آخرین اخبار

وزیر صنعت :واردکننده خودرو مکلف به ارائه خدمات پس از فروش است /تحلیل نعمت زاده از کیفیت خودرو و انحصار در واردات

وزیر صنعت معدن و تجارت در خصوص کیفیت خودرو گفت: ممکن است یک یا دو مدل از انواع خودروهای تولیدی کشور از کیفیت پایینی برخوردار باشد اما به طور مرتب کیفیت رصد می شود و گزارش‌ها نشان می دهد که این کیفیت رو به بهبود است.

وی اظهار داشت: برای هر سال در زمینه های مختلف شاخص‌های کمی برای بهبود کیفیت خودرو تعریف کرده ایم و پیگیری می کنیم که این شاخص‌ها تحقق یابد اما روند رو به بهبود است.

نعمت زاده در خصوص جلسه اخیر شورای رقابت با وزارت صنعت مبنی بر انحصاری بودن واردات خودرو نیز گفت: انحصار به هیچ عنوان خوب نیست و البته در زمینه واردات خودرو هم انحصاری دیده نمی شود، ضمن اینکه ما در مورد واردات خودرو قانونی داریم که می گوید هر واردکننده خودرو مکلف است به مشتری خود خدمات پس از فروش ارائه دهد که بر همین مبنا، وزارت صنعت، واردکنندگان را مکلف کرد تا از طریق واردکنندگان رسمی خدمات پس از فروش به مشتریان خود ارائه دهند.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : براساس قانون ، واردکننده موظف به ارائه خدمات پس از فروش است .
نعمت زاده با بیان اینکه انحصار چیز خوبی نیست مگر مواردی که قانون بخاطر مسائل طبیعی تعیین کرده است ،افزود : وزارت صنعت ، معدن و تجارت موظف به اعطای مجوزهای لازم  به نمایندگی ها برای واردات خودرو است.
وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : متاسفانه شرکت های خودروساز خارجی به خاطر تحریم حاضر به ادامه همکاری با نمایندگی های مجاز داخلی نبودند و همین باعث شد تا در دولت گذشته به همه اعلام کردند که می توانند خودرو وارد کنند.
نعمت زاده افزود : این سیاست مشکلاتی را برای مصرف کنندگان از قبیل تامین قطعات و خدمات پس از فروش ایجاد کرد.
نعمت زاده گفت : برای ساماندهی واردات خودرو و ارائه خدمات مطلوب به مصرف کنندگان به نمایندگی ها اعلام کردیم اگر شرکت های خودروساز خارجی مجوز نمایندگی نمی دهند می توانید از نمایندگی های مجاز انها مجوز واردات دریافت کنید.
وی افزود : اشخاص هم می توانند خودرو وارد کنند مشروط بر اینکه با یکی از نمایندگی ها برای دریافت خدمات قرارداد منعقد کنند یا خودشان تعمیرگاه داشته باشند.
نعمت زاده گفت : البته مشکلاتی هم نمایندگی های وارد کننده خودرو با نمایندگی های خارجی داشتند از جمله در برخی از این نمایندگی ها قطعات اصلی را باز می کردند و قطعات تقلبی نصب می شد که با تلاش های صورت گرفته دو شرکت خودروساز خارجی با قبول خط اعتباری بانکی ما ،  برای فروش مستقیم خودرو اعلام امادگی کردند .
وی افزود : در پی افزایش تولید خودرو در کشور و پاسخگویی به بخش بیشتری از تقاضاها ، میزان واردات خودرو در 3 ماهه امسال کاهش زیادی داشته است.

وزیر صنعت در ادامه از کاهش واردات خودرو در سه ماهه ابتدایی امسال خبر داد و گفت: کاهش واردات حسن آئین نامه است و ما موافق نیستیم که ارز کشور برای واردات خودرو اختصاص یابد، ضمن اینکه ثبت سفارش و واردات خودروهای خارجی نیز بسیار کاهش یافته و خلاء آن را خودروهای داخلی پر کرده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *