آخرین اخبار

علت کاهش واردات خودرو از زبان معاون گمرک

معاون مرکز واردات و امور مناطق آزاد گمرک ایران به علت کاهش 46 درصدی ارزش واردات خودرو نسبت به مدت مشابه سال قبل پاسخ داد.

به گزارش کارنت به نقل از فارس، علی معقولی، در این خصوص اظهار داشت: یکی از دلایل کاهش مربوط به بخشنامه وزارت صنعت در تاریخ 8 بهمن سال گذشته بود که ثبت سفارش واردات فقط از طریق نمایندگی‌ها انجام می‌شود که علت عمده کاهش واردات مربوط به این دستورالعمل بوده و البته دستورالعمل دیگری نیز وجود داشت که افراد با پرداخت درصدی به نمایندگی‌ها بتوانند مجوز لازم را برای واردات کسب کنند.

معاون مرکز واردات و امور مناطق آزاد گمرک ایران گفت: دولت به دنبال این است که تمام خودروهای وارداتی گارانتی داشته باشند، زیرا در گذشته واردات خودروها با گارانتی و بدون گارانتی صورت می‌گرفت.

وی در پاسخ به این سوال که واردات خودرو از طریق نمایندگی‌ها آیا انحصار ایجاد نمی‌کند؟ تصریح کرد: این موضوع نیز می‌تواند به انحصار نیز منجر شود، به همین علت دولت قبول کرد، افراد با پرداخت درصدی به نمایندگی ‌ها بتوانند واردات کنند و مسلم است که انحصار ایجاد خواهد شد.

معقولی با بیان اینکه براساس شنیده‌ها 3 تا 5 درصد ارزش خودور را باید افراد به نمایندگی‌‌ها بدهند، البته در تمام دنیا این گونه نیست که بی ضابطه و یا به گونه‌ای باشد که منجر به انحصار هم شود.

به گفته معقولی، یکی از مباحث این است که نمایندگی شرکت‌های خارجی باید در هر کشوری که محصولاتشان وجود دارد، خدمات ارائه دهند، اما نمی‌دانیم این موضوع در ایران از زرنگی آنها بوده یا دستشان بسته است، زیرا تولید کننده خودرو موظف است خدمات به خودروهای خود بدهد و نه اینکه چه کسی وارد کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *