آخرین اخبار

بازار خودروهای داخلی 1 روز قبل از توافق نهایی + قیمت روز

در شرایطی که با رسیدن به آخرین نشست‌های مذاکرات هسته‌ای و تشدید رکود در بازار خودرو داخلی و در حالی که اکثر خودروهای داخلی تا 2 میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند ولی مشتریان پا پیش نگذاشته و خریدی انجام نمی‌دهند .

بلاتکلیفی بـازار خودرو نمایشگاه‌داران پایتخت را کلافه کرده است؛ کلافگی از رکودی که ممکن است هفته آینده به اتمام برسد .

به گزارش کارنت، رکود بازار خودرو درحالی روز به روز عمیق‌تر می‌شود که تغییرات صورت گرفته در مسائل اقتصادی (مانند وام 15 میلیونی خودرو) نیز کمکی به خروج این بازار از رکود نکرده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار خودرو چشم انتظار نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب است و چون مشتریان گمان به ارزانی خودرو پس از توافق احتمالی برده‌اند، فعلا دست شان به خرید نمی رود.در این شرایط، نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت نیز امیدشان به مذاکرات هسته ای است وآنها هم منتظرند تا ایران و غرب به توافق برسند و راه برای شکستن رکود بازار باز شود.

هر چه هست، فعالان بازار بلاتکلیفی مشتریان را عامل اساسی مشکلات به وجود آمده می‌دانند و تاکید می‌کنند که قیمت خودروها طی چند ماه گذشته روندی نزولی داشته است. طی هفته جاری نیز خودروهای داخلی بین 300 هزار تا 2 میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند، به نحوی که 95 درصد خودروهای داخلی در بازار هم اکنون زیر قیمت کارخانه به فروش میرسند .

کاهش قیمت داخلی‌ها

آن‌طور که نمایشگاه داران خودرو پایتخت می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 35.8 میلیون تومان (850 هزار تومان زیر قیمت نمایندگی) خرید و فروش می‌شود که این موضوع از کاهش 300 هزار تومانی قیمت این خودرو در هفته جاری حکایت می‌کند. پژو 206 صندوقدار در مدل V8 نیز با کاهش 100 هزار تومانی هم‌اکنون قیمتی برابر با 36 میلیون و 500 هزار تومان(700 هزار تومان زیر قیمت نمایندگی) دارد.

از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد که این محصول پر تیراژ ایران‌خودرو در هفته جاری کاهش قیمت 100 هزار تومانی داشته است به‌طوری‌که هم‌اکنون با قیمت 28 میلیون و 600 هزار تومان (300 هزار تومان زیر قیمت نمایندگی) به فروش می‌رسد. پژو 405 در تیپ SLX با کاهش 500 هزار تومانی نسبت به ابتدای تیرماه هم اکنون 30.1 میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شده است .

فعالان بازار اما از ثبات قیمتی رانا خبر می‌دهند و اینکه در حال حاضر این خودرو با قیمت 31 میلیون و 400 هزار تومان ( 1.8 میلیون تومان زیر قیمت نمایندگی) خرید و فروش می‌شود. سمند LX نیز بدون تغییر قیمت در حال حاضر به قیمت 29 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. سمند EF7 نیز همانند هفته‌های گذشته ثبات قیمتی خود را حفظ کرده است و هم‌اکنون 29 میلیون و 900 هزار تومان به فروش می‌رسد.

از بازار دنا نیز خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون 42 میلیون تومان (400 هزار تومان زیر قیمت نمایندگی) خرید و فروش می‌شود.

اما از بازار خودروهای سایپا خبر می‌رسد که به جز تیبا، باقی خودروهای داخلی با تغییرات قیمتی خاصی روبه‌رو نشده‌اند. براساس گفته فعالان بازار، تیبا با کاهش 200 هزار تومانی در حال حاضر 23 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد و تیبا هاچ بک هم 26.6 میلیون تومان در بازار قیمت دارد . اما بازار پراید که در هفته‌های گذشته با کاهش قیمت مواجه بود، در هفته جاری روزهای با ثباتی را دنبال می‌کند. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، پراید در مدل 131 خود بدون تغییر قیمتی خاصی در حال حاضر 19میلیون و 500 هزار تومان (400 هزار تومان زیر قیمت نمایندگی) خرید و فروش می‌شود و پراید 111 نیز قیمت 20 میلیون و 300 هزار تومانی خود را حفظ کرده است.

اما نگاهی نیز به بازار تندر-90 بیندازیم، خودرویی که در روزهای کاهش قیمت خود قرار دارد و تغییر قیمت زیادی را در هفته جاری تجربه کرده است و علت آن هم تحویل خودرو به مشتریان و اعلام فروش فوری خانواده تندر از سوی ایران خودرو بوده است . به روایت فعالان بازار، تندر-90 در مدل E2 خود قیمتی برابر با 41.5 میلیون تومان دارد و این به آن معناست که این خودرو روزهای کاهشی را دنبال می‌کند. پارس‌تندر نیز بدون تغییر قیمتی خاصی در حال حاضر 42.6 میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از تثبیت قیمت آن حکایت دارد. نمایشگاه داران خودرو پایتخت در مورد تندر-90 اتومات نیز عنوان می‌کنند که این محصول در حال حاضر با قیمت 49 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع نشان‌دهنده کاهش 1 میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار است.

* قیمت های درج شده همگی در بازار تهران موجود بوده و مربوط به امروز  پنجشنبه 18 تیرماه 94 می باشد . 

برای دیدن جدول کامل قیمت‌ها به این صفحه بروید .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *