آخرین اخبار

افت صادرات خودرو به عراق

روز گذشته مسوول تجاری امور عراق در سازمان توسعه تجارت در حالی از کاهش ۳۰ درصدی صادرات غیرنفتی ایران به کشور عراق سخن گفته که بسیاری علت این موضوع را کاهش صادرات خودرو به بازار این کشور عنوان می‌کنند.

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد، بر این اساس کاهش صادرات کالاهای غیرنفتی در حالی از سوی مجید قربانی فراز عنوان می‌شود که خودرو جایگاهی در میان آمارهای ارائه شده ندارد، این در حالی است که براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت عراق اصلی‌ترین بازار صادراتی خودروسازان کشور محسوب می‌شود. براساس آمار ارائه شده در سال 1391 تعداد 52هزار و 917 دستگاه خودرو به بازارهای صادراتی ایران ارسال شده است که این میزان در سال 1392 با کاهشی 42 هزار و 917 دستگاه به تعداد 10 هزار دستگاه رسید. بسیاری از کارشناسان افت کاهش صادرات در سال 92 و 93 را به علت از دست دادن بازار عراق عنوان کرده‌اند. این در حالی است که عراق با حجم واردات 191 هزار و 207 دستگاه خودرو در طول سال‌های 1384 تا 1392 بزرگ‌ترین بازار صادراتی خودروسازان بوده است.

عراق در حالی بزرگ‌ترین بازار صادراتی خودروسازان ایران محسوب می‌شود که بسیاری از شرکت‌های خودروساز از کاهش میزان صادرات خود به این کشور گلایه دارند و مهم‌ترین علت آن را موضع‌گیرهای برخی از مسوولان نسبت به کیفیت خودروهای داخلی عنوان می‌کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *