آخرین اخبار

بیش از 90 درصد حمل و نقل مسافر و کالا از طریق جاده انجام می شود

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نوسازی ناوگان توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: این سازمان برنامه ریزی لازم را در جهت توسعه و نوسازی تعداد قابل توجه ای از ناوگان اتوبوس ، مینی بوس ، ون ، سواری کرایه و ناوگان باری را در سال جاری تنظیم نموده است که آئین نامه اجرایی آن به منظور آغاز عملیات توسعه و نوسازی ناوگان به ادارات کل حمل و نقل و پایانه های سراسر کشور ابلاغ گردیده است.

داوود کشاورزیان در خصوص میزان تسهیلات در جهت نوسازی ناوگان اظهار داشت: بر این اساس متقاضیان می توانند در صورت همکاری دستگاه ها و ارگان های ذیربط برای اکثر خودروها تا سقف 70 درصد قیمت خودرو از تسهیلات استفاده نمایند.

وی در خصوص طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای که به عنوان یک طرح بزرگ ملی محسوب می شود افزود: این طرح با همکاری و مشارکت چندین مجموعه از جمله وزارت صنعت ، معدن ، تجارت ، وزارت نفت و … را می طلبد که در سال های اخیر به دلیل محقق نشدن منابع مالی و اعتبارات لازم و همچنین کاهش تولیدات داخلی به دلیل مشکلات در واردات قطعات مورد نیاز ، روند نوسازی ناوگان حمل و نقل از سرعت لازم برخوردار نبوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی خطرنشان کرد: در حال حاضر در کشور بیش از 90 درصد حمل و نقل مسافر و کالا از طریق جاده به انجام می رسد و این بخش از یک بافت و ساختار ویژه و خاصی برخوردار است.

کشاورزیان در خصوص شرایط و وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای گفت : در حال حاضر تعداد 20 هزار دستگاه اتوبوس فعال با عمر متوسط بیش از 12 سال و از این تعداد 7 هزار دستگاه بالای سن فرسودگی است و تعداد 36 هزار دستگاه مینی بوس با عمر متوسط 6/25 سال که از این تعداد 32 هزار دستگاه بالای سن فرسودگی است و تعداد 37 هزار دستگاه سواری کرایه با عمر متوسط حدود 8 سال که از این تعداد 11 هزار دستگاه بالای سن فرسودگی است که در کشور وجود دارد.

وی تصریح کرد: براساس مصوبه هیات وزیران در سال 1387 سن فرسودگی برای اتوبوس 15 سال ، مینی بوس 15 سال ، سواری کرایه 10 سال و ناوگان باری 25 سال در نظر گرفته شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *