آخرین اخبار

انقلاب Apple Watch در خودروهای لوکس

اپل واچ که به طور رسمی از اواخر فروردین امسال رونمایی شد، اگر چه حرف‌های زیادی برای دنیای ساعت بازها نداشت، اما برای معتادان سرزمین دیجیتال، که سبک زندگی دیجیتالی آن ها، تشنه محصولات و خدمات جاه طلبانه کمپانی‌های سراسر جهان است، خبرهای خوبی آورد. پس از مرگ استیو جابز، Apple، چند سالی بود که محصولی ارائه نکرده بود، اما Tim Cook، مدیرعامل جدید اپل، با معرفی نسخه‌هایی از اپل واچ، طرفداران این کمپانی رؤیاپرداز سرزمین دیجیتال را خرسند کرد. پس از تبلت و گوشی‌های هوشمند، این بار، Apple Watch بود که توانست نگاه‌ها را بار دیگر، به ساختمان شیشه ای خیابان Cupertino کالیفرنیا، جایی که دفتر مرکزی Apple دران جا قرار دارد، سوق دهد.

اپل واچ، ظرف 1 سال اخیر، با استقبال گسترده مخاطبان در سراسر جهان رو به رو شده است و توسعه گران و برنامه نوسان مختلفی، برای معرفی اپلیکیشن های مختلف و متنوع مبتنی بر کارکردهای اپل واچ و اهداف گسترده آن، اپ های زیادی به بازار عرضه کرده‌اند. اپ هایی که قابلیت نصب و ارتباط با Apple Watch را داشته و صاحبان این محصول رویایی اپل را قادر می‌کند تا از طریق این ساعت کوچک هوشمند، با دنیای پیرامون خود، از انسان‌ها تا اشیا، ارتباط دوسویه برقرار کنند. ارتباطی که تا پیش از این، به طور اندک و متفرقه، در ابزارهای دیجیتالی برخی از شرکت‌های فعال در عرصه خانه‌های هوشمند، مانند nest.com قابل مشاهده بود.

Apple Watch؛ در نگاه اول، چیز خیلی عجیبی نیست. ساعت Apple Watch یک پخش کننده موزیک مانند آی‌پاد است، یک وسیله مفید است که اطلاعات سلامتی به همراه ضربان قلب شما را دنبال می‌کند، یک وسیله ارتباطی است که تماس و پیامک را گرفته و می‌فرستد، صدا ضبط می‌کند، برنامه‌های دیگر را کنترل می‌کند، با Apple Pay پرداخت‌های شما را انجام می‌دهد، و در نهایت Apple TV شما را کنترل کرده و به عنوان یک ریموت کنترل برای کنترل خانه‌های هوشمند به کار خواهد رفت. همه این‌ها، قبلاً به نوع دیگری وجود داشته است.

اپل واچ و خودرو بنز

اما آن چه Apple Watch را می‌تواند به یک اختراع مهم در عرصه سبک زندگی دیجیتالی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تبدیل کند، قابلیت‌های فزاینده آن در عرصه‌های مربوط به سبک زندگی هوشمند است. این که پیش از سوار شدن به خودرو، خودروی شما روشن شود و پس از نشستن در داخلان، با فرمان‌های صوتی، نسبت به تعویض دنده و راندن خودرو اقدام کنید، موضوعی نیست که در دنیای خودروهای هوشمند، سابقه زیادی از آن بتوان پیدا کرد.

نسخه‌های Apple Watch برای بزرگ‌ترین شرکت‌های کارآفرینی دیجیتالی جهان مانند Uber.com، که پیدا کردن تاکسی را به صورت هوشمندانه برای شما انجام می‌دهد و اطلاع رسانی می‌کند، یکی از ظرفیت‌های عالی این محصول اپل می‌باشد. قطعاً، اپل واچ، در نسخه‌ها و نسل‌هایی که مدام به روز می کند، ظرفیت‌های خلاقانه ای برای ارائه خدمات تعاملی با سرویس‌های و محصولات مختلف شرکت‌های پیشروی جهان، تعبیه خواهد کرد تا طیف وسیع تری از کاربرانش، بتوانند تعامل واقعی و هوشمندانه (intelligent connectivity) را بین ابزارهای دیجیتالی که از کمپانی‌های مختلف در اختیار دارند، مشاهده کنند.

دنیای اقتصاد مشارکتی آنلاین، توسط شرکت‌هایی چون اپل، به دنیایی از ارتباطات هوشمندانه تعاملی کشیده شده است که مرزهای آن، فراتر از زمان و مکان است. در جدیدترین اقدام برای توسعه خدمات اپل واچ در جهان، همکاری اپل واچ با شرکت‌های خودروسازی لوکس مانند هیوندای و مرسدس بنز آلمان، قابل توجه است. تیم کوک، رهبر جدید اپل، اخیراً اعلام کرده است که Apple Watch، قصد دارد تا جای سوییچ خودروها را بگیرد.

هیوندای مدتی پیش از اپلیکیشنی مخصوص با نام Blue Link برای پلتفرم اندروید ویر رونمایی کرد که به کاربرانی که از دستگاه‌های پوشیدنی تحت این پلتفرم بهره می‌برند اجازه می‌داد اتومبیل خود را از راه دور روشن کنند.

حالا این خودروساز کره ای، نسخه iOS این اپلیکیشن را برای کاربران اپل واچ عرضه کرده است که به آن‌ها اجازه می‌دهد موتور اتومبیل را از راه دور روشن یا خاموش کنند. علاوه بر این امکان باز یا بستن قفل درها، روشن یا خاموش کردن چراغ‌ها و قابلیت پیدا کردن محل اتومبیل بر روی نقشه نیز در این اپلیکیشن فراهم شده است. تمام این ویژگی‌های می‌توانند توسط صدا نیز فعال شوند.

اگرچه استفاده از ساعت‌های هوشمند در هنگام رانندگی بسیاری از کارشناسان و سازمان‌های مرتبط با ایمنی را نگران کرده اما قابلیت‌هایی که هیوندایی در این اپلیکیشن به کاربران ارائه کرده همگی مربوط به کنترل خودرو از راه دور می‌باشند و در زمان رانندگی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. در واقع این اپ مشابه اپلیکیشن i Remote بی ام دبلیو که با مدل‌های i3 و i8 سازگاری دارد، اپلیکیشن Car-Net ولکس واگن و Car Connect پورشه می‌باشد.

علاوه بر هیوندای ژاپن، BMW و فولکس واگن آلمان نیز نسخه‌های اپلیکیشن مخصوص اپل واچ را در اختیار مخاطبان قرار دادند. موضوعی که سبب شد، تا Mercedes Benz نیز از غافله عقب نماند. غول خودروسازی آلمان، مرسدس بنز نیز برای راحتی مشتریانش، نسخه اپلیکیشن ویژه اپل واچ MB Companion App را قصد دارد تا پاییز سال جاری میلادی، رونمایی کند. این اپلیکیشن که MB Companion نام دارد، فضای تعاملی هوشمندی را برای دارندگان اپل واچ‌های چند صد دلاری، ایجاد می‌کند تا حس رانندگی راحت تر و لذت بخش تری را با محصولات مرسدس بنز داشته باشند.

اپل واچ و خودرو

گفته می‌شود، این اپلیکیشن توسط مرکز تحقیقات و توسعهٔ مرسدس بنز در درهٔ سیلیکون طراحی و توسعه یافته است. براساس اطلاعات ارائه شده، مرسدس‌بنز این اپلیکیشن را به همراه کلاس‌های C و S در پاییز سال جاری عرضه خواهد کرد. مرسدس‌بنز عنوان کرده که در آیندهٔ نزدیک سایر مدل‌ها نیز، این اپلیکیشن را دریافت خواهند کرد. همزمان با دریافت این بروزرسانی، امکانات اپلیکیشن مرسدس بنز نیز افزایش یافته و اطلاعاتی نظیر میزان سوخت باقی مانده، مسافت باقی مانده در کنار سایر اطلاعات روی ساعت هوشمند نمایش داده خواهد شد.

MB Companion، به طور ویژه برای مدل‌های سری i ب‌ام‌و شامل i3 و i8 طراحی شده و به مالکان آن‌ها در مدیریت سیستم الکترونیکی خودرو کمک می‌کند. این اپلیکیشن، با ارتباط با اپل واچ، این قابلیت را به راننده می‌دهد تا، شارژ باطری ماشین را کنترل کند، کنترل اتوماتیک درب‌ها را انجام دهد، سرویس‌های مربوط به آب و روغن و ابزارهای الکترونیکی و هیدرولیکی را بر روی صفحه نمایش مشاهده کند و با پیش بینی از وضعیت آب و هوایی که خودرو تا زمان‌هایی دیگر، واردان وضعیت می‌شود، تمهیدات سرمایش و گرمایش را در دستور کار قرار دهد.
علاوه بر این، ویژگی‌های ناوبری این اپلیکیشن می‌تواند برای هدایت راننده به سمت خودرو و یا مقصد نهایی خودرو مورد استفاده قرار بگیرند. راننده‌ها همچنین می‌توانند با فعال کردن بوق یا چراغ‌ها، خودرو خود را در پارکینگ پیدا کنند.

فناوری اپل واچ در خودرو

اگر چه، اتفاقات جدید در عرصه فناوری اطلاعات، اول از همه در خودروهای لوکس و گران قیمت دنیا اتفاق می‌افتد، اما به دلیل اپیدمی شدن استفاده از فناوری‌های هوشمند در صنعت اتومبیل سازی، انتظار می‌رود ظرف یک دهه آینده، شاهد نسل جدیدی از خودروهای هوشمندی باشیم که در اختیار داشتن نسخه‌هایی از اپلیکیشن های مختلف کمپانی‌های بزرگ، همانند شیشه‌های برقی، یک پیش فرض تلقی شود. انتظاری که به نظر می‌رسد، با روند فزاینده تحولات فناوری در دنیا، تنها یک رؤیا، نباشد. اگر چه، قدرت رؤیا، از علم بیش تر است (انیشتین).

 

منبع:مجله برترین ها

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *