آخرین اخبار

احتمال افت تولید و رواج دلالی در بازار قوت گرفت

افزایش قیمت خودرودر حالی به یک خواسته معمول در بین خودرو سازان تبدیل شده که فعالان بازار نسبت به رکود موجود در این بخش به شدت گله مند هستند. رکودی که برخی ریشه آن را در بالا بودن قیمت‌ها می‌دانند هر چند که کم نیستند افرادی که دل به کاهش قیمت ها بعد از استفساریه مجلس و به نتیجه نشستن مذاکرات ۱+۵ بسته اند.

در این بین دبیر انجمن خودروسازان که هر گونه افت قیمت ها را ناممکن می‌داند از ارائه درخواست افزایش ۱۰ درصدی قیمت ها به شورای رقابت سخن می‌گوید هر چند که پیشتر رضا شیوا هر گونه ادعایی در این زمینه را رد می‌کند.

احمد نعمت بخش با بیان اینکه منتظر نتیجه استفساریه مجلس در رابطه با تعیین تکلیف قیمت گذاری خودرو هستیم، ادامه داد: البته مهم نیست که دستگاه تصمیم گیر در این رابطه مجلس باشد یا شورای رقابت، چرا که درخواست خودرو سازان با توجه به وضعیت قیمت ها یک خواسته معقول و منطقی است. او همچنین از احتمال افت تولید و افزایش دلال بازی و واسطه گری در بازار خودرو در صورت ثابت ماندن قیمت ها سخن می گوید.

خداحافظی با ارز مبادله ای در صنعت خودرو
وی در خصوص چرایی افزایش ۱۰ درصدی قیمت ها می‌گوید: مهم ترین دلیل رشد قیمت‌ها در صنعت خودرو حذف ارز مبادله ای برای تولید‌کنندگان در این بخش است.
به گفته وی، خودرو سازان در سال گذشته ارز خود را بر اساس نرخ رسمی یا همان ۲۶۰۰ تامین می‌کردند ولی از ابتدای امسال ناچار به تهیه آن از بازار آزاد و به قیمت ۳۳۰۰ تومان هستند از طرفی با رشد قیمت آب، برق ، سوخت و نرخ دستمزد کارگر و مواد اولیه مواجه بودیم.

۳ ماه است با زیان کار میکنیم
دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه خودروسازان ۳ ماه است به صورت زیان‌ده مشغول به کار هستند، هر گونه کاهش قیمت حتی با وجودبه نتیجه رسیدن مذاکرات را غیر ممکن می‌داند و در ادامه می افزاید: با قیمت های فعلی نمی توان کار کرد ولی اگر این وضعیت ادامه یابد به طور حتم با افت شدید در تعداد تولیدات مواجه خواهیم بود و اینگونه اختلاف قیمت بین حاشیه بازار و درب کارخانه افزایش یافته و بازار با هرج و مرج مواجه می شود.

با توجه به اظهارات این فعال بازار افزایش قیمت خودرو حتمی به نظر می رسد. حتی اگر شورای رقابت با درخواست ارائه شده موافقت نکند باتوجه به انحصار موجود در این بخش، خودرو سازان به راحتی می‌تواند با عدم عرضه بازار را تحت تاثیر قرار داده و قیمت‌ها در حاشیه بازار روند صعودی به خود گیرند و دست آخر مسئولان با تقاضای تک بازیگران این بازار موافقت کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *