آخرین اخبار

تلخی یکسان سازی بنزین به کام تاکسی داران

بعد از یکسان سازی نرخ بنزین، ساده ترین پیش بینی برای نگرانی های اجتماعی به افزایش نرخ کرایه تاکسی ها برگشت، بویژه آنکه حدود دو ماه قبل، سبد هزینه های تهرانی ها، شاهد افزایش ۲۰ درصدی کرایه ها به روال هر سال هم بود، با این تفاوت که امسال شورای شهر به جای ۱۴ درصد همیشگی ۶ درصد هم بیشتر به نرخ کرایه ها اضافه کرد تا این بار سبد درآمدی رانندگان تاکسی پربارتر از مسافران باشد.

به گزارش کارنت به نقل از ایرنا، اما یکسان سازی نرخ ها بار دیگر این قاعده را بر هم زد تا باز هم بحث افزایش کرایه ها به موضوع روز اجتماعی تبدیل شود.

اگرچه افزایش کرایه ها یک سر ناراضی به نام مردم دارد و البته هنوز هم هیچ عزمی برای افزایش دوباره آنها وجود ندارد، اما در آن طرف حدود 300هزار راننده تاکسی هم هستند که معتقدند بار سنگین حذف سهمیه ها را به دوش می کشند و باید برای آنها فکری کرد. رضا قاضی، معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان تاکسیرانی در این زمینه توضیحاتی دارد که در زیر می خوانید:

* الان وضعیت سهمیه بنزین تاکسی ها به چه صورت است؟

از زمانی که قیمت بنزین یکسان شد، تقریباً به فاصله چند روز، بتدریج سهمیه سوخت 700 تومانی تاکسی ها سوخت، یعنی اگر تاکسی از سهمیه 500 یا 300 لیتر ذخیره خود طی این چند روز استفاده کرده بود که هیچ، در غیر این صورت سهمیه اش را به طور کامل از دست داده است. در گذشته سهمیه سوخت تاکسی های یگانه سوز 500 و دوگانه سوزها 300 لیتر بود.

* با حذف سهمیه ها، چه اتفاقی برای درآمد تاکسی ها خواهد افتاد؟

بهتر است بگوییم از درآمد خالص رانندگان تاکسی های یگانه سوز ماهانه 150 هزار و از رانندگان تاکسی های دوگانه سوز هم ماهانه 90 هزار تومان کم شده است. در حالی که اگر بخواهیم این رقم را به کرایه های تاکسی اضافه کنیم باید حدود 8درصد به کرایه تاکسی های دوگانه سوز و 14 درصد به کرایه تاکسی های یگانه سوز اضافه کرد تا این ارقام تأمین شود. چون معتقدیم این هزینه اضافه به جیب رانندگان تاکسی تحمیل شده است.

* یعنی معتقدید باید این هزینه اضافی از جیب مردم پرداخت شود؟

خیر، اما باید برای این مسأله فکری کرد. ببینید یک راننده تاکسی در بهترین حالت باید اول صبح به طور متوسط 22 هزار تومان برای هزینه سوخت و حدود 16 هزار تومان هم برای اقساط مختلف، کنار بگذراد، یعنی هنوز کار نکرده 38 هزار تومان از دست داده است و تا ظهر باید کار کند تا این هزینه را پوشش دهد. علاوه بر این باید مبلغی هم به عنوان هزینه استهلاک در نظر گرفته شود که در مجموع مبلغی در حدود 70-60 هزار تومان می شود.

* مگر درآمد روزانه یک راننده تاکسی چقدر است؟

هر راننده تاکسی به طور متوسط حدوداً 90 هزار تومان در روز درآمد دارد که بخشی از آن را باید برای لوزام یدکی و هزینه های جانبی مثل سوخت و بیمه کنار بگذارد. برای همین معتقدیم که نباید سهمیه سوخت رانندگان تاکسی در این شرایط حذف می شد. آن هم در شرایطی که سهمیه سوخت خودروهای شخصی هنوز نسوخته و مسافربرهای شخصی بدون اینکه از قاعده خاصی پیروی کنند، هم سهمیه شان را تا شهریور ماه دارند و هم هر طور که دلشان می خواهد از مسافران کرایه می گیرند.

* آیا شما برای جلوگیری از افزایش کرایه ها و رفع دغدغه رانندگان تاکسی اقدام نکرده اید؟

ما با شورای شهر، مجلس، معاونت حمل و نقل ترافیک، استانداری و فرمانداری نامه نگاری های متعدد انجام داده و اعلام کرده ایم که چه هزینه اضافه ای بدون برنامه ریزی به رانندگان تاکسی تحمیل شده است. ازطرفی پیشنهاد کرده ایم که به طریقی این ضرروزیان جبران شود، به هر صورت کسری یک میلیون و 80 هزار تومانی در سال برای رانندگان تاکسی کم نیست.

البته ما اصراری به افزایش کرایه ها نداریم، چون هم تبعات اجتماعی و هم مشکلات اجرایی زیادی دارد. به هرحال تا مصوبه بیاید و برچسب تغییر کند چند ماه زمان می برد. اما دولت می تواند با ارائه تسهیلات یا حتی احیای سهمیه سوخت 324 هزار تاکسی کشور، این وضعیت را به طریقی سروسامان دهد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *