهده نمود اما به راستی باواریایی ها محصول بی نظیر خویش را چگونه بهتر از قبل کرده اند؟

موتور ب ام3

پیشرانه ای قدرتمندتر:

همانگونه که اشاره شد توان پیشرانه ای RR حالا 6 اسب بخار ارتقا یافته و به عدد 199 اسپ بخار رسیده و این یعنی احتمالا تنها چند راننده در جهان باقی مانده اند که می توانند دسته ی گاز این هیولا را آنقدر بچرخانند که عقربه ی دورموتور سنج وارد منطقه ی سرخ رنگ خطر شود.تورک نیز افزایش یافته و این حالت را به خوبی می توان در دورهای بالای 5000rpm  مشاهده نمود برای مثال تورک حالا در دور موتور 9500 تا 12000 دور در دقیقه به عدد باور نکردنی 112 نیوتون بر متر می رسد که به خوبی نیازهای راننده برای شتاب گیری های ثانویه در سرعت های بالا را برطرف خواهد نمود.

سیستم اگزوز نیز با نازک تر شدن دیواره های خود حدود 3 کیلوگرم از مدل سال قبل سبک تر شده،کنترل تورتل ها نیز در 2014 RR کاملا به کامپیوتر ها محول گشته.
شاسی به روز شده:

S1000RR  مدل 2014 به سامانه ی ABS  مسابقه ای مجهز گشته و با این وجود وزن آن در مقایسه با مدل قبلی حالا 4 کیلوگرم کمتر شده و به 204 کیلوگرم رسیده که موفقیت بزرگی برای تیم سازنده خواهد بود.اما این همه ی ماجرا نیست و مهندسان بی ام دبیلو شاسی جدید را عملا از نو طراحی نموده اند،میزان استحکام فولاد به کار رفته حالا مورد بازبینی قرار گرفته  و زاویه فرمان نیز تغییر نموده،بازوی عقبی نیز با تغییراتی همراه بوده و همانگونه که اشاره گشت محل زین نیز تغییر نموده و همه ی این کارها تنها به این منظور بوده که موتورسیکلت جدید حس سواری بهتری را ارایه نماید و در عین حال در زمینه ی فرمان پذیری نیز عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارد.

سیستم تعلیق و فنربندی ها نیز دستکاری شده اند تا عملکرد بی نظیر خویش را حتی یک گام بهتر از پیش ادامه دهند،فنرها برای عملکرد بهتر در زمان دور زدن دستخوش تغییراتی شده اند و سامانه ی کم نظیر کنترل الکترونیکی کمک فنرها حالا به نرم افزار به مراتب دقیق تری مجهز گشته است.

و اما بخش الکترونیکی:

مدل پیشین امکان انتخاب بین چهار حالت رانندگی مختلف را برای راکب خود فراهم می آورد و این تعداد حالا به پنج عدد ارتقا یافته.حالت جدید که موسوم به حالت «کاربر» بوده به سوارکار اجازه می دهد تا یک گزینه ی کاملا اختصاصی را برای خود به وجود آورد که بدون شک برای سوارکاران حرفه ای این موتورسیکلت ها یک آروزی دورپا به شمار می آمده.حالت پرتاب که به تازگی سر و کله اش در تنظیمات S1000RR پیدا شده در یک کلام دیوانگی محض است زیرا به شما اجازه می دهد تا در حالی که تورتل های موتور تا انتها باز هستند و 200 اسپ بخار سرکش آماده ی به پرواز درآوردن شماست حرکت خود را با کمترین بکس و بات ممکن و بدون بلند شدن بخش جلویی موتور آغاز نمایید،این واقعا کار دیوانه کننده ای است.نمونه ی مشابه این سیستم را می توان بر روی موتورسیکلت های ایتالیایی Aprilia RSV4 مشاهد نمود و این درست مانند آن است که بر یک موشک سوار شده باشید،شتاب به قدری بالاست که احتمالا نمی توانید مانند آن را بر روی هیچ وسیله ی زمینی دیگری احساس کنید.

این برای اولین بار است که یک ابر موتور سیکلت به کروز کنترل مجهز می گردد و اگرچه در نگاه اول این پیوندی عجیب و غریب خواهد بود اما مطمئن باشید که پس از یک بار تجربه کردن آن با خود خواهید گفت چرا قبلا به فکر کسی نرسیده بود!خبر خوب بعدی اینکه به جز در حالت مسابقه ای در تمامی حالت ها حداکثر سرعت محدود خواهد بود تا به این صورت سوارکار به صورت ناخواسته از حداکثرهای تعیین شده عبور ننماید.نمایشگر حسابی تغییر کرده و داده های جالب فراوانی را برای سوارکار خویش به نمایش می گذارد که از آن بین داده های مربوط به سامانه ی سنجش گر حداکثر میزان کج شدگی در نوع خود بسیار جالب توجه خواهد بود.

موتور ب ام و1

ظاهر دوست داشتنی:

مهم ترین ویژگی S1000RR رخ جلویی آن و ساختار نامتقارن وسیله در این بخش است که در مدل 2014 نیز حفظ شده هر چند حالا چشم کاملا باز موتور به سمت چپ و چراغ هایی که مانند چشمان خواب آلوده هستند به سمت راست منتقل شده است.همه چیز حالا کمی تیزتر و کشیده تر شده و بال انتهایی نیز کمی بالاتر رفته.بر اساس داده های موجود مدل جدید در سه رنگ قرمز،سفید و قرمز و سفید و آبی در دسترس خواهد بود.

بازار موتورسکیلت تهران این روزها شاهد عرضه موتورسیکلت‌ هایی است که از حداقل یک میلیون و چند صد هزار تومان تا بیش از ۱۴۰ میلیون تومان ارزش دارند. در بازار موتورسیکلت تهران شاید بتوان چهار گروه موتورسیکلت را تقسیم‌ بندی کرد. گروه اول ارزان‌ ترین‌ ها با حجم موتور ۱۲۵ سی‌ سی هستند که از رنج قیمتی یک میلیون و چندصدهزار تومان شروع می ‌شوند.

موتور ب ام 2

گروه دوم موتورسیکلت‌ های با حجم موتور ۱۳۵ تا ۲۰۰ سی‌سی هستند که با رنج قیمتی حداقل چهار میلیون به فروش می ‌رسند. گروه سوم موتور سیکلت‌ ها، محصولات با حجم موتور ۲۵۰ سی ‌سی هستند که از حدود ۱۵ میلیون تومان ارزش دارند.

تا اینجا هیچ کدام از این موتورسیکلت‌ها برای تردد نیاز به مجوز نیروی انتظامی ندارند اما در گروه چهارم موتورسیکلت ‌ها که شاید به آنها بتوان لوکس گفت با حجم موتوری بیش از ۲۵۰ سی‌سی تا ۱۱۰۰ سی‌ سی هستند؛ موتورسیکلت‌ هایی که قیمت آنها از ۴۰ میلیون تومان شروع می‌شود و تا رنج قیمت یک خودروی لوکس هم می‌ رسد.

همچنین یک دستگاه موتورسیکلت هوندا تولید شده در سال ۲۰۱۴ و از نوع «CBR 1000 RR» هم با جعبه ابزار مخصوص و دزدگیر خاص، به قمیت ۱۳۰ میلیون تومان موجود است.

موتورسیکلت دیگری که در این رنج قیمت وجود دارد Suzuki 1400  GSX است که اگرچه مدل آن مربوط به سال ۲۰۰۸ است و کمی از ان استفاده شده، اما قیمت آن جهت فروش ۱۳۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که مشخص نیست این قیمت در صورت وجود یک دستگاه موتورسیکلت مدل ۲۰۱۴ از این نوع، چقدر تخمین زده می شد.

با این اوصاف، اگرچه محدویت های قانونی و نظارت های دقیق نیروی انتظامی در خصوص استفاده از این موتورسیکلت ها، کار را برای دارندگان یا علاقمندان مرفه این وسیله نقلیه سخت کرده است، اما هنوز هم هر ازگاهی می توان صدای غرش این موتورها را در سواحل و خیابانهای خلوت شمال کشور یا پیست های مسابقه شنید تا مشخص شود هر چیز لوکس و قابل فخر فروشی در این کشور، طرفداران سینه چاکی دارد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *