آخرین اخبار

کیا سراتو کوپ 2010، قدیمی پرطرفدار

مدتی است که نسل جدید سراتو کوپ در تعداد محدودی وارد کشور شده، اما هم‌چنان نمونه‌های دست دوم نسل قبلی، از کوپه‌های پر طرفدار بازار هستند.

سراتو کوپ از ظاهری اسپرت‌تر و جذاب‌تر نسبت به سراتو سدان بهره می‌برد و مهم‌ترین تفاوت آن با نمونه سدان در طراحی قسمت عقب است. البته فرم طراحی ستون عقب و پنجره‌های کوچک جانبی با سایر کوپه‌ها تفاوت دارد و چندان عامه پسند نیست. اما هماهنگی چراغ‌های کشیده جلو و عقب، گلگیرهای وروم کرده و طراحی جذاب سپرها باعث شده‌اند تا بیشتر به کوپ علاقه‌مند شوید.

با وارد شدن به کابین، فضایی مشابه با کابین سراتو سدان نسل قبل مقابل چشمانتان قرار می‌گیرد، که در مدل کوپه، چاشنی اسپرت آن افزایش یافته و باب میل جوان‌ترها شده است. کنسول میانی جلو ترکیب مناسبی دارد و صفحه نشان‌دهنده‌های پشت فرمان که از سه دایره فرورفته تشکیل شده‌اند، به خوبی حس و حال سواری با یک کوپه اسپرت را به سرنشین منتقل می‌کنند. در این میان از وجود پدال‌های تعویض دنده در پشت فرمان نیز نمی‌توان گذشت.

کیفیت متریال کابین و مونتاژ قطعات مناسب است اما کیفیت معمولی بعضی قطعات را نمی‌توان نادید گرفت. که با وجود اینکه سراتو کوپ یک کوپه اکونومی ‌به شمار می‌رود، چندان تعجب‌برانگیز نیست. صندلی‌های جلو راحت هستند و فرم خاص طراحی قسمت عقب باعث شده تا بر خلاف بعضی کوپه‌ها، سرنشینان عقب از فضای نسبتا مناسبی بهره ببرند. سراتو کوپ با دو پیشرانه ۱.۶ لیتری و ۲ لیتری در ایران عرضه شد، که نمونه‌های ۲ لیتری تنفس طبیعی به عنوان رایج ترین مدل‌ها، قادرند ۱۵۴ اسب‌بخار قدرت تولید کنند. سراتو کوپ با وجود پیشرانه کم‌حجمش چندان چابک و تند و تیز نیست. اما با هندلینگ و فرمان پذیری مناسبش، تا حدودی می‌تواند حس و حال رانندگی اسپرت را منتقل کند. فنربندی و سیستم تعلیق نیز با ماهیت اسپرت خودرو هماهنگی دارند و شاهد سواری نسبتا خشکی با سراتو کوپ هستیم.

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت سراتو کوپ که باعث محبوبیت آن میان جوانان شده، مصرف سوخت مناسب و قیمت منطقی لوازم و قطعات آن است. هم‌چنین سراتو کوپ نسبت به رقیبش هیوندای کوپه، از بازار خرید و فروش بهتری برخوردار است.

رقبای داخلی و خارجی

Hyundai Veloster

Hyundai Coupe

Toyota GT86

پیشنهاد نهایی

نسل قبلی کیا سراتو کوپ که به عنوان جدی‌ترین رقیب هیوندای کوپه در ایران شناخته می‌شود، با قیمت پایین‌تر نسبت به سایر کوپه‌های بازار، جوان‌هایی که با بودجه نسبتا محدود به دنبال تجربه کوپه سواری هستند را به سوی خود جذب می‌کند.

 

 

منبع : مجله تخت گاز

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *