آخرین اخبار

شورای رقابت: دلیلی برای افزایش قیمت خودرو نیست

وزیر صنعت، معدن و تجارت در شرایطی به تازگی باز هم از دخالت شورای رقابت در تعیین قیمت خودروهای داخلی انتقاد کرد که به گفته یکی از اعضای ناظر بر این شورا، قیمت‌گذاری حق شورای رقابت است.

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد، دو روز پیش بود که وزیر صنعت با انتقاد از عملکرد شورای رقابت در حوزه قیمت‌گذاری خودرو، گفت که شورا به جای ارائه ضوابط، اقدام به تعیین قیمت کرده و این کار مغایر قانون است. حالا یکی از اعضای ناظر بر شورای رقابت، به ایسنا گفته که این شورا همواره مکانیزم قیمت‌گذاری را تعیین و هیچ‌گاه اقدام به قیمت‌گذاری نکرده است. به گفته وی، از دل همین مکانیزم‌ها است که شاخص‌ها و متغیر‌های قیمت‌گذاری خودرو تعیین می‌شود و اتفاقا این شاخص‌ها می‌گویند قیمت خودرو امسال نباید افزایش پیدا کند.

این عضو ناظر بر شورای رقابت در ادامه تاکید کرده که امسال تورم مهار شده و با توجه به وضعیت جهانی قیمت ارز نیز پایین آمده است؛ بنابراین دلیلی برای افزایش قیمت خودرو وجود ندارد.

اختلاف‌نظر میان وزارت صنعت و شورای رقابت بر سر قیمت‌گذاری خودرو در حالی است که مسوولان شورا چندی پیش با ارسال نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی، خواستار تعیین تکلیف ادامه فعالیت خود در حوزه قیمت‌گذاری خودرو شده بودند. آنها با استناد به یکی از مصوبات سال گذشته مجلس، خواستار تعیین تکلیف این موضوع شده بودند که آیا «خودرو» همچنان جزو کالاهای اساسی است و شورای رقابت کماکان می‌تواند در تعیین مکانیزم قیمت‌گذاری آن دخالت کند؟

حالا با توجه به اظهارات عضو ناظر بر شورای رقابت، این پرسش پیش می‌آید که اگر این شورا تعیین مکانیزم قیمت‌گذاری خودرو را حق خود می‌داند، پس چرا بابت آن از مجلس شورای اسلامی استعلام کرده است. از طرفی، اگر مصوبه مجلس می‌گوید خودرو انحصاری نبوده و شورا حق دخالت در پروسه قیمت‌گذاری آن را ندارد، چرا تکلیف قیمت خودروهای داخلی مشخص نمی‌شود.

هر چه هست، با توجه به اظهارات عضو ناظر بر شورای رقابت، قیمت خودرو امسال افزایش پیدا نخواهد کرد و باید دید شورا روی این وعده خود می‌ماند یا قیمت‌ها بالا خواهند رفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *