آخرین اخبار

بازار خودرو در آستانه توافق هسته ای به کدام سو می رود؟/ 2 عامل تاثیر گذار در خرید خودرو

در حاليکه اين روزها مذاکرات هسته اي روزهاي آخر خود را سپري مي کند، بازار خودرو نيز به مانند بازارهاي ديگر منتظر مشخص شدن نتيجه مذاکرات است.

به گزارش کارنت به نقل از خبرنگار اقتصادي آريا،به گفته کارشناسان بازار خودرو، به دليل گران بودن خودرو ها از نظر مشتريان و انتظار براي کاهش قيمت ها، در اين ايام مشتريان اقدام به خريد نمي کنند.

همچنين خوش بيني مردم نسبت به مذاکرات هسته اي ميان ايران و گروه 1+5 دو احتمال کاهش قيمت ها پس از توافق موجب تشديد رکود در بازار شده است.

اين موضوع در حالي مطرح مي شود که شوراي رقابت ابتداي ارديبهشت سال جاري افزايش يک درصدي قيمت خودرو را به صورت رسمي تصويب کرد و که آن هم يکي از دلايل اصلي تشديد رکود در بازار بوده است. فعالان بازار تاکيد مي‌کنند که بسياري از مشتريان با همين قيمت‌هاي فعلي نيز حاضر به خريد خودرو نيستند و اگر قيمت‌ها بيش از اين بالا بروند، رکود بازار بيشتر خواهد شد.

اين گزارش حاکيست، اگر بخواهيم روند کلي بازار خودرو را جمع بندي نماييم، بايد گفت در حال حاضر به دليل افزايش قيمت خودروها و پايين آمدن قدرت خريد مردم، خريد و فروش در بازار خودرو کشور رونقي ندارد. واقعيت امر اين است که متقاضيان خريد خودرو همچنان دلخوش به لغو تحريم‌ها و کاهش قيمت‌ها هستند و اين خود، دليل مهمي بوده براي کاهش فروش خودروسازان. هم‌اکنون صنعت خودرو نياز شديد به نقدينگي دارد و اگر تحريک بازار از سمت تقاضا و اختصاص وام‌ها در مسير درستي قرار نگيرد و متقاضيان وام با آن تسهيلات به سمت خريد خودرو نروند، محروميت صنعت از نقدينگي اتفاق خواهد افتاد و از نگاه ديگر، خودروسازان داخلي با افت توليد مواجه خواهند شد.

کارشناسان اقتصادي در اين شرايط 2 عامل را به عنوان اصلي ترين دلايل ايجاد رکود در بازار عنوان مي کنند. نخستين موضوع انجام مذاکرات هسته اي ايران و گروه 1+5 در وين است. به طوري که اين موضوع باعث شده تا بازار در حالت انتظاري قرار بگيرد و متقاضيان به اميد دستيابي به توافق هسته اي و تاثير آن بر کاهش قيمت ها و حتي ورود محصولات جديد به بازار تقاضاي خود را به تعويق انداخته اند.

در حالي که اميدواري به آينده مذاکرات سياسي افزايش يافته است خودروسازاني که مدت هاست در ايران حضور نداشته اند يا حضورشان در ايران چندان جدي نبوده به حضور در بازار ايران علاقه مند شده است. در اين ميان مي توان به گروه فيات ،فولکس واگن و جنرال موتورز و فورد اشاره کرد.

به طوري که مدتي است که اخباري مبني بر مذاکراتي منتشر مي شود که دو خودروساز بزرگ آمريکايي يعني فورد و جنرال موتورز با طرف هاي ايراني انجام داده اند. در کنار اين شرکت ها مي توان به شرکت خودروسازي پژو فرانسه اشاره کرد که طي چند ماه اخير مذاکرات گسترده اي را براي آغاز دوباره همکاري با ايران خودرو پس از حصول توافق نهايي انجام داده است.

عامل دوم تاثيرگذار بر رکود بازار عدم تناسب ميان قيمت و کيفيت خودروهاي داخلي است. کارشناسان اقتصادي معتقدند در سال هاي اخير همزمان با افزايش قيمت خودروهاي داخلي کيفيت آنها افزايش نيافته است. اين موضوع در سال هاي اخير مورد انتقاد بسياري از مسئولان اجرايي و نمايندگان مجلس و متقاضيان بازار بوده است و مسئولان صنعت کشور بارها بر تقويت سطح کيفي خودروها تاکيد کرده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *