آخرین اخبارقیمت خودرو

نبود مشتری، بازار خودرو را نزولی کرد + قیمت روز

در حالی که هر سال با نزدیک شدن به فصل تابستان بازار خریدو فروش خودرو رونق می‌گیرد، اما امسال گویا مشتریان با بازار خودرو سرناسازگاری دارند. به‌طوری‌که رکود انتظاری آنها برای مشخص شدن قیمت نهایی خودرو با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان موجب ادامه دار شدن رکود تا پایان تیرماه می‌شود.

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد، به عقیده فعالان بازار خودرو، هر چند رکود در بازار خودرو تا حدودی به رکود فصلی باز می‌گردد اما طولانی شدن این مساله در این روزها نشان‌دهنده آن است که مشتریان از تصمیمات کلان سیاسی و اقتصادی تاثیرپذیری بسیاری دارند. در واقع بسیاری از کارشناسان طولانی شدن رکود در بازار خودرو را واکنش مشتریان به موضوعاتی از قبیل مذاکرات هسته‌ای، افزایش قیمت سوخت و مبحث قیمت‌گذاری خودرو می‌دانند. موضوعاتی که حالا به یکی از مشکلات جدی نمایشگاه‌داران تبدیل شده است.

با تمام این اوصاف، در هفته سوم خردادماه در حالی که بسیاری از نمایشگاه داران خودرو امید داشتند رکود در بازار با فرارسیدن فصل تابستان و آغاز سفرهای تابستانی رونق بگیرد، اما کاهش بین 100 هزار تا یک میلیون تومانی قیمت خودرو در هفته جاری این امید را به یأس تبدیل کرد. از سوی دیگر همزمانی آغاز فصل تابستان با آغاز ماه مبارک رمضان نیز باعث شده که این پیش‌بینی درست از آب در نیاید. به گفته کارشناسان در حال حاضر بازار خودرو درگیر مشکلاتی است. یکی از این مشکلات عدم تعیین قیمت خودرو از سوی شورای رقابت است؛ به‌طوری‌که این موضوع باعث بلاتکلیفی مشتریان در خرید خودروی مورد نظرشان شده است. این در حالی است که بسیاری از مشتریان سال 94 را به دلیل انتشار بیانیه لوزان با امید به کاهش قیمت‌ها آغاز کردند، اما عدم تصمیم‌گیری شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو با وجود گذشت سه ماه از سال باعث افزایش انتظار مشتریان و از سوی دیگر رکود انتظاری در بازار خودرو شده است.

براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، طولانی شدن رکود انتظاری و از سوی دیگر فرار سیدن ماه مبارک رمضان باعث طولانی شدن رکود در بازار خودرو تا اواخر تیرماه خواهد شد. موضوعی که ممکن است باعث کاهش بیشتر قیمت خودروها در بازار و از سوی دیگر یکی شدن قیمت بازار و قیمت کارخانه شود.
افت یک میلیون تومانی داخلی‌ها

براساس گفته‌ برخی نمایشگاه‌داران پایتخت، قیمت خودروهای داخلی در هفته جاری بین 200 هزار تا یک میلیون تومان کاهش داشته است، اما با گشتی در بازار خودرو ببینیم کدام خودروها در هفته جاری، افت و خیز قیمتی را تجربه کرده‌اند. نمایشگاه‌داران پایتخت می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 35 میلیون و 900 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از کاهش 300 هزار تومانی این خودرو در هفته جاری حکایت می‌کند. همچنین، پژو 206 صندوقدار در مدل V8 نیز کاهش 200 هزار تومانی را تجربه کرده؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون قیمتی برابر با 36 میلیون و 700 هزار تومان قیمت دارد. دیگر مدل پژو 206 یعنی تیپ 2، در حال حاضر 32.3 میلیون تومان قیمت دارد که این موضوع نشان می‌دهد خودرو موردنظر نیز با کاهش 200 هزار تومانی در هفته جاری خرید و فروش شده است.

از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد که این محصول پر تیراژ ایران‌خودرو در هفته جاری کاهش 200 هزار تومانی داشته است به‌طوری‌که هم‌اکنون با قیمت 28.7 میلیون تومان به فروش می‌رود. همچنین پژو پارس در مدل سال خود کاهشی 200 هزار تومانی در هفته جاری تجربه کرده است؛ به‌نحوی‌که این خودرو در حال حاضر قیمتی برابر با 36 میلیون 100 هزار تومان دارد.

فعالان بازار در مورد رانا نیز عنوان می‌کنند که این خودرو بدون تغییر قیمتی هم‌اکنون 31 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین‌سمند ال ایکس در حال حاضر به قیمت 30 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع نشان از ثبات قیمتی این خودرو دارد. همچنین سمند EF7 نیز بدون تغییر قیمت در هفته جاری در حال حاضر 30 میلیون و 100 هزار تومان به فروش می‌رسد. از بازار دنا نیز خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون 42.6 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

اما سری هم به بازار سایپایی‌ها بزنیم. براساس گفته فعالان بازار تیبا 2 با کاهش 200 هزار تومانی هم‌اکنون با قیمت 26 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد. اما بازار پراید نیز همانند هفته‌های گذشته با افت‌وخیز همراه بوده است. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، پراید در مدل 131 خود در حال حاضر 19 میلیون و 900 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و این نشان می‌دهد پراید موردنظر افت قیمت 200 هزار تومانی را در هفته جاری تجربه کرده است. پراید 111 نیز این هفته با کاهش نیم میلیون تومانی هم‌اکنون به قیمت 20 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد. اما نگاهی نیز به بازار تندر-90 کنیم، خودرویی که با باز شدن سایت فروش آن افتی 1 میلیونی را تجربه کرده است . به روایت فعالان بازار، تندر-90 در مدل E2 خود قیمتی برابر با 43 میلیون تومان دارد و این به معنی آن است که این خودرو کاهش 1.5 میلیون تومانی را در هفته جاری تجربه کرده است. فعالان بازار در مورد پارس‌تندر نیز تاکید می‌کنند که این خودرو در حال حاضر با قیمت 43.7 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد که این موضوع از کاهش 500 هزار تومانی این خودرو در هفته جاری حکایت دارد. نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت در مورد تندر-90 اتومات نیز عنوان می‌کنند که این محصول در حال حاضر 53 میلیون تومان قیمت دارد.

از بازار سراتو نیز خبر می‌رسد که این خودرو در مدل دنده‌ای خود هم‌اکنون بدون تغییر قیمت به قیمت 73 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر سراتو در مدل اتومات نیز با کاهش یک میلیون تومانی هم‌اکنون 87 میلیون و 900 هزار تومان قیمت دارد.
کاهش قیمت برخی از وارداتی‌ها

کاهش قیمت در بازار خودروهای داخلی هر چند در هفته‌های گذشته بازار وارداتی‌ها را تحت‌تاثیر قرار داده بود، اما در هفته جاری این موضوع تا حدودی کمرنگ‌تر شده است، به‌طوری‌که قیمت خودروها در بازار وارداتی‌ها حکایت از کاهش قیمت چند خودرو دارد. بر همین اساس النترا با کاهشی 2 میلیون تومانی در حال حاضر 114 میلیون تومان به فروش می‌رسد. قیمت 142 میلیون تومانی اسپورتیج نیز حکایت از کاهش 4 میلیون تومانی این خودرو در بازار دارد. کمری تولید شرکت تویوتا نیز با کاهش 2 میلیون تومانی در حال حاضر به قیمت 177 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *