آخرین اخبار

ارزشیابی خودروهای ساخت داخل در اردیبهشت ماه ۹۴

در اردیبهشت ماه سال جاری ۹۹ درصد از حجم خودروهای تولید شده در داخل کشور مختص خودروهای سبک (سواری و وانت) و یک درصد نیز مربوط به خودروهای گروه سنگین (مسافری و باری) بوده است.

گروه سبک :

در این ماه تعداد خودروهای تولیدی نسبت به فروردین ماه افزایش قابل توجهی یافته و به طبع این روند صعودی تولید خودروهای سواری در اردیبهشت ماه، تعداد خودروهای ارزشیابی شده نسبت به ماه قبل ۸۸.۲ درصد افزایش داشته است.

در این ماه جمعا تعداد ۲۸ مدل خودرو توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران مورد بازرسی قرار گرفت که در میان آنها سوزوکی گرند ویتارا محصول شرکت ایران خودرو خراسان به عنوان تنها خودرو موجود در گروه قیمتی بالای ۱۰۰ میلیون تومان کمترین نمره منفی را از آن خود کرد و کیفی ترین خودرو در بین تمام گروه های قیمتی شناخته شد.

همچنین کیا سراتو محصول شرکت سایپا نیز به عنوان تنها خودرو موجود در گروه قیمتی بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان مورد ارزیابی قرار گرفت و با کسب ۱۶.۵ نمره منفی دومین خودرو با کیفیت این ماه معرفی شد.

در اردیبهشت ماه سال جاری در گروه خودروهای بین ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان تندر ۹۰ اتوماتیک محصول شرکت ایران خودرو ، جک ۵J اتوماتیک، ام وی ام ۵۳۰ و لیفان ۶۲۰ هر کدام به ترتیب ۲۰.۵، ۴۳.۰، ۴۶.۴ و ۴۸.۸ نمره منفی کسب کردند.

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در این ماه ۱۷ خودرو  بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان را مورد ارزشیابی قرار داد که از میان آن ها پارس تندر، تندر ۹۰ پارس خودرو و تندر ۹۰ ایران خودرو هر سه ۲۰.۵ نمره منفی کسب کردند و در ابتدای جدول قرار گرفتند. در انتهای جدول این گروه قیمتی نیز خودروی تیبا۲ با ۵۴.۳ نمره منفی به چشم می خورد.

در این ارزشیابی نیز همچون ماههای گذشته خودروهای تیبا، سایپا X131 محصول شرکت سایپا و پارس خودرو، سایپا X132  و ام وی ام در گروه خودروهای زیر ۲۵ میلیون تومان قرار گرفتند و کمترین نمره منفی در بین این خودروها به تیبا محصول شرکت سایپا کاشان اختصاص یافت.

عیوب فنی و عملکردی:

در بخش عیوب فنی و عملکردی، خودروهای سایپا X131 و سایپا X132 بیشترین نمرات منفی را کسب نمودند. از طرفی شاهد تنزل ۳.۹ درصدی میانگین نمره منفی نسبت به ماه قبل هستیم که عمدتا مربوط به افزایش نمره منفی خودروهای کیا سراتو و پژو پارس فارس در این بخش می باشد. در بخش تزئینات و مونتاژ، خودروهای ام وی ام ۱۱۰و سمند بیشترین نمرات منفی را به خود اختصاص دادند. در ضمن شاهد افزایش ۱۱.۵درصدی میانگین نمره منفی این بخش، نسبت به ماه قبل هستیم که از جمله عوامل اصلی در ایجاد این روند نزولی، مربوط به خودروهای پژو ۲۰۶SD و پژو پارس خراسان می باشد. در بخش بدنه خودروهای ام وی ام۱۱۰ و سایپا X132 بیشترین نمرات منفی را کسب نمودند، همچنین میانگین نمره منفی بخش بدنه نسبت به ماه قبل روند صعودی ۷.۳ درصدی را تجربه نمود که بیشترین تغییر مربوط به خودروهای پژو ۲۰۶ و پژو پارس خراسان می باشد. در بخش رنگ میانگین نمره منفی نسبت به ماه قبل ۱۱.۱ درصد بهبود یافت که عمدتا مربوط به کاهش نمره منفی خودروهای ام وی ام ۳۱۵ و پژو پارس فارس در این بخش می باشد. همچنین خودروی لیفان ۶۲۰ و لیفان X60 بیشترین نمره منفی را در بخش رنگ کسب نمودند. تعداد ایرادات مهم و اساسی به میزان قابل توجهی افزایش یافت که غالبا مربوط به خودروهای پژو پارس تهران و پژو ۴۰۵ تهران می باشد. در نهایت میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری ۰.۹ درصد تنزل یافت.

در بخش وانت شاهد رشد تولید در مقایسه با ماه قبل هستیم که افزایش تولید وانت کارا تک کابین و وانت کارا دو کابین از جمله عوامل اصلی در ایجاد این روند صعودی می باشند.

در بخش خودروهای تجاری مسافری در ماه جاری به مانند ماه قبل، هیچ گونه خودرویی ارزشیابی نگردیده است.

در بخش خودروهای تجاری باری شاهد رشد تولید در مقایسه با ماه قبل هستیم که بیشترین تاثیر در ایجاد این روند، مربوط به افزایش تولید کامیونت ایسوزو  NPR75Pو کشنده کاوه می باشد.

با توجه به روند صعودی تولید خودروهای این گروه در اردیبهشت ماه، ارزشیابی این خودروها نیز ۱۱۵درصد افزایش یافت.

در گروه کامیونت ها، کامیونت ایسوزو NPR75P محصول بهمن دیزل در رده نخست قرار گرفت. در گروه کامیون ها در میان ۳ مدل خودروی تولیدی، کامیون اسکانیا G400(کمپرسی) محصول ماموت دیزل در صدر قرار گرفت. در بخش کشنده ها هم ۳ مدل خودرو تولید گردید که کشنده بنز آکسور محصول ایران خودرو دیزل در بالاترین رده این گروه قرار گرفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *