آخرین اخبار

فعالان بازار خودرو از رکود بازار گلایه دارند + قیمت روز

به گزارش کارنت،  بازار خودرو در حالی همچنان در رکود به سر می‌برد که بسیاری از فعالان بازار بلاتکلیفی مشتریان را عامل اساسی این مشکل می‌دانند. بلاتکلیفی که بسیاری آن را نتیجه قرائت «بیانیه هسته‌ای لوزان» در ابتدای سال جاری عنوان می‌کنند و حالا با نزدیک شدن به ضرب الاجل تعیین شده در تیرماه و اعلام نتیجه مذاکرات، امید به رفع این بلاتکلیفی را دارند.

فعالان بازار با ابراز نگرانی نسبت به طولانی شدن رکود موجود در بازار پیش‌بینی می‌کنند که وضعیت کنونی تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه داشته باشد.

در این میان برخی از فعالان که امیدوار به رونق بازار به دلیل آغاز فصل تابستان و افزایش سفرها بودند نیز امید خود را به اعلام نتیجه مذاکرات موکول کردند. با این حال برخی دیگر نیز نسبت به تمدید دوباره مذاکرات و تاثیر آن در عمیق تر شدن رکود موجود در بازار خودرو اظهار نگرانی می‌کنند.

فعالان بازار خودرو در حالی که امید خود برای ایجاد رونق را از دست داده اند که بسیاری از سکوت بازار خودرو خبر می‌دهند و معتقدند که در هفته‌های آینده نیز انتظاری برای رونق در بازار مذکور وجود ندارد مگر اینکه مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 به نتیجه خوشایندی برسد.

به عقیده نمایشگاه‌داران خودرو، رکود موجود در بازار به اندازه‌ای طولانی شده است که در چند ماه اخیر شاهد افت قیمت خودروها در بازار بودیم. برهمین اساس برخی خودروهای داخلی بین 100هزار تا یک میلیون تومان کاهش قیمت داشتند و خودروهای وارداتی نیز بین یک تا دو میلیون تومان افت را تجربه کردند. روند افت قیمت در بازار به‌گونه‌ای است که قیمت برخی خودروهای داخلی با توجه به فروش ویژه و اقساطی خودروسازان به مناسبت ماه مبارک رمضان با قیمت کارخانه فاصله اندکی پیدا کرده است و در صورت ادامه‌دار شدن این روند قیمت‌ها در آینده نزدیک یکسان می‌شود.
افت برخی از داخلی ها

همانطور که گفته شدبازار خودروهای داخلی در حالی کاهش 100 هزار تا یک میلیون تومانی را تجربه می‌کند که بسیاری از فعالان بازار نسبت به یکسان شدن قیمت بازار و کارخانه اظهار نگرانی می‌کنند. با گشتی در بازار خودرو نیز شاهد افت و خیز قیمتی برخی از خودروها در هفته جاری هستیم هر چند این نوسانات همانند هفته‌های گذشته نبوده است.

نمایشگاه داران پایتخت می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی حدود 36 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از کاهش 200 هزار تومانی این خودرو در هفته جاری حکایت می‌کند. با این حال پژو 206 صندوقدار در مدل V8 بدون تغییر در قیمت روزهای باثباتی را دنبال می‌کند. به‌طوری‌که هم‌اکنون قیمتی برابر با 36 میلیون و 500 هزار تومان دارد.

از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد که این محصول پر تیراژ ایران‌خودرو در هفته جاری کاهش 100 هزار تومانی داشته است به‌طوری‌که هم‌اکنون با قیمت 28 میلیون و 900 هزار تومان به فروش می‌رود. همچنین پژو پارس در مدل سال خود بدون تغییر قیمت همچنان با قیمتی حدود 36 میلیون تومان به فروش می‌رسد. فعالان بازار از ثبات قیمتی رانا خبر می‌دهند و اینکه در حال حاضر این خودرو با قیمت 31 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

سمند LX نیز با کاهشی 100 هزار تومانی در حال حاضر به قیمت 29 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین سمند EF7 بدون تغییر قیمتی در حال حاضر 29 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد. از بازار دنا نیز خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون 42.5 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.بازار خودروهای سایپا هر چند در هفته‌های گذشته با تغییرات بسیار همراه بود اما در هفته جاری این خودروها تغییرات قیمتی خاصی نداشتند. براساس گفته فعالان بازار، تیبا با کاهش 200 هزار تومانی در حال حاضر حدود 24 میلیون تومان به فروش می‌رسد. اما بازار پراید که در هفته‌های گذشته با کاهش شدید قیمت مواجه بود در هفته جاری روزهای با ثباتی را دنبال می‌کند. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، پراید در مدل 131 خود بدون تغییر قیمتی خاصی در حال حاضر حدود 20 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. پراید 111 نیز بدون کاهش، قیمت 20 میلیون و 500 هزار تومان خود را حفظ کرده است.

اما نگاهی نیز به بازار تندر-90، بیندازیم؛ خودرویی که روزهای با ثبات خود را پشت‌سر گذاشته و تغییر قیمتی را در هفته جاری تجربه کرده است. به روایت فعالان بازار، تندر-90 در مدل E2 خود قیمتی حدود 43 میلیون تومان دارد و این به آن معناست که این خودرو کاهش قیمت 500 هزار تومانی را تجربه کرده است؛ اما پارس‌تندر بدون تغییر قیمتی خاصی در حال حاضر 43.5 میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از تثبیت قیمت آن حکایت دارد. نمایشگاه داران خودرو پایتخت در مورد تندر-90 اتومات نیز عنوان می‌کنند که این محصول در حال حاضر با قیمت 52 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این قیمت موضوع نشان‌دهنده کاهش یک میلیون‌تومانی قیمت این خودرو در هفته جاری بوده است.
کاهش 3 میلیونی برخی از وارداتی‌ها

بازار وارداتی‌ها نیز که به گفته نمایشگاه داران در رکود به سر می‌برد در هفته‌های جاری با افت قیمتی در برخی خودروها مواجه بوده است به همین دلیل در هفته جاری نیز این بازار با کاهش یک تا دو میلیون تومانی همراه بوده است. بر همین اساس النترا با کاهش 2 میلیون تومانی در حال حاضر با قیمت 114 میلیون خریدو فروش می‌شود. قیمت 146 میلیون تومانی اسپورتیج نیز حکایت از کاهش 2 میلیون تومانی این خودرو در بازار دارد. سراتو نیز با کاهش یک میلیون تومانی هم‌اکنون حدود 118 میلیون تومان به فروش می‌رسد. با این حال تویوتا RA4 نیز با کاهش دو میلیون تومانی در حال حاضر به قیمت 210 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که خودروهایی چون بنز C200 مدل 2014 با قیمت 310 میلیون تومان و بنز E200 با قیمت 440 میلیون تومان روزهای باثباتی را سپری می‌کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *