آخرین اخبار

با پس‌ اندازمان چه خودرویی بخریم؟

تنوع در بازار خودرو ایران قابل مقایسه با دیگر بازارهای جهانی نیست اما آنچه آن را با دیگر بازارها متفاوت کرده حضور انبوه خودروهای تولید داخلی است.

درواقع خودروهای داخلی در کنار وارداتی‌ها به میزان تقاضای بازار در اختیار مشتریان قرار گرفته‌اند که با توجه به میزان تنوع آنها قیمت‌هایی متفاوت را دربردارند. در این گزارش خودروهای تولید داخل موجود در بازار، در رده‌های قیمتی متفاوت معرفی شدند و سعی شده تا نرخ خودروها و مشخصات فنی آنها مورد توجه قرار گیرد تا مخاطبان با توجه به پس اندازهای خود نسبت به خرید خودرو اقدام کنند.

خودروهای در رده قیمتی ۲۰ میلیون تومان

سایپا ۱۳۱ – سایپا ۱۳۱ خودروی صندوقداری است که از موتوری ۴ سیلندر خطی (Line) به حجم ۱/۳ لیتر بهره‌مند است و موتور آن قادر است ۶۳ اسب‌بخار نیروی تولیدی خود را به چرخ‌های جلو منتقل کند. این خودرو با قیمتی نزدیک به ۲۰ تا ۲۱ میلیون در بازار موجود است.

سایپا ۱۳۲ – این خودرو در رده قیمت ۲۰ میلیون قرار گرفته که در نمای ظاهری این خودرو تفاوت‌های عمده‌ای با سایپا ۱۳۱ وجود دارد. از آن جمله می‌توان به همرنگ بودن سپرها با بدنه و طراحی یکپارچه چراغ‌های جلو و عقب اشاره کرد.

سایپا ۱۱۱ – سایپا ۱۱۱ نمونه تغییر چهره یافته و بهینه‌سازی شده خودروی پراید – نسیم است. عمده تغییرات این طراحی دوباره را می‌توان در نمای ظاهری جست‌وجو و مشاهده کرد و پیشرانه خودرو همان موتور ۴ سیلندر ۶۳ اسب‌بخاری انواع پراید است. قیمت این خودرو از ۱۹ تا ۲۱ میلیون و ۷۰۰ در بازار است.

سایپا ۱۴۱ – این خودرو در رده قیمتی خودروهای ۲۰میلیونی قرار داشته و با مشخصه‌های خودروهای ۴ در لیفت‌بک (Liftback) و در کلاس کوچک (Compact) طبقه‌بندی می‌شود. همچنین از موتوری مشابه انواع پراید استفاده می‌کند که ۴ سیلندر خطی (Line) به حجم ۱/۳ لیتر و قدرت ۶۳ اسب‌بخار است.

خودروهای ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی

سمند ال‌ایکس – خودرویی صندوقدار است که در گروه خودروهای متوسط قرار می‌گیرد. از تفاوت‌های این خودرو با سمند معمولی می‌توان به طراحی قسمت عقب و تجهیزات بیشترش اشاره کرد. موتور ۴ سیلندر خطی (Line) آن با ۱/۸ لیتر حجم توانایی تولید ۱۰۰ اسب‌بخار را دارد. این خودرو در رده قیمتی ۲۹ تا ۳۰ میلیون تومان است.

سمند اس‌ای – طراحی این خودرو برای سال ۱۳۸۸ بوده که پیشرانه خودرو ۴ سیلندر خطی است و توانایی تولید ۱۰۰ اسب‌بخار را دارد. این خودرو در دو قیمت ۲۶ میلیون تومان تک ایربگ و ۲۷ میلیون تومان دو ایربگ است.

سمند EF۷- ایران‌خودرو، سمند EF۷ را با موتور ۱/۷ لیتری با قابلیت استفاده از گاز به عنوان سوخت نخست به صورت تولید انبوه به بازار ارائه کرد. موتورEF۷ یا موتور ملی پروژه مشترک بین مرکز تحقیقات موتور ایران‌خودرو و مرکز تحقیقات موتور است. موتور این خودرو از پایه براساس سوخت گازطبیعی طراحی شده و در عین حال قابلیت کارکرد با بنزین را نیز دارد و در میان موتورهای گازسوز دنیا در فهرست ۳ موتور برتر از نظر طراحی کلی موتور در میان ۱۰ موتور برتر دنیا قرار دارد. قیمت این خودرو از ۲۸ تا ۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

پژو ۴۰۵ جی ال‌ایکس- پژو ۴۰۵ جی ال‌ایکس صندوقدار بوده و در گروه خودروهای متوسط قرار گرفته است. همچنین از موتوری مشابه سمند استفاده می‌کند و از لحاظ ابعادی هم تقریبا با هم برابرند. موتور ۸/۱ لیتری ۴ سیلندر آن قادر است توانی برابر با ۱۰۰ اسب‌بخار نیرو را به چرخ‌های جلو منتقل کند. قیمت این خودرو در بازار از ۲۸ میلیون تا ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

سایپا تیبا – تیبا خودرویی است در دو مدل صندوقدار و هاچ بک که طراحی و ساخت آن در داخل کشور انجام گرفته و از مصرف اندک و سطح آلایندگی پایین برخوردار است. این خودرو جوان‌پسند در بازار از ۲۳ میلیون تومان صندوقدار و ۲۶ و ۵۰۰ میلیون مدل هاچ بک موجود است.

خودروهای ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ – تیپ ۲ خودروی بدون صندوق که در گروه جمع‌وجور و کوچک قرار می‌گیرد از محصولات کمپانی ایران‌خودرو است. این خودرو از موتوری ۴ سیلندر به حجم ۱/۴ لیتر استفاده کرده و توانایی تولید ۷۵ اسب‌بخار را دارد. پژو ۲۰۶ – تیپ ۲ با قیمت ۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بازار موجود است.

سمند سورن – سورن صندوقدار با ظاهری متفاوت تقریبا با همان ابعاد سمند به بازار عرضه می‌شود. از تفاوت‌های عمده سورن با سمند در طراحی خارجی آن و همین‌طور آپشن‌های قابل سفارش در خودرو است. قیمت این خودرو در بازار ۳۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

پژو پارس سال – پژو پارس سال نخستین خودرو لوکس در بازار ایران است که در سال ۱۳۷۹ در شرکت ایران‌خودرو متولد شد. پارس، علاوه بر بهره‌مندی از امکانات فراوان، از کیفیت بالایی – چه در بخش قطعات و چه در بخش ساخت و مونتاژ – برخوردار است. این خودرو از قیمت ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان در بازار موجود است.

پژو ۲۰۶ تیپ ۵ – تیپ ۵ بدون صندوق بوده و در گروه جمع و جور و کوچک‌ها قرار می‌گیرد. از نظر شکل ظاهری با تیپ‌های دیگر پژو ۲۰۶ تفاوتی ندارد ولی در تولید قدرت و تجهیزات در سطح بالاتری قرار می‌گیرد. این خودرو در رده قیمتی ۳۶ میلیون تومان در بازار موجود است.

پژو ۲۰۶ اس دی – اس دی با تغییراتی روی پژو ۲۰۶ تبدیل به مدل صندوقدار شده است. این خودرو از موتوری ۴ سیلندر خطی (Line) به حجم ۱/۶ لیتر استفاده می‌کند و در رده قیمتی ۳۷ میلیون تومان قرار گرفته است.

رانا – دومین خودرو با برند ملی ایران‌خودرو به نام رانا در سال ۱۳۸۸ رونمایی شد. این خودرو در کلاس C تولید شده که در این کلاس، خودروهای خانوادگی کوچک و کم مصرف و البته در مدل صندوقدار جای دارند. مدل ال‌ای این خودرو در بازار موجود نیست و ال‌ایکس آن با قیمتی نزدیک به ۳۳ میلیون تومان در بازار موجود است.

تندر ۹۰ – تندر ۹۰ خودرویی است کوچک که در گروه صندوقدار قرار دارد و از محصولات کمپانی رنو است و با نام لوگان عرضه می‌شود. این خودرو در کشور ما توسط ۳ کمپانی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو عرضه می‌شود و در رده قیمتی ۳۶ میلیون تا ۴۳ میلیون قرار گرفته است.

خودروهای ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومانی

پژو پارس‌ای ال‌ایکس – ای‌ال‌ایکس با مشخصه‌های یک خودروی ۴ در صندوق‌دار است. این خودرو از موتوری ۱/۸ لیتری ۴ سیلندر خطی (Line) که دارای ۱۶ سوپاپ است، بهره می‌برد و قدرتی معادل ۱۱۰ اسب‌بخار را برای خودرو فراهم می‌آورد. این خودرو از قیمت ۴۱ میلیونی تک ایربگ تا اتوماتیک ۴۹ میلیون تومانی در بازار موجود است.

دنا – دنا سومین محصول ملی شرکت ایران‌خودرو است که روی پلتفرم سمند ساخته شده و از نظر ابعاد خارجی و داخلی دقیقا مطابق با خودرو سمند است. این خودرو درحال‌حاضر به بازار عرضه نشده اما قیمت تخمینی آن ۴۸ میلیون تومان است.

خودروهای ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومانی

تندر ۹۰ سدان اتوماتیک – این خودرو شامل مشخصات دنده‌ای است. با این تفاوت که موتور آن اتوماتیک بوده و در رده قیمتی ۵۴ میلیون تومان قرار گرفته است.

کیا سراتو سایپا- کیا سراتو سایپا به تازگی در سبد تولیدات سایپا قرار گرفته و تفاوت قیمتی آن با مدل مشابه در بازار قابل توجه است. این سدان زیبا در مدل ۱۶۰۰ دنده‌ای با قیمت ۷۰ میلیون تومان در بازار است.

خودروهای ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومانی‌سایپا اس ۳۰۰ – جدیدترین خودروی سایپا یعنی اس ۳۰۰ خودرویی چینی است که بر اساس پلتفرم‌های فیات و لانچیا و با طراحی موتور مشابه میتسوبیشی ساخته شده است. این خودرو ۴ در سال ۲۰۱۲م معرفی و بر اساس نسل دوم تویوتا Allion طراحی شده است. از امکانات این ماشین باید به ۶ کیسه ایمنی هوا، سانروف، سیستم صوتی و تصویری، روکش چرم صندلی‌ها، دوربین و سنسور عقب، صندلی‌های تاشوی عقب و تجهیزات دیگر اشاره کرد. این خودرو با قیمت ۷۴ میلیون تومان در بازار موجود است.

خودروهای ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومانی

چانگان ایدو – ایدو محصولی است که چانگان ادعا می‌کند ۳ سال زمان صرف طراحی و توسعه آن کرده و سعی داشته در طراحی آن از المان‌های روز اروپایی استفاده کند. این سدان در ایران توسط سایپا تولید می‌شود که از موتور ۱/۶ لیتری بهره می‌برد که دو گزینه برای جعبه دنده این خودرو موجود است و شامل ۴ سرعته اتوماتیک و ۵ سرعته دستی می‌شود. این خودرو با قیمت ۸۳ میلیون تومان در بازار موجود است.

چانگان سی‌اس ۳۵ – چانگان خودرویی شاسی‌بلند با نام تجاری سی‌اس ۳۵ عرضه کرده که سایپا این خودرو را در فهرست فروش خود قرار داده است. ظاهر جوان‌پسند آن در کنار امکانات معقول و قیمتی مناسب پیش‌بینی فروش خوبی را در بازار داخلی به همراه داشته و با قیمتی معادل ۸۹ میلیون تومان در بازار موجود است.

کیا سراتو سایپا- مدل سواری ۲۰۰۰ دنده اتوماتیک کیا سراتو که به تازگی توسط سایپا تولید می‌شود نیز با قیمت ۹۰ میلیون در بازار موجود است.

خودروهای بالای ۹۰ میلیون تومان

برلیانس V۵ – برلیانس V۵ خودروی شاسی‌بلندی است که در واقع کپی چینی BMW X۱ است و پیشرانه‌های ۱/۶ لیتری V۵ محصول میتسوبیشی است. مصرف سوخت این خودرو بین ۶/۹ تا ۷/۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بوده و دارای استاندارد یورو ۴ است که با قیمت ۱۱۲ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد.

رنو مگان- رنو مگان از محصولات کمپانی رنو فرانسه است که توسط شبکه فروش پارس‌خودرو در ایران عرضه می‌شود. رنو مگان در گروه خودروهای متوسط قرار دارد که در چندین اتاق تولید می‌شود. مدل صفر این خودرو در بازار بسیار کم بوده و در رده قیمتی ۱۱۸ میلیون تومان قرار می‌گیرد.

رنو کپچر – رنو کپچر در واقع یک کراس اوور سایز کوچک شهری است که در سایت اسپانیایی شرکت رنو تولید می‌شود. این خودرو نیز قرار است توسط ایران‌خودرو به تولید برسد که قیمت تخمینی آن ۱۲۰میلیون تومان است.

سوزوکی گرند ویتارا – سوزوکی گرند ویتارا از تولیدات کمپانی سوزوکی ژاپن است که توسط کمپانی ایران‌خودرو عرضه می‌شد. این خودرو در گروه خودروهای شاسی‌بلند (SUV) قرار دارد و می‌توان آن را جزو شاسی‌بلندهای متوسط قرار داد. درحال‌حاضر مدل اتومات در رده قیمتی ۱۴۴ میلیون تومان است.

رنو کولیوس- کولیوس نخستین کراس اور «Cross over» واقعی رنو است، با ترکیبی منحصربه‌فرد از قابلیت‌های راحتی، ایمنی و ظاهری بسیار زیبا. توانایی‌های فنی و طراحی بدیع این خودرو، بهترین مشخصه‌های یک خودروی چند منظوره MPV و یک خودروی ۴ چرخ متحرک ۴ WD را کنار هم گرد آورده است. کولیوس دهمین مدل رنو است که موفق به دریافت ۵ ستاره از موسسه Euro N۱CAP شده و قیمت آن در بازار نزدیک به ۱۶۰ میلیون تومان است.

تیه نا – نیسان تیه نا روی پلتفرم دی کمپانی نیسان قرار دارد که از این نظر با ماکسیما ۲۰۰۹ و آلتیمای جدید مشترک است. این خودرو در کشورهای ژاپن، روسیه، چین با همین نام تولید می‌شود. شرکت پارس‌خودرو نیز نسل دوم این خودرو را برای جایگزینی برای نیسان – ماکسیما برگزید. از رقبای نیسان – تیه نا در کشور می‌توان به تویوتا – کمری، هیوندای – سوناتا و همچنین هوندا – آکورد اشاره کرد. قیمت این خودرو در بازار ایران ۱۸۴ میلیون تومان است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *