آخرین اخبار

آزمایش رانندگی لیفان X50 کوچک‌ترین کراس‌اوور بازار

وضعیت نسبی فروش بهتر خودروهای شاسی بلند در بازار خودروی کشور موجب گردیده تا خودروسازان داخلی توجه بیشتری به این گونه اتومبیل ها نشان دهند. البته از ویژگی های SUV بودن فقط قد بلندتر این قبیل خودروها نسبت به گونه های سواری علت اصلی وجه تمایز آنهاست.کرمان موتورپس از عرضه موفق X60 حالا مدل جدید X50 را با قیمتی حدود 50 میلیون تومان عرضه خواهد کرد.  این کراس اور کوچک که در گروه مدل‏‌های X است در واقع یک خودروی چهار در هاچ بک بوده که ارتفاع بیشتری دارد. X50 در مدت زمان کوتاهی که در روسیه و چین عرضه شده مورد توجه قرار گرفته است. حال باید منتظر استقبال مشتری ایرانی از این خودروی تازه وارد که در کشورمان رقیبانی همچون جک S3 ، چانگان CS35، گریت وال M4 و برلیانس V5 دارد باشیم.

طراحی بدنه :

ظاهر این مدل شالوده‌ای از طراحی اتومبیل‌های اروپایی است و شاید بتوان سبک طراحی X50 را انتخاب خطی جدید درنسل نو انواع لیفان دانست. قسمت جلو شباهت به اتومبیل‌های اوپل دارد. بخش عقب هم شبیه به آلفارومئو جولیتا است. درب موتور با تأثیر از برآمدگی دو طرف، برجسته و اسپرت شده است. ادامه خط روی در موتور با دو خط جلو پنجره متصل شده است و طرح چراغ های جلو از شکل هندسی یکنواختی برخوردار نیست که این امر به زیبایی جلو کمک میکند. داخل چراغ از LED استفاده شده است. در این قسمت نیز نوار C شکلی که به سمت جلو پنجره مایل شده، از چراغ های مرسدس بنز (CLS (W218 الهام گرفته شده است.

طرح کلی قسمت جلوی اتومبیل، شبیه به مدل‌های جدید اوپل است . دهنه بزرگ وسط سپر و پر شدن این قسمت با ادامه سپر به رنگ مشکی و شبکه داخلی این قسمت، به ظاهر جلو جذابیت داده است. در دو طرف نیز دو LED برای روشن بودن در روز تعبیه شده است . پنجره جلو رادیاتور و بخش تحتانی وسط سپر، به رنگ کروم در آمده اند . آینه های بغل از ظرافت خوبی در طراحی برخوردارند و نوار روی دو طرف سقف به رنگ مشکی و نقره ای نیز در نمای ظاهری این اتومبیل مؤثر واقع شده است. روی گلگیر جلو، طراحی چراغ طوری است که از نوک آن، خط برجسته ای را روی گلگیرهای جلو ایجاد کند. در بالای درهای جلو و عقب نیز، خط افقی نیز برآمدگی را در این قسمت به وجود آورده است. گوشه چراغ های عقب خط برجسته روی گلگیرهای عقب و در ادامه تا دستگیره‌های درهای عقب امتداد یافته و در جهت هماهنگی با رنگ خاکستری زیر سپرهای عقب و جلو، لبه های گلگیرها و رکاب به این رنگ درآمده اند. چراغ های عقب برجسته و از شکل هندسی غیر متناظر تبعیت می کنند. بدلیل کوچک بودن در عقب، محل پلاک روی سپر طراحی شده و رنگ این قسمت به رنگ خاکستری بوده و حالت اسپرت را برای عقب به وجود آورده است. در دو طرف این بخش چراغ های مه شکن عقب در جاده تعبیه شده (چراغ های مه شکن عقب، از نور زیادی نسبت به چراغ های ترمز برخوردار بوده و برای استفاده در خیابان مناسب نیستند) .

همین‌طور در بخش تحتانی این محل نیز، ورق آلومینیومی تعبیه شده است. دهنه اگروز کرومی است و بهتر بود که داخل سپر قرار داده می‌شد. در قسمت‌های جلو و عقب لیفان X50 و در جهت ایجاد جذابیت، قطعات کرومی نصب شده است. رینگ آلومینیمی چند پره پهن و باریک، به اسپرت شدن این اتومبیل کمک کرده است. طراحی داخل و امکانات رفاهی و ایمنی داشبورد لیفان X50 از یک سری اشکال هندسی تشکیل گردیده که سعی شده طرحی پویا داشته باشد. پایه وسط فرمان، زمینه دکمه ها و دستگیره درها به رنگ آلومینیوم بوده و وسط داشبورد نیز از زه های کرومی استفاده شده است. طرح فرمان حالتی اسپرت دارد. ظاهر دریچه های کولر و بخاری با تأثیر از طرح اصلی، حالت گرفته اند. قسمت رادیو پخش و سی دی در وسط درون یک شش ضلعی واقع شده و در پایین نیز دکمه استفاده از کولر و بخاری در قالب طراحی جمع و جور تعبیه شده است.

کنار کنسول وسط برای ایجاد محل اشیاء، تو رفته شده، دسته دنده اتوماتیک نیز با دکمه های نقره ای شکل ، ظاهری اسپرت را به داخل خودرو بخشیده و در بالای وسط داشبورد نیز فضای باریکی جهت قرار دادن ساعت ایجاد شده است. داخل کیلومتر شمار یک سرعت سنج دیجیتالی تعبیه گردیده و عقربه موجود مربوط به نشان دهنده دور موتور است. زمینه این صفحه قرمز رنگ بوده و در کنار آن اطلاعاتی از قبیل درجه آب رادیاتور، میزان سوخت، وضعیت دنده و چراغ های اخطار وجود دارد. امکان استفاده از USB و AUX در کنسول وسط و کنار ترمز دستی وجود دارد. سیستم صوتی از نوع رادیو با تک سی دی و چهار بلندگو است. تنظیم آینه های جانبی برقی است و دکمه های روی فرمان مربوط به تغییر صدای رادیو پخش و انتخاب بین رادیو / سی دی است . کیسه های ایمنی هوا در این مدل برای راننده و سرنشین جلو تعبیه شده است.

در بحث ایمنی نیز X50 دارای سامانه ترمز مجهز به ABS / EBD و BAS بوده که توسط شرکت بوش ساخته شده است. تجربه رانندگی هنگام ورود به خودرو شکل خاص دستگیره درها، جلب توجه می کند. صندلی از انواع به کار رفته در برادر بزرگتر یعنی X60 بوده و تنظیم آن هم با اهرم دستی انجام می شود. کیفیت مواد بکار رفته در داشبورد مطابق سایر خودروهای این رده است و سامانه ایمنی 2 کیسه هوا با یک برچسب مشخص شده است. اما جنس پلاستیک داشبورد از نوع سفت است.

حال نوبت آن رسیده تا سواری با این عضو جدید خانواده لیفان را تجربه کنیم.

استارت زده، پیشرانه 1498 سی سی به قدرت 102 اسب بخار و گشتاور 133 نیوتن متر در دور بین 4500-3500 به حرکت در می آید. صدای موتور طبیعی است و میزان نفوذ صدا به داخل اتاق آزاردهنده نیست. دسته دنده اتوماتیک با حرکت به گزینه D نرم انجام میشود. برای استفاده از حالت S، نیاز به فشار دکمه کنار دست دنده است. این موتور برای حرکت های معمول زیر 50 کیلومتر مناسب است. با فشار روی پدال گاز، اتومبیل شتاب می گیرد و پس از لحظه ای، نیاز به فشار بیشتر روی پدال گاز حس می شود.

تعویض دنده ها در جعبه دنده CVT به نرمی انجام شده و ترمزها با وجود سامانه های ایمنی ABS و EBD با اطمینان عمل می کنند. اتومبیل دارای پایداری مطلوبی بوده و دید جلو و اطراف وسیع است. فقط شیشه عقب، کوچک است و در هنگام دنده عقب، نیاز به دقت بیشتر از سوی راننده محسوس است. فرمان پذیری به لطف سیستم برقی EPS نرم و مطمئن بوده و فضای سر برای راننده ای با قد 185سانتیمتر کم است. برای استفاده از سیستم تهویه، کمی باید توجه کرد. زیرا از دکمه چند منظوره استفاده شده است، به طوریکه با فشار دکمه وسط خاموش و روشن شده و با چرخاندن آن، سرعت پخش باد کم و زیاد می شود. نور صفحه ساعت بالای داشبورد به قدری کمرنگ است که در روشنایی روز قابل خواندن نیست.

ارزیابی کلی

هنگامی که یک خودرو را مورد ارزیابی کلی قرار می دهیم اولین نکته میزان ارزش در برابر قیمت پرداختی است که اگر لیفان X50 حدود 20 تا 30 درصد کمتر از برادر بزرگترش X60 باشد خوب است. نکته دیگر گستردگی خدمات پس از فروش و هزینه های نگهداری است که می بایست مورد توجه قرار گیرد و درنهایت افت قیمت و بازار فروش دست دوم این گونه خودروهاست که به راحتی می توان از دارندگان سایر خودروهای لیفان جویای این موارد شد. از نگاه فنی نیز اگر برای شما ظاهر اتومبیل از داخل و قابلیت های آن مهمتر است ، این اتومبیل می تواند انتخاب نسبتا خوبی باشد . X50 از نظر توانائی‌های حرکتی نیز در حد یک خودروی کراس اور 102 اسب بخاری انتظار شما را تأمین خواهد کرد.

* این گزارش به همت مجله ماشین منتشر شده است .

جدول مشخصات فنی و تصاویر لیفان x50

معرفی لیفان x50 + ویدئو

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. با سلام و احترام

    لطفا در صورت فروش این خودرو به صورت لیزینگی ( ماهیانه ۱ میلیون تومان ) و پیش پرداخت به صورت نصف مبلغ کل به اینجانب اطلاع رسانی گردد

  2. با سلام و احترام

    لطفا در صورت فروش این خودرو به صورت لیزینگی ( ماهیانه ۱ میلیون تومان ) و پیش پرداخت به صورت نصف مبلغ کل به اینجانب اطلاع رسانی گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *