آخرین اخبار

افزایش دوبرابری آزادراه های کشور تا چهار سال آینده

عباس آخوندی درباره افزایش دوبرابری آزادراه‎های کشور گفته است که در حال حاضر دو هزار و ۳۰۰ كيلومتر آزادراه فعال در كشور است و قرار است تا مدت اعلام شده ميزان آن به پنج هزار كيلومتر يعنی حدود دو برابر فعلی افزايش یابد.

به گزارش کارنت به نقل از اقتصادنیوز ، این در حالی است که آزادراه تهران- شمال بیش از 10سال است که منتظر تصمیمات اجرایی است و گاه هزینه و اعتبارات و گاه نبود پیمانکار دلیل کندی کار شده است . حالا چگونه است که می‎خواهد در مدت چهار سال میزان آزادراه‎های کشور را به دو برابر برساند؟

در حالی که هنوز آزادراه تهران شمال پس از سا‎ل‎ها ساخت‌و‌ساز هنوز به مرحله نهایی نرسیده و تنها یک قطعه و آن هم کوچکترین قطعه این آزادراه پایان یافته است، آخوندی از آغاز به کار و تکمیل برخی آزادراه ها در نقاط دیگر کشور خبر داده است .

او با اشاره به آغاز ساخت آزادراه‌های مرند-تبريز، بستك به نيشابور و سبزوار و چرم‌شهر-آبيك در مدتی كه از عمر دولت گذشته و همچنين در دست احداث بودن آزادراه مهم و بزرگ بروجرد – خرم‌آباد و آغاز ساخت آزادراه‌های مشهد- قوچان و همدان-كرمانشاه با سرمايه گذارِی خارجی و اتمام آزادراه قم-گرمسار در مدتی كه از عمر دولت گذشته گفته است که می‎خواهند میزان آزادراه‎ها را دو برابر کنند.

حالا آخوندی می‎خواهد ساخت آزادراه‎ها و تکمیل شبکه ریلی به کشورهای آسيايی و منطقه را بیشتر کند تا در راستای افزايش سهم ايران از ترانزيت منطقه نقشی ایفا کند. او حتی با اشاره به سفرش به فرانسه و مذاكره با عرضه‌كنندگان دست اول صنعت هوانوردی این کشور گفته که در شرايط تحريم ایران توانسته به عنوان خريدار دست دوم، صنعت هوايی را سرپا نگه دارد و حتی سن ناوگان را دو سال كاهش دهد اما اگر بخواهد اقدام موثری در اين خصوص انجام دهد بايد بتواند پس از تحريم صنعت هوانوردی كشور را نوسازی كند.

در این میان یکی از بزرگ‎ترین پروژه‎های راهی کشور که مربوط به آزادراه تهران شمال است ، چندسالی می‌شود که در انتظار تکمیل و پایان کار است . پروژه‎ای که انگار تکمیل و اجرای آن همچون طرح مسکن مهر طلسم شده است و هربار برای اعلام زمان اتمام کار فرصتی طلب می‎شود.

حالا پس از چندبار کش و قوس بر سر ادامه ساخت آزادراه تهران-شمال گفته شده که قرار است خارجی‎ها یکی از قطعات این پروژه را تکمیل کنند تا در روند تکمیل آن سرعت بخشیده شود.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص آخرین وضعیت آزادراه تهران شمال و نهایی شدن زمان بهره‌برداری از آن گفته همان طور که انتظار می‌رفت پروژه ساخت آزادراه تهران شمال به خوبی فعال شده است و تاکنون تکلیف قرارداد قطعه ۱ پروژه آزادراه تهران شمال با طرف چینی مشخص و فعالیتش آغاز شده است و چینی‌ها ۹۰ درصد ساخت تونل قطعه یک را بر عهده دارند.

از زمان ورود عباس آخوندی به وزارت راه و شهرسازی وی بارها به پروژه‎های نیمه تمام مانده از دولت قبل اشاره کرد و گفت که باید با در نظر گرفتن اعتبار به آنها هر چه زودتر اجرایی و تکمیل شوند. دو سال از روی کار آمدن دولت یازدهم می‎گذرد و به تازگی آخوندی گفته است که اعتبارات زیادی برای مسکن مهر از سوی بانک‎ها تامین نشده و حالا هم می‎گوید که می‎خواهند آزادراه‎های کشور را دوبرابر کنند . اما اینکه با کدام اعتبار و پول این کار صورت گیرد اعلام نشده است .

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *