آخرین اخبار

خودروهای هیبریدی جایگزین تاکسی های پایتخت خواهد شد

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر در رابطه با ورود خودروهای هیبریدی به سیستم حمل و نقل کشور اظهار داشت: امروزه در سطح دنیا آزمایش های گوناگونی در خصوص میزان کارآمدی خودروهای هیبریدی در حال انجام است و در راستای الویت های برنامه ریزی کشور در امر مصرف بهینه سوخت هم اکنون به صنعت خودروهای هیبریدی و الکتریکی در داخل کشور نیز پرداخته می شود.

دکتر مصبائی با اشاره به اینکه بهینه سازی مصرف سوخت جزو اصلی ترین برنامه های کنونی کشور است اذعان داشت: یکی از ابزار مفید در راستای اهداف فعلی بکارگیری خودروهای هیبریدی است که بصورت احتراقی و الکتریکی فعالیت می نمایند و طبق تحقیقات به عمل آمده خودروهای الکتریکی در حمل و نقل عمومی تهران عملکرد مناسب تری خواهند داشت.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد زیرساخت های لازم برای ورود خودروهای هیبرید به سیستم حمل و نقل عمومی عنوان کرد: زیرساخت ها ی لازم مانند ایستگاه های شارژ خودروهای برقی با صرف کوتاه ترین زمان برای شارژ به لحاظ تکنولوژی در دست بررسی است چرا که شارژ این خودروها می تواند اثر سوء بر شبکه برق داشته باشد و باید ساعات مناسبی برای این موضوع در نظر گرفته شود لذا بدون  زیرساخت های مناسب بهره برداری کارآمد از خودروهای برقی امکان پذیر نیست.

وی با تاکید بر اهمیت احداث کارشناسی شده ایستگاه های شارژ خودروهای برقی اظهار داشت: به نظر می رسد شهرداری تهران در رابطه با خودروی الکتریکی با شرکت ایران خودرو در حال مذاکره است تا این خودروها جایگزین تاکسی های پایتخت گردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر در رابطه با مزیت همکاری دانشگاه ها و صنعت خاطر نشان کرد: اگر دانشگاه ها با صنعت تلفیق گردند و همکاری های جدی و عمیقی را در پی گیرند انقلاب چشم گیری در اقتصاد و صنعت کشور رخ خواهد داد.

وی افزود: یک دستگاه خودرو هیبرید الکتریکی توسط دانشجویان و اساتید در دانشگاه خواجه نصیر طراحی گردید که هیدروژن بیس است و خروجی اگزوز این خودرو آب خواهد بود.

وی از ورود یک رشته دانشگاهی مرتبط با خودروهای هیبرید در مقطع کارشناسی ارشد خبر داد و افزود: در سال جدید رشته دانشگاهی در خصوص خودروهای هیبرید در مقطع کارشناسی ارشد تبیین گردید و برنامه ریزی های لازم برای ارائه این رشته انجام گرفته است. از جمله دانشگاه هایی که صنعت خودروی هیبرید و الکتریک را بطور جدی دنبال می کنند می توان به دانشگاه خواجه نصیر و دانشگاه تهران دانشگاه صنعتی اشاره نمود که انتظار می رود در ارائه این رشته تحصیلی نیز پیش گام باشند.

دکتر مصبائی با بیان اینکه تکنولوژی در کشور مرده است در خصوص واردات در این حوزه اظهار داشت: وجود هر نوع بحث وارداتی میتواند شکوفایی و خلاقیت کارخانه ها و تولیدات داخلی را تحت تاثیر قرار دهد و در این زمینه آفت شناسی و آسیب شناسی مسئولین در صنعت می تواند راه نجات باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *