آخرین اخبار

تأخیر سازمان استاندارد در ارزیابی کیفی بنزین/ استاندارد یورو۴ همچنان در ابهام

کشمکش بر سر آزمون کیفیت بنزین و تأخیر در اجرای مصوبه شورای عالی استاندارد در حالی بین دو دستگاه‌ دولتی وزارت نفت و سازمان استاندارد ادامه دارد که هنوز مشخص نیست متولی اصلی این کار چه سازمان یا ارگانی خواهد بود؟

به گزارش کارنت به نقل از خبرگزاری فارس، پس از پافشاری سازمان استاندارد بر لزوم آزمون کیفیت بنزین، بالاخره در اسفند 93 در شورای عالی استاندارد قرار شد در این مورد تصمیم‌گیری و مشخص شود که این کار باید توسط وزارت نفت یا سازمان ملی استاندارد صورت گیرد.

در آن زمان استاندارد مدعی بود که آزمایشگاه‌های خود را برای این آزمون تجهیز کرده و به محض صدور مصوبه شورای عالی استاندارد، این کار را آغاز خواهد کرد.

در نهایت شورای عالی استاندارد، سازمان ملی استاندارد را به عنوان مرجع اصلی آزمون بنزین معرفی کرد. این در شرایطی است که با گذشت یک ماه از مصوبه شورای عالی استاندارد، هنوز این کار آغاز نشده و آزمون کیفیت بنزین همچنان با بلاتکلیفی روبرو است.

در عین حال، با وجود ادعای دولت مبنی بر عرضه بنزین یورو 4 به نظر می رسد عزمی برای آزمون رسمی این موضوع و اعلام نتیجه آن در دولت وجود ندارد.

مهدی موسوی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس در این مورد به فارس می‌گوید: واردات بنزین از کشورهایی صورت می‌گیرد که بنزین یورو 4 تولید نمی‌کنند و مشخص نیست چطور می‌توان بنزین یورو 4 از آنها وارد کرد.

به گفته وی، سازمان استاندار موظف شده بنزین وارداتی و توزیعی را به صورت منظم آزمایش و نتایج آن را اعلام کند، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است و حتی شنیده می‌شود وزارت نفت اجازه نمونه‌گیری از بنزین‌های وارداتی را به سازمان استاندارد نمی‌دهد.

* سندی برای اثبات ادعای سازمان استاندارد ارائه نشده است

در این شرایط نیره پیروزبخت، رئیس سازمان استاندارد آبان سال گذشته گفته بود: نمونه برداری‌هایی از سوی سازمان ملی استاندارد در چهار گروه بنزین معمولی، سوپر، وارداتی و بنزین یورو 4 تولید داخل صورت گرفت که در بنزین وارداتی هیچ گونه مشکلی وجود نداشت، ولی بنزین معمولی و سوپر مشکل داشت و منطبق با استاندارد یورو 4 نبود.

وی گفته بود: در 90 درصد، بنزین یورو 4 ادعا شده منطبق با استانداردها بود و 10 درصد باقی مانده نیز از نظر عدد اکتان (استاندارد یورو 4)‌ مغایرت‌هایی با استاندارد مصوب داشت، ولی این مغایرت از نظر عدد بنزن نبود.

این در حالی است که موسوی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس به فارس می‌گوید: نه سازمان استاندارد به عنوان متولی اصلی، نه سازمان محیط زیست و نه وزارت نفت تاکنون هیچ سندی مربوط به منطبق بودن بنزین‌های وارداتی با استاندارد یورو 4 به کمیسیون انرژی ارائه نکرده اند.

* مهلت‌خواهی دوساله سازمان استاندارد

تعلل در آزمون کیفیت بنزین توسط سازمان استاندارد در شرایطی ادامه دارد که پیروزبخت رئیس سازمان استاندارد دی 93 در نامه‌ای به معاون اجرایی رئیس جمهور از وی خواسته بود تا مهلت دو ساله برای آزمون بنزین به سازمان استاندارد داده شود.

به این ترتیب در حالی که قرار بود از آبان سال گذشته، ارزیابی کیفیت بنزین توسط سازمان استاندارد انجام شود، رئیس این سازمان در نامه‌ای به معاون اجرایی رئیس جمهور، خواستار مهلتی دو ساله و اختصاص هزینه‌ای 25میلیارد تومانی برای انجام این کار شده بود.

به این ترتیب مشخص نیست که دلیل اصرار سازمان استاندارد بر آزمون بنزین با وجود کمبود منابع مالی و مجهز نبودن این سازمان چیست و تا کی باید برای خاتمه یافتن کشمکش بر سر این موضوع و اعلام رسمی نتیجه آزمون‌ بنزین منتظر ماند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *